Kıbrıs'ta EmlakKıbrıs'ta Yatırım

Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Almak mı Yoksa Kiralamak mı?

Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, tertemiz havası, sosyal olanakları ile sakinliği ve hareketliliği aynı anda bünyesinde barındırabilen Akdeniz’in en yaşanabilir adalarından biridir. KKTC’nin sağladığı avantajlar, Farklı nedenlerle buraya gelip de yerleşmek isteyenlerin sayısını her geçen gün artıyor. Bu makalemizde Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak mı yoksa kiralamak mı daha mantıklıdır? sorusuna yanıt bulacağız.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam Avantajları

Kim her gününü tatil havasında geçirmek istemez ki? Aslında Kıbrıs’ta yaşamanın en büyük avantajlarından biri bu sorunun cevabı. Bunun yanı sıra doğası, çevre temizliği, yemekleri, manzarası, kültürü ve tarihi kalıntılarıyla buram buram huzur kokan bu ada çoğu kişinin yaşanılacak yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Kıbrıs’ın İklimi ve Doğası

Kıbrıs, Akdeniz ikliminin etkileri altında olan bir ada olduğu için yaz mevsimini sevenler için ideal bir yaşam alanı oluşturuyor. Kışları oldukça ılık geçen ülkede iklimler arası sert geçiş söz konusu değil. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde bile denizin tasını çıkartabileceğiniz gibi neredeyse tüm yıl boyunca güneşli olması sebebiyle kasvetli havaların olumsuz etkilerinden kurtulmuş olursunuz.

Düşük Suç Oranı ve Güvenli Yaşam

Kıbrıs, dünya üzerinde suç oranı en düşük ülkeler arasındadır. Çünkü ülke içerisinde genel olarak huzur ve sakinlik anlayış hakimdir. Dolayısıyla ülkede güvenle oturabilir olası tehlikelerden uzak huzur içinde yaşayabilirsiniz. Üstelik çocuklarınız için de en güvenilir koşulları sağlar.

Yüksek Yaşam Kalitesi

Kuzey Kıbrıs hayat pahalılığının olmadığı ve yüksek standartlar sağlayan bir ülkedir. Bunun yanı sıra Kıbrıs satılık ev fiyatları ve KKTC kiralık ev fiyatları çoğu ülkeye göre daha uygundur. Eğer sıfırdan başlamıyorsanız ve az da olsa birikiminiz varsa Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak veya araba sahibi olmanız oldukça kolaydır.

Kıbrıs Satılık Ev Fiyatları

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in 3. büyük adası olma özelliğine sahiptir. Genel anlamda genç, dinamik nüfusa sahip olması sebebiyle sürekli gelişen ülke profilindedir. Kendi kulvarındaki ülkelere kıyasla Kıbrıs satılık ev fiyatları daha uygundur. Kıbrıs bu gibi birçok yatırım fırsatı sunması nedeniyle emlak yatırımcılarının da ilgisini çekmektedir.

Adanın emlak sektörü açısından en hareketli ilçeleri; Lefkoşa, Girne, Gazimağusa ve İskele’dir. KKTC’de ev satın almak isteyenler genellikle bu ilçelere yönelmektedir. Her bir ilçenin kendine has farklı bir avantajı olup emlak sektörü açısından da yatırım değerleri farklılık göstermektedir.

Lefkoşa Satılık Ev Fiyatları

Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti olmakla beraber daha çok Kıbrıslıların ve kamu çalışanlarının oturduğu ilçedir. Emlak yatırımı amacıyla bakıldığında buradaki evler daha çok Kıbrıs’ta yaşayanlara ve düzenli kira geliri elde etmek isteyen yatırımcılara hitap etmektedir. Lefkoşa satılık daire fiyatları 49.000 £ ile 99.000 £ arasında değişmektedir. Lefkoşa satılık villa fiyatları ise 130.000 £ ila 385.000 £ arasında farklılık göstermektedir.

Girne Satılık Ev Fiyatları

Girne, en çok turist ağırlayan, emlak konusunda da yabancıların gözdesi olan ilçedir. Girne’de daha çok villa ve müstakil ev seçenekleri tercih edilmektedir. Bu bölgede emlak sektörü oldukça hareketli olup aynı zamanda Kıbrıs kiralık ev fiyatları açısından bakıldığında fiyatların yüksek olduğu bir ilçedir.

Girne’de yapıların çoğu yeni ve aynı zamanda lüks sınıfında olduğu için bu bölgedeki Kıbrıs satılık ev fiyatları görece daha yüksektir. Girne merkezde normal daireler; 43.000 £’dan başlayıp 120.000 £’ya kadar çıkarken, batı ve doğu bölgesinde 65.000 £’dan başlayarak 90.000 £’ya kadar değişmektedir. Girne’nin merkezinde lüks daireler ise 93.000 £’dan başlayarak 492.000 £’ya kadar çıkmaktadır.

