Kuzey Kıbrıs’ta Yatırımcılar İçin Teşvikler

 

Kuzey Kıbrıs yatırım yapmayı düşünen yerli ve yabancı yatırımcılara bir çok konuda teşvikler sağlamaktadır.
Bu makalede Kuzey Kıbrıs’ta yatırımcılar için sunulan teşvikler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

KKTC kalkınma politikaları gereğince yatırımcıları destekleyen teşvikler sağlanmaktadır. Bu desteklerin başında yatırımcının yerli ya da yabancı olmasına bakılmaksınız verilen Kuzey Kıbrıs’ta yatırım teşvikleri gelmektedir. Kuzey Kıbrıs ihracata yönelik sanayi yatırımlarını her zaman öncelikli olarak tercih ediyor. Modern teknoloji, bilgi birikimi ve yeni üretim tekniklerinin KKTC’ye gelmesini sağlayacak katma değerli projeler her zaman önceliklidir.

Teşvik Belgesi nedir?

Teşvik Belgesi, Kuzey Kıbrıs’ta yapacağınız yatırıma uygulanacak teşvikler için alınması gereken bir belgedir. Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlere sağlanan bu belge Devlet Planlama Örgütü tarafından verilmektedir.

Projeniz için yapacağınız KKTC Teşvik Belgesi başvurusu yasal kriterlere uygunluğu açısından incelenir ve daha sonra ilgili bakanlığın ve Çevre Koruma Dairesi’nin görüşleri alınarak Ekonomik Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından fizibilite etüdü yapılır. Tüm onayların alınmasıyla birlikte kredi teşviği içermesi durumunda son olarak Kalkınma Bankası’na müracaat edilir. Daha fazla detaylı bilgi almak için KKTC Teşvik Yasası’nı inceleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Yatırımcılar İçin Teşvikler Nelerdir? (Tüm sektörler için)

1- %200 Yatırım İndirimi

Kuzey Kıbrıs’ta yapacağınız yatırım Devlet Planlama Örgütü’nün belirlediği kalkınmada öncelikli bölgeler içinde yer alıyorsa yatırım indirimi uygulanmaktadır. Bu indirim mal olma bedeli üzerinden %200 olarak uygulanmaktadır. Güzelyurt, Lefke, İskele ve Geçitkale bölgeleri KKTC Bakanlar Kurulu tarafından öncelikli kalkınma bölgeleri olarak belirlenmiştir. Eğer yatırım yapacağınız bölge kalkınmada öncelikli bölgeler arasında yer almıyorsa yatırım indirimi oranı %100’dür. Kıbrıs şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs şehir rehberi.

2- Makine Alımlarında ‘0’ Gümrük Vergisi ve Fon Muafiyeti

Teşvik Belgesi çerçevesinde yapacağınız yatırıma konu olan makine ve teçhizatları farklı bir ülkeden ithal etmeyi planladığınızda önemli bir KKTC tarafından önemli bir avantaj sağlanmaktadır. İthal etmeyi düşündüğünüz makineler için gümrük vergisi ödemezsiniz ve fondan muaf tutulursunuz.

3- Makine Alımlarında %0 KDV

Yapacağınız yatırım nedeniyle makine alımlarında Katma Değer Vergisi ödemezsiniz. Bu durum hem ithal edilen hem de yerli üretim olan makine ve teçhizatlar için geçerlidir.

4- Arsa, Arazi ve Bina Teşviği

Teşvik belgeli yatırımlar kapsamında taşınmaz mal istenmesi durumunda KKTC devleti tarafından yürürlükteki mevzuatlara uygun olarak değerlendirme yapılır. Talep uygun görüldüğünde o günün imkanları dahilinde kiralama yöntemiyle arsa, arazi ve binalar yatırımcılara öncelikli olarak sağlanmaktadır.

Turizm destekleri kapsamında hazine arazileri ve binaları yatırımcılar için 10 yıldan 99 yıla kadar kiralanabilmektedir.

5- İnşaat Ruhsatı Başvurularında Harç ve Katkı Payı Muafiyetleri

Yatırımınız için inşaa ettiğiniz bina için ruhsat almak istediğinizde yerel yönetimler tarafından talep edilen bazı masraflardan muaf tutulursunuz. Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlere bina ruhsatı alımlarında vergi, resim, harç ve katkı payı ödemelerinden muaf tutulur.

6- Sermaye Artırımlarında Pul Vergisi İndirimi

Teşvik Belgesi’ne sahip yatırımcılar, sermaye artırımı esnasında talep edilen Pul Vergisi ödemeleri için indirimli orandan faydalanır.

