Kıbrıs Yemek Kültürü  
Gastronomi Planınızı Yapın

Kuzey Kıbrıs yemekleri herkesin damak zevkine uyacak tatlar barındırıyor. Kıbrıs mutfağının zengin yemek kültürü, sizi baştan sona keyif verecek bir ziyafete davet ediyor. Damak tadınızı uyandırmaya hazır olun!

Seyahate çıktığımızda her şey çok güzel olsun isteriz. Her şey, geldiğimiz onca yola değmelidir. Mekanlar, hava, insanlar, otel ve tabii ki yiyecekler… Yemeklerini yiyemediğiniz bir ülkeye gittiğinizi düşünebiliyor musunuz? Gerçekten çok kötü olurdu! Ancak Kuzey Kıbrıs böyle bir yer değil. Herkesin damak zevkine uyacak zengin tatların bir arada sunulduğu Kuzey Kıbrıs mutfağı, eğer yemekten zevk alan ve iyi beslenen biriyseniz tam ağzınıza layık olacaktır.

Kuzey Kıbrıs, tarih boyunca birçok medeniyetin yönetimi altına girdiğinden çok kültürlü bir mutfağa sahip. Kıbrıs yemek kültürü ile Akdeniz mutfağının devamı gibi görünse de çok daha fazlasını içeriyor. Geçmişte Venedik, Ceneviz, Arap, İtalyan, Rum ve İngilizler’in etkisinde kaldığından zamanla doğu ve batı lezzetlerinin sentezine ulaşarak kendi Akdeniz mutfağını yaratmayı başarmış.

Kuzey Kıbrıs’ın yaşamı hakkında detay için bu sayfayı ziyaret edin: Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Akdeniz mutfağının daha da ötesinde.

Kuzey Kıbrıs, yaşadığı binlerce yıllık serüveni sanki mutfağında anlatıyor. Mutfak kültüründe, Akdeniz ve Orta Doğu’nun yanı sıra Avrupa’nın da etkisi görülüyor. Özellikle Orta Doğu’ya çok yakın olması, mutfağında önemli bir benzerlik yaratmış. Örneğin, Kıbrıs’ta sevilerek yenen bir ot yemeği olan ‘Molehiya’, Arap kökenli bir yemek. Sadece Kıbrıs’ta ve Nil kıyılarında yetişen molehiya, kuzu eti ya da tavuk kullanılarak sulu bir yemek şeklinde hazırlanıyor.

Molehiya

Kuzey Kıbrıs mutfak kültüründe Türk ve Yunan etkileri de yoğun olarak görülüyor. Türk mutfağının önemli bir lezzeti olan Kebap, Kuzey Kıbrıs mutfağının popüler yemekleri arasında bulunuyor. Aynı şekilde Kleftiko (Kuzu Fırın Kebabı), Yunanistan’a özgü bir kuyu kebabı. Kuzey Kıbrıs mutfağında özel bir yere sahip olmakla birlikte özellikle et sevenler için mükemmel bir lezzet. Servis edildiğinde et kemikten sıyrılıyor. Kendi suyunda piştiğinden oldukça lezzetli.

Kuzey Kıbrıs’ın yerel lezzetleri arasında Şeftali Kebabı, Molehiya, Pilavuna, Çiçek Dolması, Hellim, Macunlar, Gullurikya, Piruhi, Kolokas, Magarina Bulli ve Kıbrıs Köfte bulunuyor.

Pilavuna

Kuzey Kıbrıs’ta masaya oturduğunuzda mutfağın zenginliğini anlarsınız. Öyle ki Kıbrıslıların birkaç tabak olmadan bir masa etrafında toplandığını pek göremezsiniz. Masaya önce mezeler gelir, macunlar ise misafirliklerin olmazsa olmazıdır.

Kıbrıs mutfağında mezeler önemlidir.

