Kıbrıs’ta Ev Satın Alma Süreci

 

Kıbrıs’ta ev satın alma sürecinde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bu makalede Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alırken karşılaşacağınız bürokratik işlemler hakkında bilgi sahibi olacak ve güncel süreçleri öğreneceksiniz.

 

Bir çok insan için yeni bir ev satın alırken kafa karıştırıcı süreçlerle karşılaşır. Doğru bir emlak yatırımı olup olmadığını sorgulamanın ötesinde emlak satın alırken hangi prosedürlerle karşılaşılacağı konusu satın alma planlarınızı yeniden gözden geçirmenize sebep olabilir. Peki Kuzey Kıbrıs’ta satılık emlak süreci nasıl işliyor?

Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın alma süreci birçok ülkeye göre daha kolaydır. Kısaca 4 maddede özetlemek gerekirse; doğru emlakçıyı seçin, hangi evi satın alacağınıza karar verin, yasal prosedürleri yerine getirin ve evinize taşının ya da kiraya verin. Eğer merak ettiğiniz veya anlayamadığınız bir nokta olursa sayfa altındaki iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Ev Seçiminizi Yapın

Son zamanlarda diğer Avrupa ve Akdeniz ülkelerine kıyasla daha fazla ön plana çıkan Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul seçenekleri oldukça fazladır. Bu sebeple hem bütçenize hem de yaşam standartlarınıza göre bir emlak bulmak çok kolaydır. Kıbrıs Satılık Ev Çeşitleri sayfasında emlak çeşitliliğini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz menüde yer alan Projeler sayfasından Kıbrıs emlak projelerini inceleyebilirsiniz.

Doğru Emlakçıyı veya İnşaat Şirketinizi Seçin

Kuzey Kıbrıs’ta en güvenli emlakçıyı bulmak en doğru yatırım kararını vermek kadar önemlidir. Dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi emlak danışmanlığını ek gelir sebebiyle kaçak veya kayıtsız yapan kişiler veya kurumlar kötü tecrübeler yaşanmasına neden olabiliyor. Kıbrıs’ta emlakçınızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli kriter, emlakçının Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’ne üye olmasıdır. KTEB üyesi emlakçılar Kuzey Kıbrıs’ta emlak alışı ve satış süresince meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı 100.000 Euro’ya kadar sigortalıdır. Bu durumda doğru emlakçıyı seçmeniz herhangi bir kayıp yaşamamanız için en önemli adımdır.

Eğer satın alacağınız gayrimenkulu emlakçı aracılığıyla değil direkt olarak emlak projesini yapan inşaat şirketinden alacaksanız farklı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle inşaat şirketinin geçmiş projelerini inceleyin, mümkünse internette herhangi bir şikayet olup olmadığına bakın. Satın alacağınız ev tamamlanmamış bir inşaat projesiyle, inşaat şirketinin geçmiş dönemde tamamladığı evler sizin için önemli bir referans olacaktır.

Kıbrıs’ta Ev Satın Alırken Uygulanan Prosedürler Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da ev satın alma sürecinde uygulanan bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu sürecin nasıl yürüyeceğini ve haklarınızın neler olduğunu bilmeniz endişelerinizi ve soru işaretlerinizi ortadan kaldırmak adına önemlidir.

Kuzey Kıbrıs’ta Yabancılara Sınırlamalar ve Sağlanan Haklar

Yabancıların Kuzey Kıbrıs’ta emlak sahibi olması için uygulanan bazı sınırlamalar vardır. Ancak endişe etmeyin. Bu uygulamalar sadece emlak sayısı ile ilgili sınırlamalardır. Yabancılar yani Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayan kişiler, Kuzey Kıbrıs’ta 1 ev, 1 dönüme kadar arsa ve 1 dönüme kadar tarla niteliğinde olan arazi alımı yapabiliyor. Ancak yedi emin (trustees) aracılığıyla veya KKTC’de şirket kurarak daha fazla gayrimenkul satın alabilirsiniz.

TC Vatandaşı Kıbrıs’ta Ev Alabilir mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti ile derin siyasi ve tarihi bağlara sahip olsa da, TC vatandaşları da yabancı ülke vatandaşı statüsündedir. KKTC’de ev satın almak isteyen TC vatandaşları için de yabancı ülke vatandaşlarına uygulanan sınırlamalar ve prosedürler geçerlidir.

Avukat Desteği

Emlak satın almadan önce bir Kıbrıslı avukat aracılığıyla bu süreci yürütmeniz önemli ve gereklidir. upCyprus olarak biz bu süreçte emlak satışı konusunda uzmanlaşmış ve güvenilir avukatlarımızı öneriyoruz ancak siz kendiniz bir avukat seçip bu süreci onunla birlikte yürütmek isterseniz Kuzey Kıbrıs’ta güvendiğiniz avukatlar ile süreci yürütebilirsiniz. Unutmayın ki güvenilir bir yasal danışmanınızın olması her zaman önemlidir.