7- İpotek İşlemlerinde Harç İndirimi

Yatırımınız için kullanacağınız kredilerde herhangi bir ipotek işlemi varsa, bu ipotek işlemi nedeniyle ortaya çıkacak olan pul ve kayıt harçları ile ilgili olarak indirim uygulanmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yatırımcılar İçin Uygulanan Diğer Vergi Teşvikleri

 • Amortismana bağlı olarak satın alınan ya da ithal edilen malın ilk defa kullanılmış olması halinde yatırım indirimi uygulanır. Bu oran %50’dir. Bu indirim kapsamında bina, makine, tesisat, araç ve gereçlerin satın alma maliyeti tutarı baz alınır.
 • Yatırım kuruluş giderleri (ilk tesis giderleri dahil olmak üzere) muhasebe kayıtlarındaki tutarlar üzerinden eşit miktarda 5 yıl içinde amorti edilir.
 • Patent ve patent hakları için yapılan tüm harcamalar indirime tabidir.
 • Satın alındığı yıl içerisinde brüt asgari ücret tutarını aşmayan alet, edevat, mefruşat ve demirbaş alımı amortismana tabi tutulmaz ve gider olarak kabul edilir.
 • KKTC’den dış ülkelere mal ve hizmet ihraç edenler, ihracattan elde ettikleri gelir için %20 Kurumlar Vergisi’nden istisnadır. Ancak bu istisna tutarı ihracat çerçevesinde sağlanan safi kazanın %80’ine eşit miktarını aşamaz.
 • Yurt dışına mal veya hizmet ihracatı Katma Değer Vergisi’nden istisnadır.
 • Yabancı bir ülkede başlayıp KKTC’den geçen taşımacılık işleri, yabancı bir ülkede başlayıp KKTC’de sona eren taşımacılık işleri ve KKTC’de başlayıp yabancı bir ülkede sona erecek taşımacılık işleri Katma Değer Vergisi’nden istisnadır.
 • Vergi yükümlülerinin münhasıran gelir elde etmek amacıyla işletmelerinde kullandıkları deniz ve hava taşıtlarına liman ve hava meydanlarında verilen hizmetler için KDV ödenmemektedir.

KKTC Serbest Liman ve Serbest Bölge Avantajları

Kuzey Kıbrıs’ta yatırımcılar için sağlanan teşviklerin yanı sıra serbest bölge olarak belirlenen alan içerisinde faaliyet gösteren işletmeler de bir çok avantajdan faydalanabilmektedir. Bu bölgelerin sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Serbest Liman ve Serbest Bölge içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin kazançları Kurumlar Vergisi’nden ve Gelir Vergisi’nden istisnadır.
 • Elde edilen kazanç veya sermaye herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan serbest bir şekilde ihracı yapılabilir.
 • Bu bölgelerdeki faaliyetler ve işlemler gümrük vergisi başta olmak üzere bir çok dolaylı vergilerden istisnadır.
 • Kuzey Kıbrıs Serbest Liman ve Bölgelerinde yabancı uyruklu uzman, mühendis veya teknik personel çalıştırma imkanı sağlanmaktadır.

Gazimağusa Serbest Liman ve Bölge, hem transit ticaretler hem de imalat sanayisi açısından Ortadoğu ve Yakındoğu ülkelerine yakın olması nedeniyle büyük imkanlar sağlıyor. Bu bölgelerde yer almak için bazı koşullara sahip olmak ve onay almak gerekmektedir.

KKTC Organize Sanayi Bölgesi Avantajları

 • Altyapısı hazır araziler düşük fiyatlarla kiralanabilmektedir.
 • Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almak için en fazla 33 yıl kiralama süresi verilmektedir. (1-2 yıl daha uzatılabilir)
 • Bu bölgelerde kiralanan araziler üzerinde yapılacak olan bina, kira süresince tapuya kayıt edilebilir ve ayrıca devir/ipotek işlemleri yapılabilir.

Kuzey Kıbrıs’taki Organize Sanayi Bölgeleri:

 1. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi
 2. Gazimağusa Küçük Sanayi Sitesi
 3. Gazimağusa Sanayi Bölgesi
 4. Karaoğlanoğlu Sanayi Bölgesi
 5. Haspolat Sanayi Bölgesi
 6. Alayköy Organize Sanayi Bölgesi
 7. Yeni Boğaziçi Sanayi Bölgesi
 8. Güvercinlik Sanayi Bölgesi
 9. İskele Sanayi Bölgesi
 10. Lefkoşa Küçük Esnaf Sanayi Bölgesi
 11. Çatalköy Sanayi Bölgesi

Kuzey Kıbrıs’ta yatırımcılar için teşvikler ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için http://www.devplan.org veya http://www.dpo.gov.ct.tr web adreslerini inceleyebilirsiniz. Unutmadan belirtelim, Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapacak yabancı uyruklu kişilerin özel mülkiyet hakları KKTC vatandaşları ile aynıdır.

Kuzey Kıbrıs kira fiyatları ve getirileri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs kira fiyatları

 

Sizi arayalım.

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?