Kıbrıs'ta EmlakKıbrıs'ta Yatırım

Kıbrıs’ta Sahibinden Satılık Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuzey Kıbrıs emlak yatırımı avantajları nedeniyle son yıllarda yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bunda ev fiyatlarının ucuz olması ve kısa sürede amortisman sağlaması gibi nedenler etkili oluyor. Genellikle daha az komisyon ödeyerek ev almak isteyenler, sahibinden satılık konutları tercih ediyor. Bu makalede Kıbrıs’ta sahibinden satılık ev alırken nelere dikkat edeceğinize yer vereceğiz.

Hayat pahalılığının az olması sebebiyle yüksek yaşam standartları sağlayan KKTC’de yılın yaklaşık 320 günü güneşlidir. Yaz sezonunun uzun sürmesi nedeniyle Kıbrıs’ı yıl boyunca 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor. Üstelik her yıl 120 bin öğrencinin öğrenim gördüğü Kuzey Kıbrıs‘ta emlak piyasası her zaman canlıdır. Piyasadaki talebi artıran ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bu gelişmeler Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımını kazançlı kılar. Kıbrıs’ta ev almanın diğer avantajlarını öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Kıbrıs’ta Ev Almanın Avantajları

KKTC sahibinden satılık ev fiyatları

Kuzey Kıbrıs‘ta sahibinden satılık ev fiyatları bölgeye ve evin konumuna göre değişiyor. Örneğin Girne’de satılık daire fiyatları 60-110 bin £ arasındayken, Gazimağusa’da 40-120 bin £ aralığında daire satın alabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi ziyaret edin: Kıbrıs Sahibinden Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Kıbrıs Sahibinden Satılık Ev Almanın Avantajları Neler?

Sahibinden satılık ev, KKTC’de de yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Herhangi bir emlakçı olmaksızın satıcı ile alıcının komisyon bedeli ödemeden satış yapmasına imkan verir. Yani bir ev satın alırken aracı bir kişi ya da kurum olmaksızın, gayrimenkul sahibinden alırsınız.

Kıbrıs’ta sahibinden satılık daireler, genellikle ev alıp kiraya vermek isteyenler ve Kıbrıs’a taşınmak isteyenler isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Emlak danışmanı komisyonunu ortadan kaldıran sahibinden ev ilanları, biraz daha uygun fiyatla ev satın almayı sağlıyor.

KKTC sahibinden satılık ev almanın tek avantajlı tarafı komisyon masrafını ortadan kaldırmasıdır. Ancak bu yöntem ile ev alacaksanız daha fazla noktaya dikkat etmeniz gerekir. Peki, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kıbrıs sahibinden satılık

Kıbrıs’ta Sahibinden Satılık Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin!

  • Kıbrıs’ta sahibinden satılık ev araştırması yaparken karşınıza çıkan ev ilanlarını iyice inceleyin.
  • Yatırım için ev alacaksanız bölgenin kira getirilerini öğrenin ve emlak amortisman süresini hesaplayın.
  • Yaşam amacıyla bir ev alıyorsanız evin konumunu ve olanaklarını değerlendirin. İhtiyaçlarınız için uygun olmayan bir konut sizi mutsuz edecektir.
  • Yaşam amaçlı ev alıyorsanız Kıbrıs’ın şehirlerini sosyoekonomik ve sosyokültürel olarak değerlendirin.
  • Sahibinden satılık evi sadece ilanlar aracılığıyla değil gezerek ve fiziki olarak inceleyerek değerlendirin. Görmediğiniz bir ev için kapora, ön ödeme vb. şekillerde ödeme yapmayın.
  • İçerisinde kiracı bulunan bir ev satın almayı planlıyorsanız kira sözleşmesini inceleyin ve kira bedelini kontrol edin.
  • Kıbrıs’ta farklı koçan türleri bulunmaktadır. Satın alacağınız evin koçan türü hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.
  • Satın alacağınız konut eski ve sürekli bakım gerektiren bir gayrimenkul olabilir. Ev için harcayacağınız bakım giderlerini göz önünde bulundurun.
  • Binanın yapım yılını araştırın. Betonarme binaların ömrü ortalama 50-60 yıl arasında değişmektedir.
  • Kıbrıs’ta ev almak isteyen yabancı ülke vatandaşları farklı bir prosedüre tabi tutuluyor. Bu nedenle Kıbrıs’ta sahibinden satılık ev almak istediğinizde de Kıbrıslı bir avukat ile süreci yürütmeniz gerekir. Kıbrıs’ta ev almak daimi oturum izni almak için en kolay yoldur. Daha fazla detaylı bilgiyi Kıbrıs vatandaşlığı sayfasından da alabilirsiniz.

KKTC Sahibinden Satılık Ev Almadan Önce Bize Danışın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sahibinden satılık konut almak sadece komisyon avantajı sağlıyor. Ancak Kıbrıs’ta ev alırken dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Birikimlerinizi doğru bir şekilde değerlendirmek için bu detaylara dikkat etmeniz önemlidir.

Eğer KKTC’nin yerel dinamiklerini biliyor ve tanıyorsanız Kıbrıs’ta sahibinden satılık ev almayı tercih edebilirsiniz. Bu sizin için emlakçı komisyonunu ortadan kaldırır. Ayrıca daha uygun fiyata ev almanızı sağlar. Ancak yine de Kıbrıs’ın emlak piyasası hakkında bilginiz yoksa mutlaka bir emlak danışmanı ile hareket etmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz sayfa altındaki iletişim butonu aracılığıyla ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?