Lefke

Antik eserler şehri Lefke, sizi yeşil ile mavinin bir arada olduğu muhteşem doğasında doyasıya bir kültür gezintisine çağırıyor.

Kıbrıs adasının kuzeybatısında bulunan Lefke şehri, dünyanın en popüler tatil lokasyonlarından biri. 2016 yılında Güzelyurt’tan ayrılarak şehir statüsü kazanan şehir, temiz havası, yemyeşil doğası, huzurlu ortamı, binlerce yıllık tarihi, kültürü ve meyve bahçeleri ile turistleri kendine çekiyor. Lefkoşa’ya 62 km, Girne’ye 68 km uzaklıkta bulunan şehir, Trodos Dağları’nın kuzeyinde Güzelyurt Körfezi’ne bakıyor. Size kültür turundan rüzgar sörfüne, trekkingden festival eğlencelerine ve hatta golfe kadar yapabileceğiniz birçok seçenek sunuyor.

Kıbrıs şehir rehberi ve şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs şehir rehberi .

Lefke Tarihi

Lefke ismini, Büyük İskender’in generallerinden Ptoleme Philedelphus’un oğlu Lefkon’dan aldığı şeklindeki düşünce yaygın. Bu bölge M.Ö. 300 tarihinde Lefkon’a düğün hediyesi olarak verildiğinden onun adıyla anılmaya başlamış. Sonrasında ise halk ağzında ‘Lefke’ olarak değiştiği biliniyor. Tarih boyunca temiz havası, doğası, bol su kaynakları ve zengin bakır maden yataklarına yakınlığı ile tercih edilen şehir, Bizans, Venedik ve Osmanlı Dönemi’ne ev sahipliği yapmış. Bu nedenle zengin bir tarihe sahip.

Lefke Gezilecek Yerler

Lefke, tam anlamıyla bir tarihi eserler şehri. Bölgede özellikle Osmanlı dönemi eserleri göze çarpsa da Roma, Venedik ve İngiliz dönemi yapılarına da rastlanıyor. Camiler, su kemerleri ve Osmanlı konakları dikkat çekiyor. Ancak yürüyerek gezmek için büyük bir şehir. Öncelikle araba kiralamanız gerektiğini bilmeniz gerek.

Lefke şehrinin en önemli tarihi kalıntısı Soli Harabeleri. Kıbrıs’ın 10 eski krallığından biri burası. Bu nedenle adanın tarihi ve kültürel zenginliğinin önemli bir parçası. Merkezden sekiz kilometre uzakta, sahil bölgesinde bulunuyor. İlk zamanlarında ‘Alpei’ olarak bilinmekle birlikte M.Ö. 13’üncü yüzyılda Truva Savaşları’ndan dönen Atinalılar tarafından kurulduğuna inanılıyor. Şehir, bölgedeki maden kaynakları tükenip doğal liman alüvyonlarla dolunca gerileme sürecine girmiş. Ardından Arap akınları ile terk ediliyor. Günümüzde Soli Bazilikası, Roma Tiyatrosu ve Agora (Pazar yeri) ziyaret ediliyor. Bazilika, Kıbrıs’ta inşa edilen ilk kiliselerden olup Roma mozaikleri ile dikkat çekiyor. Dört İncil’den birinin yazarı olan Aziz Mark’ın, Soli’deki kilise yaşamının kurucusu Aziz Auxibius’u vaftiz ettiği yer olması nedeniyle dini açıdan oldukça önemli. Roma Tiyatrosu ise bir zamanlar Yunan Tiyatrosu’nun olduğu tepeye, M.S. 2’nci yüzyılın sonunda inşa edilmiş. Orijinal kapasitesi 4 bin kişi olduğu tahmin edilen tiyatroda seyircilerin oturma yerleri kayaya oyularak yapılmış. Günümüzde bu alanın konser ve oyunlar için kullanıldığını özellikle belirtelim.

Buraları gezmeden Lefke’den dönmeyin!

Şehrin bir diğer önemli tarihi kalıntısı ise Vouni Sarayı. Soli Antik Kenti’nin batısında, deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yüksekte bulunuyor. Soli kentini kontrol altında tutmak isteyen Marion kenti kralı Doxandros tarafından 5’inci yüzyılda inşa ettirilmiş. Araştırmalara göre burası, bir zamanlar Güzelyurt Körfezi’ne bakan ihtişamlı bir saraymış. Ancak M.Ö. 380 yılında Soli halkı tarafından yakılınca bir daha yenilenmiyor. Uçurumun doruk noktasında uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını ayaklar altına seriyor. Sarayın bugüne ulaşan kalıntıları arasında kraliyet odaları, sarnıç, erzak depoları ve hamam gibi bölümler var. Yapılan kazılarda ‘Vouni Hazinesi’ ele geçiyor. Altın ve gümüş bilezikler, işlemeli gümüş kupalar, Marion, Kition, Lapithos ve Paphos kentlerinin damgalarını taşıyan madeni paralardan oluşuyor. Öte yandan sarayın güneyinde M.Ö. 5’inci yüzyıl sonlarında yapılmış bir Athena tapınağının izleri var.

