Kıbrıs'ta Emlak

KKTC’de Ev İnşa Etmek mi Yoksa Satın Almak mı?

Eğer bir arsaya sahipseniz kendi zevklerinize uygun dilediğiniz büyüklükte bir ev inşa etme şansına erişirsiniz. Her ne kadar kendi evini inşa etmeksatın almaktan daha uygun gözükse de son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler bu tercihi sorgulamamızı gerekli kılmıştır. Bu yazımızda KKTC’de ev inşa etmek mi yoksa satın almak mı daha mantıklı buna değineceğiz.

Artan Maliyet Fiyatları

Kıbrıs’ta arsa üzerine ev yaptırmak

COVID-19 sonrasında inşaat maliyetlerinde genel bir artış görülmektedir. Özellikle demir ve çimento fiyatlarında yaşanan artış, ev inşa etmek kararının mantıklı bir tercih olup olmadığını sorgulamamızı zorunlu kılmıştır.

Çoğunlukla ev satın almak yerine ev yapmanın/yaptırmanın uzun vadede daha ucuz olacağını düşünürüz. Ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler bunun tersine gelişmektedir. Pandemi sürecinde ev satın almanın dünyanın birçok bölgesinde kendi evini yaptırmaktan daha ucuza geldiği görülmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de geçtiğimiz yıl içerisinde ev satın almanın daha kârlı olduğu ülkeler arasındadır.

Kendi Evini İnşa Etmenin Avantajları

KKTC ev inşa etmek

Kuzey Kıbrıs’ta kendi evini yapmak çeşitli avantajlara sahiptir.

  • Mimari ve estetik çerçevede kendi istekleriniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz.
  • Evinizin genişliği, oda sayısı ve kat sayısı hakkında özgürlüğe sahip olabilirsiniz
  • Eğer halihâzırda bir arsanız varsa bunu değerlendirme şansına erişebilirsiniz.
  • Sizin zevkinize uygun küçük ve büyük her türlü detayı belirleyebilirsiniz.

Bu avantajlardan bazılarıdır. Ancak Kıbrıs’ta ev yaptırmak gibi bir işe girişirseniz sizi bekleyen dezavantajları ve zorlukları da bilmelisiniz.

Kendi Evini İnşa Etmenin Dezavantajları

Kıbrıs’ta ev yaptırmak

Elbette, kendi evini yaptırmayı istemek büyük bir hata veya kötü bir tercih değildir. Ancak kendi ellerinizle yapacağınız evin inşaatına başlamadan önce ne gibi dezavantaj ve zorlukların sizi beklediğini de bilmelisiniz.

  • Artan maliyetler yüzünden ev inşa etmek ekonomik olmaktan çıkmaktadır.
  • Belediyelerden alınacak inşaat izinleri gibi birçok bürokratik süreci kendiniz yönetmeniz gerekecektir.
  • Eğer güvenilir bir inşaat şirketi ile çalışmıyor ve işi tamamen müteahhite devretmiyorsanız ev yapmak her anlamıyla yorucu bir iştir.

KKTC’de ev inşasının maliyetleri hakkında bilgi almak için Kıbrıs’ta Müstakil Ev Yaptırmak ve Maliyeti makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda Kuzey Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak mı yoksa ev satın almak mı daha mantıklı bir tercih sizlerle paylaştık. Eğer Kıbrıs’ta ev satın almak veya sahip olduğunuz gayrimenkulleri değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilir ve ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?