Sözleşme ve Diğer Prosedürler

Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın almadan önce satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Bu sözleşme satın aldığınız evin başkasına satılmaması ve satış sürecindeki haklarınızın korunması açısından son derece önemlidir.

Eğer satın almak istediğiniz evi inşaat şirketinden alıyorsanız %30 peşinat ödeme yükümlülüğünüz olduğunu unutmayın. Bu ödeme hem gayrimenkul alım izni çıkarılması hem de oturma izninizin başvurusu için gerekli tutulmaktadır. Geçmiş dönemde peşinatsız veya daha küçük miktarlar ile yapılan işlemler farklı suistimalleri beraberinde getirmiş ve bazı kişiler ev alma statüsünden dolayı haksız biçimde oturma izni almıştır. Fark edilen bu suistimal nedeniyle artık gayrimenkul satış işlemlerinde %30 peşinat ödeme kuralı uygulanmaktadır.

Avukat aracılığıyla yaptığınız bu sözleşmenin yasal geçerliliği için KKTC Vergi Daireleri aracılığıyla sözleşme tutarının %0,5’i kadar pul ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu işlem sözleşmenizin KKTC yasaları çerçevesinde geçerli olmasını sağlayacaktır. Sözleşme kendi adınıza olacağı gibi 2 veya 3 kişi adına da düzenlenebiliyor.

Emlak satın alma sürecinde yapacağınız harcamalar ve vergiler için Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Satın Alırken Yapacağınız Harcamalar sayfasını inceleyebilirsiniz. Ödemelerinizi avukat aracılığıyla yapmanız ödemeleriniz kayıt altına alınması ve oluşabilecek kötü bir durum karşısında elinizde yasal dayanak olması açısından önemlidir. Yukarıda da sıklıkla bahsettiğimiz gibi seçeceğiniz avukat sürecin başarılı olarak yürütülmesinde çok büyük önem arz eder.

Tapu Dairesine Kayıt

Pasaportunuzu ibraz ederek avukat aracılığıyla yapacağınız satış sözleşmesi ardından 21 günlük süre içerisinde bu sözleşmeyi Tapu Dairesi’ne kaydettirmeniz gerekmektedir. Tapu Dairesi kaydı, satın almak istediğiniz gayrimenkul üzerinde ipotek gibi satışa herhangi bir engel olup olmadığını teyit etmek açısından da önemlidir.

İpotek teyidi ardından Tapu Dairesi’nde satın alacağınız gayrimenkule şerh koydurmak satıcının aynı malı bir başkasına satmasını da engeller. Koyduracağınız şerh sadece sizin başvurunuzla veya vekaletinizin olduğu avukatınız aracılığıyla kaldırılabilir. Bu nedenle oldukça güvenlidir.

Kuzey Kıbrıs Tapu Daireleri ve adresleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://tapu.gov.ct.tr/İLETİŞİM

KKTC Bakanlar Kurulu Başvurusu

Yasalara göre Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler için Bakanlar Kurulu tarafından satın alma izni çıkarılması gerekmektedir. Satış sözleşmesi ile yapılan bu başvuru, başvuru numarası alınmasından itibaren resmi olarak başlıyor. Bu aşamadan itibaren başvuru sonuçlanana kadar satın almak istediğiniz konutun başkasına satılması mümkün değildir.

Eğer konut kredisi kullanmayı planlıyorsanız, Bakanlar Kurulu tarafından verilecek satış izni sonrasında kredinizin onayı için imza atacaksınız. Kredinin onayından sonra banka ilgili tutarı direkt olarak inşaat şirketinin hesabına gönderecektir. Her ne kadar çok büyük bir bürokrasi süreci gibi görünse de aslında oldukça basittir. Yine avukatınız aracılığıyla yürüteceğiniz bu süreç genellikle 40-60 gün arasında tamamlanmaktadır.

Bu süreçlerden sonra son olarak tapu devir sürecine geçiliyor.

Satış Sürecinin Tamamlanması

Tüm izinler alındıktan sonra satın alacağınız Kuzey Kıbrıs gayrimenkul tapu devri için satışı gerçekleştirecek olan taraflar ile Tapu Dairesi’nde bir araya gelmeniz ve kalan ödeme varsa bunu gerçekleştirmeniz gerekir. Unutmadan söylemekte fayda var; birçok işlemde olduğu gibi bu süreci siz yönetebileceğiniz gibi avukatınız da yürütebilir.

Kuzey Kıbrıs Oturum İzni

Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mülk satın alan yabancıların oturum izni alması ufak bir bekleme sürecini beraberinde getirse de (1-2 ay) kolaylıkla sağlanıyor. Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın alan yabancı ülke vatandaşları yıllık olarak yenilenen oturum izinleri sayesinde istedikleri kadar kalabiliyor, banka hesabı açabiliyor ve en önemlisi tüm kamu hizmetlerinden sorunsuz olarak tıpkı bir KKTC vatandaşı gibi yararlanabiliyor.

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta emlak satın alma süreci ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?