Vouni Sarayı’nın muhteşem manzarası, Petra Tou Limniti Kayalığı’nı da içine alıyor. M.Ö. 5 bin yılına tarihlenen ada, Kıbrıs’taki en eski yerleşimlerden biri. Burada yapılan kazılarda Neolitik dönemin ilk safhasına ait kalıntılar bulunmuş. Taştan yapılmış yuvarlak evler, elle yapılmış seramik kırıkları, kemikten iğneler, ziraat aletleri, idoller ve kıymetli taşlardan yapılan takılar bunlar. Ancak hayat izi yok. İnsanların burayı sadece avcılık ve balıkçılık amacıyla geçici olarak kullandığı düşünülüyor.

Şeyh Nazım Dergahı ve Türbesi, şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Nakşibendi cemaatinin dünyadaki en önemli ismi olan Şeyh Nazım Kıbrısi El Hakkani, uzun yıllar Lefke’de yaşamış. İslam tarikatları arasında önemli bir yere sahip olan Kıbrisi’nin başta İngiltere olmak üzere Avrupa’da, Asya ve Amerika’da çok sayıda müridinin olduğu biliniyor.

Lefke’nin Konakları

Osmanlı ve Lefke Konakları, şehrin tarih ve kültürünün önemli bir parçası. Şehir 18, 19 ve 20’nci yüzyıla ait konaklar sayesinde otantik bir görünüm kazanmış. Osmanlı Konakları, Lefkoşa şehrinden sonra en fazla Lefke’de bulunuyor. Şehirde bulunan 41 konak, yasa ile koruma altına alınmış durumda. 

Su Kemerleri, Lefke’nin dikkat çeken tarihi kalıntıları arasında bulunuyor. Şehir, yüzlerce yıldır Trodos dağlarından gelen zengin su kaynakları ile besleniyor. Bu sebeple suyun verimli kullanılmasını sağlamak için hem Venedik hem Osmanlı döneminde su kemerleri inşa edilmiş. Bunlar şehrin tarihi dokusuna zengin bir görünüm kazandırıyor. Bugün Osmanlı taş işçiliğini yansıtan bazı su kemerleri günümüze kadar gelmeyi başarmış.

‘Kırmızı Liman’, şehrin tarihine tanıklık etmiş bir başka önemli nokta. Şehrin geçmişte gelişmesini sağlayan krom, bakır ve portakal ihracatı uzun yıllar buradan yapıldı. Yüzlerce işçi hayatını burada kazandı. Artık kullanılmasa da bir tarihi eser olarak yerini koruyor. Günümüzde en çok fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri olmuş durumda. Öte yandan Lefke’de gün batımının en iyi izlendiği yerler arasında bulunuyor. Bir akşamı mutlaka buraya ayırın. Şehrin hemen hemen her noktasından görülen liman, ‘Kıbrıs’ın Eyfel Kulesi’ olarak anılıyor. Gemikonağı ve Yedidalga Köyü arasında bulunuyor.

Lefke’de görülecek daha birçok yer mevcut. Bunlar arasında Tarihi Su Deposu, Cengiz Topel Anıtı, Piri Mehmet Paşa Türbesi, Vezir Osman Paşa Türbesi, Gemikonağı Göleti, CMC-5 Lokomotifi, Acendu Çeşmesi ve Venedik Su Sarnıcı bulunuyor.

Lefke’de Zihninizi Yavaşlatın

Lefke, kuşkusuz Kıbrıs adasının en muhteşem şehirlerinden biri. Binlerce yıllık tarihin yanı sıra zengin bir kültüre ve doğaya sahip. Ve bunun farkında. 2015 yılında atılan adımla İtalya’da ortaya çıkan Cittaslow (Yavaş Şehir / Sakin Şehir) akımına katılmış bulunuyor. Bu şekilde hayatı acele etmeden, tadını çıkararak, geçmişten gelen mirası hissederek, daha insani ve çevreci yaşamayı destekliyor. Akımın temelinde; insanları önemsemek, doğayı korumak, şehrin kendi özelliklerini öne çıkararak diğer şehirlerden ayrışmak yatıyor. Lefke, bu doğrultuda yeniden keşfedilmeyi bekliyor. Peki Lefke’de ne yapabilirsiniz? Öncelikle yavaşlayın, ardından yapacak çok şey var.

Yemyeşil topraklar

Kıbrıs adasının en yeşil yerlerinden biri, Lefke. Verimli tarlaları, denize kadar uzanıyor. Orkide türleri, endemik türler, medoş lalesi, kekik, adaçayı, Kıbrıs’ın en lezzetli portakalı ve ceviz ağaçları her yerde karşınıza çıkıyor. Burada kökeni Mısır’a dayanan yaklaşık 2 bin hurma ağacı var. Hatta farklı mevsimlerde yetişen hurma ve portakal ağaçlarını peş peşe görüyorsunuz. Çünkü burası Lefke!