Kuzey Kıbrıs mutfağında, yöresel yemeklerin yanı sıra mezelerin ayrı bir yeri bulunuyor. ‘Meze, ‘başlangıç’ için kullanılan Türkçe bir kelime. Yemekten önce masaya getirilen ve ana yemeğe eşlik eden soğuk ve sıcak lezzetlerden oluşuyor. Salatalar, etler, sebzeler ve balıklar gibi 40’a yakın soğuk ve sıcak yemekten bahsediyoruz. Her biri ağız sulandıran bu küçük tabaklar masaya art arda geliyor. Yemeklere eşlik etseler de çoğu için başlı başına yemek sayılacak kadar doyurucu oluyorlar. Mezeler, masadaki herkes tarafından paylaşıldığından yemeğe sosyal bir yön de kazandırıyor. İnsanlar arasındaki etkileşimi artırıyorlar. En sık servis edilen mezeler arasında ızgara hellim (Kıbrıs’ın mükemmel peyniri), bulgur köfte ve sigara böreği bulunuyor. Özellikle hellim, Kuzey Kıbrıs’ta sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sabah, öyle ya da akşam demeden her öğünde tüketiliyor. Genelde ızgarada ya da yağsız tavada kızartılıyor.

Izgara Hellim

Kuzey Kıbrıs seyahatinizde en sık göreceğiniz meze çeşitleri arasında humus, cacık, tahin, turşu, patates salatası, bakla ezmesi, Samarella, ahtapot, Çakıstes, kalamar, Gabbar, kuzu dili, beyin salatası, sigara böreği ve pastırma yer alıyor.

Kıbrıs yemek kültüründe masaya mezelerden sonra ana yemekler gelir.

Kuzey Kıbrıs mutfağı her ne kadar Akdeniz, Orta Doğu ve Anadolu mutfağından etkilenmiş olsa da aşırı acı yemekler içermez. Bunun sebebi yıl boyu sıcak bir iklime sahip olması. Diğer taraftan yemeklerde bol limon ve soğan tercih edilir. Baharat türleri sınırlı olsa da karabiber, tarçın, karanfil, kimyon ve kekik ile taze ya da kurutulmuş nane sıklıkla kullanılıyor. Yemeklerde daha çok sıvı yağlar kullanılırken katı yağ tercih edilmiyor.

Kuzey Kıbrıs yemekleri, et ve sebze içeren zengin bir çeşitliliğe sahip. Et, deniz ürünleri, sebze ve meyveler taze olarak tüketiliyor.

Ana yemekler genel olarak; Fırın Kebap, Şiş Kebap, Köfte, Molehiya, Bamya, Yalancı Dolma, Et Dolması, Musakka, Bumbar, Bamya, Pırasa, Kuru Fasulye, Yeşil Fasulye, Kolokas, Karnabahar, Ispanak… Bu liste uzayıp gidiyor.

Kıbrıs yemek listenizde Şeftali Kebabı mutlaka olsun!

Şeftali Kebabı, Kuzey Kıbrıs deyince ilk akla gelen yemekler arasında yer alıyor. Şeftali ile bir ilgisi olmamakla birlikte ismi Şef Ali’den geliyor. Koyun ve keçinin iç zarının kıyma, soğan ve maydanoz ile doldurup sarılmasıyla hazırlanıyor.

Lalangi, Kuzey Kıbrıs’ın en özel yemeklerinden bir başkası. Tavşan suyunda hazırlanmış mayalı hamurun içine tavşan eti konarak hazırlanıyor. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Kıbrıs’a özel bir sebze olan Kolokas, kış aylarında bolca tüketiliyor. Patatesten daha tatlı olmakla birlikte görüntüsü kerevize benziyor. Bol limon ve kereviz sapıyla pişiriliyor.

Kıbrıs Tatlıları

Sıra geldi tatlı yiyip tatlı konuşmaya… Kıbrıs tatlıları, Kuzey Kıbrıs sofralarının tartışmasız assolistidir. Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 25 tatlı tarifi bulunuyor. Bölgenin yerel lezzetleri arasında “Lokma” (bir çeşit bal kaplı çörek) “Ceviz Macunu” (şuruplu yeşil ceviz) ve Baklava (şerbet ve fıstık kaplı filo börek) bulunuyor.

