Kıbrıs'ta Emlak

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev satın almak isteyenlerin sıklıkla karşılaştıkları ikilemlerden biri sıfır ev almak ile ikinci el ev almak arasında kalmalarıdır. Sıfır evler genellikle oturmaya hazır, proje aşaması tamamlanmış, anahtar teslim konutları tanımlamak için kullanılmaktadır. Her ne kadar inşaat şirketleri tarafından taşınmaya ve yaşamaya hazır şekilde sunulsa da, sıfır ev alırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sıfır konut alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Eğer ikinci el bir daire ile sıfır bir daire arasında kaldıysanız bu makaleye başlamadan önce Sıfır mı? İkinci El mi? Kıbrıs’ta Sıfır Daire Almanın Avantajları sayfasına göz atabilirsiniz.

Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kıbrıs’ta sıfır daire almak

Sıfır olarak nitelendirilen konutlar her ne kadar teslim edilmeye hazır halde tutulsalar da bu tarz satın almalar yapmadan önce gözden geçirmemiz gereken belirli kriterler bulunmaktadır. Daha önce ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşmıştık. Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler sayfasını incelerseniz bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu kriterlerin dışında sıfır ev alırken özellikle dikkat edilmesi gereken konular şirket güveniliği, malzeme kalitesi, işçilik ve aidattır.

Şirket Güvenilirliği

KKTC güvenilir inşaat firmaları

Bir inşaat şirketinden sıfır ev satın alıyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken şey şirketin güvenilirliğidir. Emlak sektöründe yer alan bir firmanın güvenilirliğini referansları, kuruluş yılı ve tamamlanmış projeleri üzerinden saptayabilirsiniz. İnşaası devam eden bir projeyi maketten satın alıyorsanız inşaat şirketi hakkında sıkı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. İnşaat şirketinin tamamlanan projeleri hakkında bilgi sahibi olarak teslimat süresini aşıp aşmadığı ve sözleşmede yer alan konuları yerine getirip getirmediğini araştırarak olası riskleri analiz edebilirsiniz.

Özellikle KKTC’de faaliyet gösteren güvenilir firmalar için Kıbrıs’ta Güvenilir İnşaat Firmaları Hangileri makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzeme Kalitesi

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise konut yapımında kullanılan malzemelerin kalitesidir. Konutun dış ve iç yapısında kullanılan malzemelerin kalitesini öğrenmek için firmanın malzemeleri satın aldığı şirketleri öğrenerek hangi standartlarda çalıştıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Asla görünüşe aldanmayın. Ne kadar güzel gözükürse gözüksün kalitesiz malzemelerden yapılmış bir ev uzun vadede sizi mutsuz edecektir.

İşçilik

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malzeme kalitesinin yanı sıra inşa ve montaj esnasında ortaya koyulan işçilik de oldukça önemlidir. Sıfır ev almaya karar verdiğiniz zaman, konutunuzu teslim almadan önce işçilikte herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylece olası sorunları taşınmadan önce fark ederek bunların çözülmesini ilgili inşaat şirketinden talep edebilirsiniz.

Aidat

Son yıllarda tamamlanan projelerin birçoğu aidat ödemesi talep eden site veya apartmanlardır. Bu yüzden satın almaya karar verdiğiniz evin aidat ödemelerinin ne seviyede olacağını öğrenmelisiniz. Özellikle Kıbrıs’ta kimi aidatlar döviz üzerinden kimi aidatlar ise Türk Lirası cinsinden ödendiği için, sözleşmeyi imzalarken aidat ödemelerinin miktarına ve para birimine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

KKTC’de ortalama aidat tutarlarının hangi seviyede olduğunu merak ediyorsanız Kıbrıs’ta Apartman Aidat Ücretleri Ne Kadar? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Sıfır Ev Almanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs’ta sıfır ev almak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak sektörü her geçen gün büyümektedir. Özellikle döviz üzerinden kira getirisi kazanma imkanı ve kısa emlak amortisman süresi (8 – 12 yıl) nedeniyle pek çok yatırımcının ilgisini çeken Kuzey Kıbrıs’ta sıfır konut almanın beraberinde getirdiği pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Kuzey Kıbrıs’ta Sıfır Ev Almak ve Avantajları Nelerdir? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Kıbrıs’ta gayrimenkul satın almak veya yatırım fırsatlarını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki iletişim formuna bilgilerinizi size ulaşmamızı sağlayabilir ve ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?