Burası aynı zamanda bir huzur şehri. Hayatın karmaşasından uzaklaşıp doğanın kalbinde huzur arıyorsanız doğru yerdesiniz. Lefke, Bağlıköy ve Yeşilırmak bölgelerinde bulunan parkurlarda yürümek iyi gelecektir. Bu güzergahlar zengin türlere sahip olmasının yanı sıra nefes kesen manzaralara açılıyor. Bağlıköy Patikası, Soli Harabeleri’nin giriş kapısından başlayarak 8,5 kilometre boyunca köyün içinden devam ediyor. Sadrazamköy Patikası ise çoğunlukla deniz kenarında olmak üzere 9,5 kilometre boyunca uzanıyor.

Rekorlar Kitabına Giren Asma

Lefke’nin yeşil doğasının bir parçası da 1947 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren tarihi asma. Kuzey Kıbrıs’ın en batı ucunda, Yeşilırmak’ta bulunuyor. Yüzlerce yıllık asma, 85 santim kalınlığıyla oldukça heybetli görünüyor. Dahası her yıl verdiği yaklaşık 3 tonluk üzümle övgüyü hak ediyor. Asmalı Plaj mevkiinde bulunuyor.

Şehrin alabildiğine yeşil uzanan toprakları, golf tutkunlarını da ilgilendiriyor. Cyprus Mediterrenean Coast Golf Kulübü, doğusunda uzanan Beşparmak Dağları ile güney ve batısını saran Trodos Dağları sayesinde golf sevenlere mükemmel bir ortam sunuyor. 11 çukurdan oluşan saha, yıl boyunca hizmet veriyor.

Lefke’de yemyeşil topraklar masmavi deniz ile buluşuyor. Lefke’de son yıllarda kite surf (uçurtma sörfü) oldukça popüler. Yenidalga ve Gaziveren’de rüzgarı ardınıza alıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Lefke Ekoköyleri

Lefke şehri Gemikonağı, Çamlıköy, Bağlıköy ve Yeşilırmak gibi küçük köylerle çevrili. Eğer Lefke’den öylesine gelip geçen insanlardan olmak istemiyorsanız bu köyleri ziyaret edip kültürün bir parçası olmalısınız. Mesela ekoköy olarak adını duyuran Bağlıköy’de yerel halk ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Eski çağlarda Lefke’de hurma dallarından yapılan sepetler, yer altındaki madenleri taşımak için kullanılıyormuş. Yöre kadınlarını sepet yaparken gördüğünüzde fırsatı kaçırmayın. Sepet yapmayı bilmiyorsanız öğrenirsiniz.

Tarladan meyve toplamaya ne dersiniz? Yeşilırmak Köyü’nde çilek, Lefke’de Yafa portakalı tarlaları sizi bekliyor. Bu aktivite muhakkak çok lezzetli olacak.

Festivallere katılmak iyi bir fikir. Lefke’de yılın farklı zamanlarında festivaller düzenleniyor. Nisan ayında ‘Yeşilırmak Çilek Festivali’, Mayıs’ta ‘Lefke Ceviz Festivali’ ve Kasım ayında ‘Lefke Hurma Festivali’ kaçırmamanız gereken organizasyonlar arasında.

Bakır bir tavada pişen yemek ne güzel olur! Bildiğiniz gibi, Lefke bir bakır şehri ve bakırın uzun bir hikayesi var. Gemikonağı’na gelip bakıra ve kalaylama işlemine dair pek çok şey öğrenebilirsiniz. Bulunmaz bir deneyim olacağı kesin.

Kültürün ayrılmaz parçası yemeklerdir. Kıbrıs’ın yöresel lezzetlerini eko bahçelerde tatmadan bir yere gitmeyin.

Ve seyahatinizin bir yerinde mutlaka Lefke merkezinde bulunan asırlık kahvehanelerde mola verin. Burası bir zamanlar yorgun maden işçilerinin mola verdiği yerler. Siz de bir yorgunluk kahvesi söyleyin; olur ya belki yan masada bir hikaye anlatılır…

Lefke Konaklama Seçenekleri

Lefke, Ercan Havalimanı’na yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehir, tipik bir Osmanlı kasabasını anımsatsa da konaklama konusunda oldukça zengin. Deniz kenarında ve şehir içinde olan çeşitli oteller arasından isteğinize göre bir yer bulabilirsiniz. Motel Swan, Soli Inn Otel ve Vouni King Hotel deniz kenarında bulunan oteller arasında. Öte yandan merkezden 7 kilometre uzaklıkta bulunan Velmer Hotel, size dağ ve deniz manzarası sunuyor. Bunların dışında butik bir otelde kalmak isterseniz, merkezde bulunan Lefke Gardens Hotel’i düşünebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz Lefke Belediyesi’nin sitesine buradan erişebilirsiniz: http://www.lefkebelediyesi.com

Kuzey Kıbrıs’ın diğer şehirlerinde ki yaşamı incelemek için bu sayfayı ziyaret edin: Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Sizi arayalım.

Lefke veya Kuzey Kıbrıs’ın diğer şehirleri hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?