Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam:
Sıcak İklim ve Tertemiz Çevre

Kıbrıs’ta yaşam araştırması yapıyorsanız iklimini merak ediyorsunuzdur. Deniz ve hava kirliliğinin olmadığı Kuzey Kıbrıs’taki iklimsel koşullar ve çevre temizliğinin yanı sıra ortalama hava ve deniz suyu sıcaklığı gibi iklimsel faktörlere ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşam avantajlarına göz atın.

 

Kuzey Kıbrıs’ta yaşam avantajlarının temelinde KKTC’nin iklimsel koşulları ve çevresel faktörleri var. Yıl boyunca güneşlenme süresinin her zaman uzun olduğu Kıbrıs’ın el değmemiş doğası ve eşsiz koylarının yanı sıra Avrupa Deniz Suyu Kalite Raporu’na göre deniz suyunun temizliği ise %97,3 olarak öne çıkıyor.

Kuzey Kıbrıs, hem tatil yapmak isteyenler hem de daha iyi çevresel koşullar sunan bir ülkede yaşamak isteyenlere en iyi şartları sağlıyor. Kıbrıs’ta yaşamak hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız inceleyin: Kuzey Kıbrıs’ta yaşam

Kuzey Kıbrıs’ta yaşam veya KKTC’de tatil denildiğinde ilk akla gelenlerden olan deniz-kum-güneş üçlüsü, başka bir yerde bulunması zor bir zenginlikle varlığını sürdürüyor. Tatil ve doğa severlerin gözdesi olan Kuzey Kıbrıs, neredeyse yılın tamamında aynı eşsiz güzellikleri sunuyor. Tarihin en önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapan bu topraklar aynı zamanda birçok ilkin gerçekleştiği bir coğrafya. Denizin ve denizciliğin ön planda olduğu Akdeniz Kültürü detaylarını taşıyan Kuzey Kıbrıs’ın maviliklerinde, birçok kültürel miras yatıyor.

Kıbrıs Plajları

Akdeniz’in eşsiz plajlarına ve sakin koylarına sahip olan Kuzey Kıbrıs, bu güzelliklerinin yanı sıra binlerce yıllık antik eserleri, doğa harikası manzaraları ile de ziyaretçilerine ve yaşayanlarına keyifli alternatifler sunuyor. Kültürel olarak geniş bir perspektifte yer alan Kuzey Kıbrıs; bir tatil lokasyonunun çok daha ötesinde, yaşama değer katan güzellikleriyle öne çıkıyor.

Kuzey Kıbrıs’ın keşfedilmeyi bekleyen el değmemiş koyları, yıllık ortalama 21 derece olan deniz suyu sıcaklığı; hayatının geri kalanını hiç bitmeyen bir tatile çıkmış gibi geçirmek isteyenler için ideal bir alternatif. Temizliği ile ön plana çıkan Kuzey Kıbrıs denizleri, Akdeniz’de yüzmek için en elverişli ve sağlıklı yerlerden biri olarak biliniyor. 2017 yılında yayınlanan Avrupa Deniz Suyu Kalite Raporu‘na göre Avrupa genelinde deniz suyu temizliği yüzde 89 olarak raporlanırken Kuzey Kıbrıs’ta %97,3 olarak raporlanan deniz suyu temizliği kalite bakımından ‘mükemmel’ seviyede yer alıyor.

Uzun yıllardan bu yana Caretta Caretta’ların ziyaret ettiği ve yumurta bıraktığı Kuzey Kıbrıs sahilleri, doğal yaşama da ev sahipliği yapıyor.

Gezip görülmesi, keşfedilmesi gereken birçok esere ve doğal güzelliğe sahip olan Kuzey Kıbrıs’ta; İncirli, Sütünlü gibi 85’i aşkın doğal mağara bulunuyor. Salamis Antik Kenti, Venedik Sütunu, Girne Kalesi, Girne Antik Limanı, St. Barnabas Manastırı ve daha birçok eser Kuzey Kıbrıs’ın göz kamaştıran tarihi dokuları arasında yer alıyor.

°C
Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı
saat
Güneşlenme Süresi (Yaz Mevsimi)
%
Deniz Suyu Temizliği

Kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde Gazimağusa’ya doğru yayılan Kuzey Kıbrıs topraklarında, sıcak Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. Turizm hacminin en yüksek seviyede gerçekleştiği ülkelerin başında yer alan Kuzey Kıbrıs’ta her mevsimin güzelliği birbirinden farklı yaşanıyor.

Kıbrıs’ta Yaşam: Kıbrıs’ın İklimi

Yıl boyunca ortalama sıcaklığın 19 derecenin altına düşmediği Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar, üşümeyi ve soğuk havayı neredeyse unutuyor. Kış aylarında bile ılıman bir iklim sağlayan Kıbrıs, sağlıklı bir yaşam sağlıyor. Yağışlar yalnızca Aralık ve Ocak aylarında görülürken; yazları ortalama 12 saat, kışları ise ortalama 5 saat güneşlenme sürecine sahip ender ülkelerden biri. Bahar aylarında adayı saran portakal, limon ve greyfurt kokuları ise bu topraklar üzerinde yaşayanlara tazelik ve yaşam enerjisi veriyor.

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yaşam ve KKTC’de tatil konuları hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?