Girne merkezde standart villa fiyatları 197.000 £’dan başlayarak 410.000 £’ya kadar çıkarken batı bölgesinde 197.000 £ ila 300.000 £ arasında, doğu bölgesinde ise 130.000 £ ile 270.000 £ arasında yer almaktadır. Girne merkezde lüks villa fiyatları; 438.000 £ ile 3.300.000 £ arasında değişmektedir. Batı bölgesi lüks villa fiyatları 490.000 £ ile 1.650.000 £ arasında değişirken doğu bölgesinde bu fiyatlar 380.000 £ ile 1.650.000 £ arasındadır. Girne’de satılık villa ilanlarına bakmadan önce buradaki makaleye göz atabilirsiniz: Girne Satılık Villa Almak İsteyenlere Öneriler

Gazimağusa Satılık Ev Fiyatları

Üniversitelerin olduğu bölge olduğu için emlak sektörü açısından hareketli bölgelerdendir. Kira talebinin ve gelirinin fazla olması sebebiyle daha ziyade yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Gazimağusa’da standart daireler; 44.000 £ ile 82.000 £ arasında değişirken lüks daireler; 87.000 £ ile 130.000 £ arasında değişmektedir. Gazimağusa’da standart villa fiyatları 76.000 £ ile 130.000 £ arasında değişirken lüks villa fiyatları, 270.000 £ ile 385.000 £ arasında değişmektedir.

İskele Satılık Ev Fiyatları

Yeni gelişen ilçelerdendir. Site ve tatil evi konseptli yapılar yoğun olarak bulunmaktadır. İskele’de standart daire fiyatları, 32.000 £ ile 66.000 £ arasında değişirken lüks daire fiyatları, 66.000 £ ile 165.000 £ arasında değişmektedir. İskele standart villa fiyatları, 93.000 £ ile 105.000 £ arasında değişirken lüks villa fiyatları, 190.000 £ ile 275.000 £ arasında değişmektedir.

Kıbrıs Kiralık Ev Fiyatları

Kıbrıs’a emlak yatırımı düşüncesi olan yatırımcıların şüphesiz en merak ettikleri konular arasında Kıbrıs kiralık ev fiyatları gelir. Genellikle bölgesine göre değişmekle birlikte KKTC’de 200 £ ile 1000 £ arasında değişen fiyatlarla bir daire kiralamanız mümkündür. Kıbrıs’ta kiralık villa fiyatları ise diğer emlak türlerine göre biraz daha yüksektir.

Peki KKTC’de ev satın almak mı yoksa kiralamak mı daha mantıklıdır? Gelin birlikte inceleyelim.

kktc’de ev satın almak mantıklı mıdır?

Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Almak mı Yoksa Kiralamak mı?

Henüz iyi bir plan oluşturamayanlar veya KKTC’de bir iş fırsatı yakalayıp planlarını buna göre şekillendirmek isteyenler için Kıbrıs’ta ev kiralamak daha mantıklıdır.

Ancak yine de orta ve uzun vadede sürekli kira ödemek can sıkıcı bir durumdur. 8-12 yıl arasında değişen emlak geri dönüş süreleriyle birlikte Kıbrıs’ta ev satın almak çoğu zaman kiralamaktan daha avantajlı olur.

Eğer burada orta ve uzun süreli yaşam amacınız varsa Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak kiralamaya göre daha mantıklıdır diyebiliriz. Hem kendi evinizde güvenle oturabilir hem de burada bir gayrimenkule sahip olarak gerçekten Kıbrıslı gibi hissedebilirsiniz.

Genellikle belirli bir birikime sahip olan veya gayrimenkulunu satarak Kıbrıs’a taşınacak olanlara verilen en büyük tavsiye ev kiralamak yerine KKTC’de ev satın almak olur.

Kıbrıs’ta gerek gelen turistlerden dolayı gerek öğrencilerden dolayı oldukça artan bir kira talebi söz konusudur. Talep ile doğru orantılı olarak kira fiyatları da arttığından kira ödemek yerine ev satın alarak hem kendi evinize sahip olabilir hem de karlılığınızı artırabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Taşınacaklar İçin Emlak Tavsiyeleri

  • Öncelikle beklentilerinizi netleştirmeli bu doğrultuda bölge ve ev seçimi yapmalısınız.
  • Tercih edeceğiniz evin merkezi konumda olması her yere ulaşabilme imkanının artmasından dolayı daha konforlu yaşam sağlayabilir.
  • Evin ara katta yer alması yaz ve kış mevsimlerinde önemli bir enerji tasarrufu sağlar.
  • Evin elektrik, su, internet gibi altyapıları ve diğer olanakları ile ilgili fikir sahibi olun.

Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak ve bu süreçte dikkat etmeniz gereken diğer detaylar için buradaki yazıyı ziyaret edebilirsiniz: Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 3 Önemli Nokta

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?