Kıbrıs’a Ulaşım Olanakları: 
Kuzey Kıbrıs Uçak Seferleri

 

Henüz ulaşım planı yapmadıysanız Kıbrıs’a ulaşım seçeneklerine göz atın ve size en uygun rotayı oluşturun.

 

Kuzey Kıbrıs’a Uçak ile Ulaşım

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet seferleriyle Kuzey Kıbrıs’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu uçuşlar genellikle Türkiye üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir ve ortalama uçuş süresi 90 dakika sürmektedir.

Kıbrıs Şehir rehberi için tıklamanız yeterli olacaktır.

Ercan Havalimanı (ECN)

Lefkoşa’da yer alan ve Kuzey Kıbrıs’ın en büyük havalimanı olan Ercan Havalimanı, her yıl milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Havalimanından sağlanan şehir içi ulaşım olanaklarıyla birlikte Kıbrıs’ın her yerine konforlu bir şekilde gidebilirsiniz.

Kıbrıs Uçak Bileti Fiyatları

Kuzey Kıbrıs uçak bileti fiyatları ortalama 150-250 TL arasında değişmektedir. Türkiye’nin çeşitli illerinden aktarmalı olarak gerçekleştirilen bu uçuşlar yoğun dönemlerde bir miktar daha yüksek olabilir. En uygun fiyatlarla Kıbrıs uçak bileti satın almak istiyorsanız uçuştan ortalama 72 saat önceden biletinizi almanız gerekir. Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim ayları Kıbrıs uçak bileti için en yüksek fiyatlı aylar iken Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları en düşük fiyatlı aylardır.

Kuzey Kıbrıs’a ulaşım için tercih edilen uçak yolculuğu en popüler ve en konforlu seyahati sağlamaktadır.

KIBHAS Otobüsleri

Havalimanı içerisinde yer alan KIBHAS otobüsleriyle Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke’ye ulaşım sağlamanız mümkün. Bu otobüsler oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşım imkanı sağlamaktadır. KIBHAS otobüslerini terminalden çıkar çıkmaz kolaylıkla bulabilirsiniz. Ercan Havalimanı’ndan kalkan KIBHAS seferlerinin saatleri şu şekildedir:
08:10 / 09:30 / 11:00 / 12:00 / 13:30 / 14:30 / 15:00 / 16:30 / 18:30 / 20:00 / 21:30 / 23:30 / 00:30 (Şehirlere farklı saat aralıklarında sefer düzenlenmektedir. Havalimanına ulaşmak isteyen yolcular için seferler karşılıklı olarak sağlanmaktadır.)
Daha detaylı bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://kibhas.org/

Kuzey Kıbrıs Taksileri

Ercan Havalimanı’nda geliş terminali karşısında yer alan taksiler herhangi bir saat veya sefer aralığı olmaksızın ulaşım sağlıyor. Kuzey Kıbrıs’ta taksiler mesafeye göre ücretlendirme yapmaktadır ve taksimetre bulundurmaktadır. Eğer gideceğiniz mesafe uzunsa taksi şoförü ile pazarlık yapabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’taki taksilerde gece-gündüz tarifesi olarak iki farklı ücretlendirme uygulanmaktadır.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama

Yukarıda saydığımız seçenekler dışında ekonomik yöntemlerden biri de Kıbrıs’ta araç kiralama seçeneğidir. Eğer farklı yerleri içeren bir seyahat programınız varsa ve bir günden daha fazla Kuzey Kıbrıs’ta konaklayacaksanız sizin için en uygun yöntem araç kiralamaktır. Havalimanında yer alan Kıbrıs rent a car şirketlerinden otomobil kiralamanız mümkündür. Uçuş tarihiniz ve saatiniz belli olduğunda Kuzey Kıbrıs araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz.

ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Türkiye’de alınan uluslararası ehliyetler ile Kuzey Kıbrıs’ta araç kullanmanız mümkündür.

Kuzey Kıbrıs’ta trafik İngiltere’de olduğu gibi soldan akmaktadır. Araç kiralamadan önce direksiyonun sağ tarafta bulunduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Deniz Yolu ile Ulaşım

Eğer Kuzey Kıbrıs’a ulaşımda deniz yolu kullanacaksanız Mersin’de yer alan (Türkiye) Taşucu Limanı’ndan hareket eden sürat feribotlarını / deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz. Deniz yolu ile sağlayacağınız ulaşım Gazimağusa veya Girne şehrine yapılmaktadır. Her ne kadar bu ulaşım süresi feribotun türüne göre değişse de Taşucu Limanı’ndan Girne’ye yapacağınız yolculuk ortalama 150 dakika sürmektedir.

Gazimağusa rehberi için tıklamanız yeterli olacaktır.

Not: Deniz yolculuğu bünyenizi olumsuz etkiliyorsa (mide bulantısı ve baş dönmesi vb.) veya deniz yolu ulaşımında kötü bir yolculuk tecrübeniz varsa havayolu ulaşımını kullanmanız tavsiye edilir.

Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım Hakkında Merak Edilenler

Kuzey Kıbrıs’a vize gerekiyor mu?

ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Türkiye pasaportuna sahip olan kişilerin Kuzey Kıbrıs’a girişinde vize almasına gerek yoktur. Bu pasaportlara sahip olan ziyaretçilere 30 ve 90 gün süreli vize verilmektedir. Eğer turistik amaçla geldiyseniz ve bir otelde kalacaksanız 30 günlük vizeye sahip olabilir ya da konaklayacağınız yeri ve uzun süreli rezervasyonu beyan ederek 90 günlük vize alabilirsiniz. 90 günlük vize genel olarak iş amaçlı ziyaretler, konferans, seminer, toplantı, festival, fuar gibi etkinlik bazlı ziyaretler için de verilmektedir.

Kıbrıs araç kiralama ücretleri ne kadar?

Kuzey Kıbrıs’ta yerel ve uluslararası araç kiralama şirketleri hizmet vermektedir. Araç kiralama ücretleri sezona ve kiralayacağınız araca göre değişmektedir. Ortalama ücretler 20-30 Sterlin arasındadır.

 

Sizi arayalım.

Kıbrıs’a ulaşım seçenekleri ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?