Kıbrıs’ta Yapılacaklar:
En İyi Kuzey Kıbrıs Aktiviteleri

 

Yıl boyunca en düşük hava sıcaklığı 20 derece olan Kuzey Kıbrıs, herkes tarafından dört mevsim ziyaret edilebilecek bir destinasyon olma özelliği taşıyor. Kuzey Kıbrıs’ta yapabileceğiniz en iyi Kıbrıs sosyal aktiviteler için bu rehberimiz size yardımcı olacak bu sebeple Kıbrıs’ta yapılacaklar listemizi sonuna kadar dikkate alın.

İster dünyaca ünlü sahillerine ayak basın, ister kuzeyinde sıralanan Beşparmak Dağları’na doğru bir trekking planlayın; Kuzey Kıbrıs size hem karada hem denizde hem de havada eğlenmek için onlarca alternatif sunuyor. Ada’da sezon neredeyse hiç bitmiyor ve her yaş grubu için yapılacak çok fazla şey var.

Peki Kuzey Kıbrıs’ta neler yapılır? Su altı sporlarından doğa yürüyüşlerine kadar uzun bir liste sizi bekliyor.

Kıbrıs Sahilleri: Deniz – Kum – Güneş

1- Turkuaz sularda deniz keyfi yapın.

Kuzey Kıbrıs, bir ada ülkesi olduğundan dolayı herhangi bir noktasından sahillerine maksimum iki saatte ayak basılabiliyor ve mükemmel plaj seçenekleri sunuyor. Yıl boyunca ortalama deniz suyu sıcaklığı 21 derece olan Kuzey Kıbrıs’ta bu sıcaklık Temmuz ve Ağustos aylarında 28 dereceye kadar çıkabiliyor. Mart ayından Aralık’a kadar denize rahatlıkla girmek mümkün.

Özellikle Girne’deki Alagadi ve Caretta’ya; bir de Avrupa’nın en iyi plajı sayılan turkuaz rengindeki Karpaz Altınkum Plajı ve Ayfilon’a mutlaka gidin. Deniz tatili planlayarak Kıbrıs sahillerinde yüzmek istiyorsanız ziyaret edin: Kıbrıs’ta tatil

 

Kıbrıs’ta Yapılacaklar: Dalış ve Su Sporları

2- Su sporlarıyla eğlenceli anlar geçirin.

Deniz suyu sıcaklığının altı ayı aşkın süre 21 derece olduğu Kuzey Kıbrıs, su sporları için yılın büyük bir bölümünde avantaj sağlıyor ve tatilcilere suyun hem üstünde ve hem altında eşsiz deneyimler sunuyor.

Kuzey Kıbrıs’ta dalış yapmak isteyenler için sahil boyunca çok sayıda dalış noktası var. Özellikle tüplü dalış; zengin deniz ve mercan hayatı olan Kuzey Kıbrıs’ta oldukça revaçta. Tertemiz maviliklerinde kendinizi dev kaplumbağalar ile yüzerken ya da bir ahtapotun peşine takılmış giderken bulabilirsiniz. Kıbrıs’ta dalış sezonu Mayıs ayından Ekim’e kadar sürüyor.

Şehrin dalış konusunda ana merkezi Girne otel ve beach clublarda da bu deneyimi yaşamanız mümkün. Silver Plajı’nda Salamis Antik Kenti‘nin batık limanına mutlaka uğrayın. Burası normal yüzme ve şnorkelli yüzme için mükemmel bir nokta.

Escape Beach Club’ta tüplü dalış, jet ski ve parasailing de dahil farklı su sporları yapılabiliyor. Denizkızı Plajı’nda tüplü dalış, muz botu gezintisi, parasailing ya da jet ski kiralamak gibi seçenekler var. Glapsides Plajı, yine tüplü dalış için bir başka alternatif. Daha önce hiç deneyimlemediyseniz bu noktalarda tüplü dalış eğitimi de alabilirsiniz.

21 °C
Kuzey Kıbrıs’ın deniz suyu sıcaklığı ortalaması.

