Kıbrıs’ta Emlak Satın Alırken Yapacağınız Harcamalar

Kıbrıs’ta emlak satın alma sürecinde karşılaşacağınız harcamaların ve vergilerin neler olduğunu bu makalemizde ele alacağız. Hem güncel masraf tutarlarını öğreneceksiniz hem de vereceğimiz 2 örnek ile bu masrafların hesaplamaları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yaparken karşılaşacağınız bazı harcamalar var. Ancak bunlar sizi korkutmasın. Hem Kıbrıs gayrimenkul fiyatlarının düşük olması hem de üzerine yapacağınız harcamaların ve vergilerin düşük olması sizin için önemli bir avantaj yaratıyor.

Kıbrıs’ta emlak satın alırken yapacağınız harcamalar nelerdir?

Kıbrıs satılık daire veya lüks villa ilanları arasında harcama yapanların sıklıkla sorduğu ve araştırdığı bir konu emlakı satın alırken çıkacak olan ek masraflardır. Kıbrıs’ta ev satın almak diğer ülkelere göre oldukça az masraf çıkarmaktadır. Vergilendirmelerin düşük olmasının yanı sıra Kıbrıs emlak fiyatlarının da oldukça avantajlı olması nedeniyle çok fazla bir harcama yapmadan ev sahibi olabilir ya da kiralama getirisi amacıyla rahatlıkla Kıbrıs’ta yatırım yapabilirsiniz.

1- Satış Sözleşmesi için Pul Ücreti

Kıbrıs’ta emlak alırken yapacağınız satış sözleşmesinin yasal olarak geçerli olabilmesi için Kuzey Kıbrıs vergi dairelerinde satış sözleşmesi üzerinde belirtilen bedel üzerinden %0,5 oranında pul ücreti alınmaktadır. Bu ücret oldukça düşüktür ve 100.000 Sterlin değerindeki bir satış sözleşmesi üzerinden 500 Sterlin gibi oldukça düşük bir harcama kalemini oluşturur. Aklınızda olsun, Kuzey Kıbrıs’ta pul ücreti her zaman alıcı tarafından ödenir.

2- Tapu Devir Harcı

Geçmiş yıllarda satış sözleşmesi üzerinde belirtilen emlak değeri üzerinden %6 oranında tapu devir harcı uygulanıyordu ancak siz bu konuda oldukça avantajlısınız. Kıbrıs’ta ilk defa gayrimenkul sahibi olan yerli ve yabancı kişiler için bu oran bir süredir %3 olarak uygulanıyor. Alıcı tarafından ödenmesi gereken bu masraf, 50.000 Sterlin değerindeki bir emlak için 1.500 Sterlin değerinde bir masraf çıkarır. Diğer ülkelere göre oldukça az bir masraf diyebiliriz.

3- Katma Değer Vergisi

Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alırken satış sözleşmesi üzerinde belirtilen emlak değeri üzerinden %5 KDV ödemeniz gerekir. Tapu aşamasında veya ev tesliminde alıcı tarafından ödenmesi gereken KDV, emlakın türüne ve satıcının profesyonelliğine göre değişmektedir. Bazı durumlarda hiç alınmaz.

4- Abonelik ve Bağlantı Ücretleri

Profesyonel Kıbrıs inşaat şirketleri tarafından yeni tamamlanmış ve ilk defa satılacak olan yeni konutlarda elektrik, telefon, su ve diğer altyapı hizmetleri için çıkan masraf proje/site içerisinde yer alan konutlar arasında eşit olarak pay edilir. Anahtar tesliminden önce ödemeniz gereken bu ücret ortalama 1.000 Sterlin ile 1.800 Sterlin arasındadır.

Emlak yatırımı hakkında tavsiye almak isterseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz: Kıbrıs emlak yatırımı

 


Örnek bir emlak maliyeti hesaplayalım.

Tüm bu masraflardan söz etmişken sizin için örnek bir harcama projeksiyonu hazırladık. Kuzey Kıbrıs’ta 40.000£ değerinde Gazimağusa Daire (2 oda 1 salon) ve 100.000 £ değerinde Girne villa (3 oda 1 salon) satın almak istediğinizden yola çıkarak yukarıdaki 4 maddede harcayacağızı toplam emlak maliyetini aşağıda hesaplayalım.

Kuzey Kıbrıs Satılık Daire / 2 Oda 1 Salon

Emlak Değeri: 40.000 £
Satış Sözleşmesi Pul Ücreti: 200 £
Tapu Devir Harcı 1.200 £
KDV 2.000 £
Abonelik ve Bağlantı Ücretleri 1.500 £


Toplam Maliyet
44.900 £

 

Kuzey Kıbrıs Lüks Villa / 3 Oda 1 Salon

Emlak Değeri: 100.000 £
Satış Sözleşmesi Pul Ücreti: 500 £
Tapu Devir Harcı: 3.000 £
KDV: 5.000 £
Abonelik ve Bağlantı Ücretleri 1.500 £


Toplam Maliyet
110.000 £

 

Gayrimenkul satışında ödenen diğer masraflar nelerdir?

Gayrimenkul sahibi olurken yukarıda saydıklarımız dışında bir harcamayla karşılaşmazsınız. Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenler çok fazla vergi ödemeden oldukça uygun fiyatlarla emlak sahibi olabilir.

Vergilendirme ve harç ücretleri ile ilgili bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz: http://vergi.gov.ct.tr/?q=content/yasa-ve-t%C3%BCz%C3%BCkler

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yatırım ve emlak satın alma konuları hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?