Ceviz Macunu

Tatlılar arasında macunlara özel bir paragraf açmak gerek. Kuzey Kıbrıs’ta pek çok meyveden macun hazırlanıyor. Marmelat ve reçel kıvamında olan macunlar, hafif şekerli olup sıcak havalarda buz üstünde servis ediliyor. En çok tüketilen macunlar; kabak, karpuz, ceviz, patlıcan ve hurmadan yapılanlar. Ceviz macununun ise geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Misafir ağırlama kültürü oldukça gelişmiş olan Kuzey Kıbrıs’ta uzun yıllardan bu yana yanında su veya kahve ile birlikte ikram ediliyor. Bu bir gelenek haline gelmiş durumda.

Fırın katmeri, Samsı, Tel kadayıfı, Ekmek kadayıfı, Şamişi, Lokma, Şammali, Sucuk, Köfter, Paluze, Golifa, Simit helvası, Erişteli sütlaç, Bişi… Kuzey Kıbrıs yemek kültüründe tatlı listesi bu şekilde uzayıp gidiyor.

Bu arada seyahatiniz sırasında Nor Böreği’ni mutlaka tadın. İsmi börek olsa da bu aslında bir tatlı. Yağda kızartılarak hazırlanan bu tatlı Kuzey Kıbrıs’ta her evde sevilerek tüketiliyor.

Ve Kıbrıs’ın geleneksel alkollü içeceği Zivaniya’yı da unutmamak gerekir. Kuzey Kıbrıs mutfak deneyiminiz Zivaniya içmeden tamamlanmış olmaz. Afiyet olsun!

Kuzey Kıbrıs yemeklerini mutlaka keşfedin.

Aslında hepimiz yapacağımız Kıbrıs’ta tatil veya gezilerde önceliğe tarihi yerleri ve doğal zenginlikleri koyarız. Ancak söz konusu Kuzey Kıbrıs olduğunda önceliklerinizi sorgulamanız gerekecek.

Çünkü Kıbrıs yemek kültürü çok zengindir. Sabah kahvaltılarında yerel meyvelerin yanında yoğurt ile doğal bal karışımı, yumurta, börek, çakıstes, hellim, reçel ve kahve tüketilir. Öğle yemekleri balık, salata, meze, ekmek ve bazen de çorbadan oluşur. Yemeğin ardından yerel tatlı olan macun ile birlikte Con Kahve içilir. Yemek seçen biri iseniz bile endişelenmeyin, Kuzey Kıbrıs mutfağı herkesin damak zevkine hitap ediyor. Masadan kalkmak istemeyeceksiniz.

Çakıstes

Kuzey Kıbrıs’ta yerel lezzetlerin tadına bakmak, bölge insanlarının yaşam tarzı hakkında önemli bir fikir edinmenizi de sağlıyor. Öyle ki bazı yemeklerin isimleri, hazırlanışları ve lezzetleri bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebiliyor. Her yemeğin özel bir tadı ve mutfağı olmakla birlikte Kıbrıs karakterini iyi bir şekilde yansıtıyor.

Yaz ya da kış fark etmeden, Kuzey Kıbrıs’ın her köşesinde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Seyahatiniz sırasında lezzetli ve sağlıklı yemeklere uzak olmanız mümkün değil. Yine de Kuzey Kıbrıs’ta keyifli bir seyahat için araba kiralamanız gerektiğini bilin. Araba kiralamak, tatiliniz boyunca mükemmel yemeklerin tadına bakmanız için de avantaj sağlıyor. Restoranlar, özellikle Girne ve Gazimağusa gibi liman şehirlerinde sıklıkla yer alıyor.

Kıbrıs’ta balık yemeden dönmeyin!

Kuzey Kıbrıs yemeklerinde deniz ürünleri de oldukça popüler olarak kullanılıyor. Akdeniz’in berrak mavi sularından çıkan taze balıklar masaların vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Balıklar genellikle ızgarada ve bitkisel yağlar ile pişiriliyor. Kırmızı şarapta hazırlanmış ahtapot veya kalamar, Kuzey Kıbrıs yemeklerinin vazgeçilmez yemekleri arasında yer alıyor.

Özellikle Boğaz gibi liman kentlerini ziyaret ederseniz, bu restoranlara balıklama atlayın! Restoranların büyük kısmı liman yakınlarında bulunuyor. Söz konusu Akdeniz sahilleri olduğunda burnumuza güzel bir akşam yemeği kokusu geliyor!

 

Sizi arayalım.

Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?