Batı
Kuzey Kıbrıs genelinde hakim rüzgar yönü.

2,8 m/sn.
Kuzey Kıbrıs’ta yıllık ortalama rüzgarın şiddeti.

Kıbrıs Yürüyüş Rotaları : Trekking

3- El değmemiş doğanın içinde trekking yapın.

Kuzey Kıbrıs, denizin yanı sıra yürüyüş rotaları ile de oldukça popüler. Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 40 yürüyüş parkuru bulunuyor.

Ada’nın kuzeyinde bulunan Beş Parmak Dağları, huzuru doğada yürüyerek bulanlar için kesinlikle iyi bir seçenek. 255 km’lik ve farklı etaplardan oluşan bu yürüyüş rotası, Koruçam Burnu’ndan Zafer Burnu’na kadar devam ediyor.

Dağcılık veya Mağaracılık

4- Zirveye tırmanın veya gizemin peşine takılın.

Kuzey Kıbrıs dağcılık ve kaya tırmanışı ile uğraşanların yoğun olduğu bir ülkedir. Bunun yanı sıra mağaracılık sizin için keyifli bir aktiviteyse ve gizli güzellikler arayanlardansanız Kıbrıs’ın kuzeyinde 85’in üzerinde doğal mağaranın olduğunu mutlaka bilmelisiniz.

Sarkıt ve dikitleri ile İncirli Mağarası, İnönü’de bulunan Sütunlu Mağara ve Girne Dağları eteklerindeki Sıcak Mağara bunlardan sadece birkaçı.

Yamaç paraşütü yapın.

5- Kıbrıs’ta yapılacaklar arasında eşsiz manzarada süzülmek mutlaka olsun.

Kuzey Kıbrıs’ın nefes kesen manzarasının üzerinde uçup güvenli bir şekilde yere inmeye ne dersiniz?

Kıbrıs’ta yamaç paraşütü yapmak; tarihi köyleri, manastırları, hayran bırakan koyları ile eşsiz güzelliğe sahip Kuzey Kıbrıs’ı görmek isteyen adrenalin sevenler için ideal bir seçenek.

Ana atlama noktası, Beşparmak Dağları’nda bulunan St. Hilarion Kalesi’nin batısındaki 850 metre yükseklikte bulunuyor. Bu yükseklik fazla geldiyse daha yumuşak bir uçuş için Karpaz’ın kum tepecikleri de bir diğer seçenek.

Eğer bunun için biraz yaşlı olduğunuzu düşünüyorsanız yanılmayın. St. Hilarion kalesinden Girne sahillerine kadar yamaç paraşütüyle uçan 104 yaşındaki Kıbrıs sevdalısı Margaret Mackenzie Mcalpine14 Nisan 2012 tarihinde yaptığı uçuşuyla Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.
Detaylı bilgi için : https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/oldest-person-to-paraglide-tandem-(female)/

 

Deniz Kaplumbağaları’nı izleyin.

6- Deniz Kaplumbağaları’nın büyüleyici anlarına tanık olun.

Caretta Caretta ve Chelonia Mydas ve kaplumbağaları tarafından neredeyse 100 milyon yıldır ziyaret edilen Kuzey Kıbrıs’ın sahil kıyıları bu heyecanı yaşayacağınız yer olacak. Anne kaplumbağaların geceleri yumurtalarını bırakması veya yavruların yumurtadan çıkışlarını ömür boyu hatırlayacaksınız.

Yumurtlama dönemini izleyebilmek için kaplumbağaların kumsallara geldiği Mayıs ve Ağustos ayları arasında burada olmalısınız. En batıda Akdeniz Plajı’ndan Güzelyalı plajına kadar; Alagadi, Altınkum ve Ayfilon sahiller deniz kaplumbağalarının yaşam alanıdır.

Deniz kaplumbağaları sessiz ve ışıksız ortamda izlenmektedir ve bu aktivite doğa dernekleri tarafından organize edilmektedir. Bireysel ve bilinçsiz olarak bu aktiviteyi yapmanız nesli tükenme tehdidinde olan deniz kaplumbağalarına zarar verebilir.

Şaraplarını tadın.

7- Şarap tadımı yapın.

Kuzey Kıbrıs’ta şarap tadımı, üzüm bağlarının etrafında sizin için kaçırılmaz bir deneyim olabilir. Ama bunun öncesinde şarabın Kıbrıs’ın kültüründe de uzun yıllardır var olduğunu bilmenizde fayda var. Dünyanın en eski şarap etiketi -beş bin yıllık- ‘Commandaria’ Kıbrıs’a aittir. Kıbrıs’ta Tunç Çağı’ndan bu yana asmalar yetiştirilip üzümler eziliyor.

Buradaki şaraphaneleri ziyaret etmeniz, Kıbrıs kültürünü anlamanız için de bir fırsat olacaktır. Üzümlerin olgunlaştırılmasından şarap üretiminin son aşamasına dek tüm süreci size anlatıyorlar. Öyle ki geniş tur seçeneklerinden ve şarapçılık kurslarından faydalanmanız da mümkün. Her yıl şarap tadım etkinlikleri düzenleniyor. Aklınızda bulunsun, bağ bozumu genellikle Ağustos ayının başında yapılıyor.

Tarihi ve kültürel miraslarını keşfedin.

8- Akdeniz kültürünün izlerini keşfedin.

Doğa ile baş başa kalmak yerine yerel halkı ve kültürlerini de tanıyabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs, yüzyıllar boyu birçok kültüre ev sahipliği yaptığından farklı kültürlerin sentezini size de yansıtacak. Öncelikle Bellapais Manastırı’na mutlaka gidin. Burası -Kıbrıs’ın en romantik yeri kabul edildiğinden olacak- evlilik teklifleri ve düğünler için sıklıkla tercih ediliyor. 

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler Nelerdir? 

  • Bellapais Manastırı’ndan sonra St. Hilarion Kalesi’ni ise kültür turunuzda ikinci sıraya koyun. Walt Disney’in çizgi filmlerini hatırlarsanız, bu kale o kale.
  • Bulutlara en yakın olacağınız yer ise Kantara Kalesi olacak. Tarihi yapılar ve manastırların yanı sıra kesinlikle köyleri de ziyaret edin. Bu, yerel lezzetlerin (özellikle Şeftali Kebabı, hellim peyniri) tadına yerinde bakmak için de bir fırsat olacaktır. Kuzey Kıbrıs’ın en bilinen köyü, Karmi. Burada sadece İngilizler ya da yurt dışından gelen kişiler yaşıyor.
  • Bunun dışında sadece Maronitler’in yaşadığı Koruçam Köyü var. Yerel halkın yaşadığı Lapta KöyüKarşıyakaHisarköyAkdeniz Köyü gibi yüzlerce köy de bulunuyor.
  • Bunların dışında Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek daha birçok istikamet var. Lefkoşa, Venedik Sütunu, Girne Kapısı, Selimiye Cami, Yeşil Hat, Girne Eski Liman, Girne Kalesi, Gazimağusa, St. Barnabas Manastırı, Kertikli Hamamı, Namık Kemal Müzesi, Salamis Harabeleri, Othello Kalesi, Lala Mustafa Paşa Camii ve Karpaz bu yerler arasında. Gezilmesi gereken yerleri dikkate aldığınızda Kıbrıs’ta yapılacaklar listesi oldukça uzuyor.
Kültür tatili planlayacaksanız ve Kıbrıs gezilecek yerler hakkında fikir istiyorsanız ziyaret edin: Kıbrıs Şehir Rehberi

 

Eğlenin.

Diğer Kuzey Kıbrıs Aktiviteleri

Kıbrıs’ta tatil yapmadan önce buradaki yaşam maliyeti hakkında bilgi almanız sizin için faydalı olabilir: Kıbrıs’ta yaşam maliyeti

Kuzey Kıbrıs’ta yapılacaklar listesi sadece buradakilerle sınırlı değil. Kıbrıs tatili planlıyorsanız, birbirinden keyifli aktiviteler için bize ulaşabilirsiniz.

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yapılması gerekenler ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?