Kıbrıs Turları
Kuzey Kıbrıs’ta Kültür Gezileri

Kuzey Kıbrıs, binlerce yıllık tarihi ve doğal zenginliği sayesinde Kıbrıs turları isteyenler için mükemmel bir destinasyon olmayı sürdürüyor. Kıbrıs’ın görkemli tarih eserlerinin ve kültürel mirasların izinde yürüyerek geçmişe tanıklık edin.

Aklınızda kültür tatili yapma gibi bir plan varsa yeni deneyim ve maceraların dünyasına adım atmak için bir şansınız var demektir. Öyleyse bir sonraki seyahatiniz için Kuzey Kıbrıs’a bilet alın.

Akdeniz’in cennet köşesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, zengin tarihi ve doğal güzelliği ile kültür gezilerinin önemli adreslerinden biri. Konumu itibarıyla geçmişten günümüze dek birçok medeniyetin arzusu haline gelen bu topraklar, aynı zamanda sahip olduğu Akdeniz iklimi sayesinde zengin canlı çeşitliliğine kaynak yaratıyor. Binlerce yıllık tarihi ve doğanın cömertçe sunduğu hediyeleriyle Kuzey Kıbrıs, özellikle kültür gezileri açısından hayli talep görüyor. Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele olmak üzere altı şehirden oluşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kültür turu meraklıları için altın değeri taşıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta yepyeni deneyimlerin sunulduğu bir kültür dünyası sizi bekliyor. Ancak herhangi bir Kıbrıs turları ile gelmiyorsanız ve bireysel olarak gezecekseniz mutlaka Kıbrıs’ta araba kiralamanız gerektiğini unutmayın. Böylece farklı lokasyonlara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca trafiğin soldan aktığını kesinlikle göz önünde bulundurun.

Atlamamanız gereken bir diğer nokta ise yapacağınız turun zamanlaması. Kuzey Kıbrıs, etkisinde bulunduğu Akdeniz iklimi nedeniyle yılın bazı aylarını oldukça sıcak geçiriyor. Öyle ki pek çok yerde mağazalar ve devlet daireleri, öğleden sonraları kapalı olabiliyor. Bu nedenle tatilinizi planlarken denk geldiği mevsime dikkat edin. Kuzey Kıbrıs turları için en uygun zaman Nisan ve Ekim ayları arasındadır. Peki Kuzey Kıbrıs’ta sizi neler bekliyor?

Kıbrıs Tarih Turları

Akdeniz’in ortasında bulunan Kıbrıs adası, tarih boyunca önemini korumuş bir nokta. Stratejik konumu ve doğal güzelliği nedeniyle binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlerin istilasına uğramakla kalmamış, seyyahları da kendine çekmiş. Hatta Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in burada doğduğu biliniyor. Bu nedenle buraya ayak basmadan önce buradan öğrenecek çok şeyiniz olduğunu bilmelisiniz.

Kuzey Kıbrıs hakkında anlatılan hikayeler ve rivayetleri dinledikçe ağzınız açık kalacak. Ana karakterler tarih kitaplarında adı geçen dükler, krallar, soylular, baronlar ve paşalardan oluşuyor. Kuzey Kıbrıs’ta yükselen tarihi kalıntılar, bu hikayeleri bir bir kulağınıza fısıldayacak.

Kuzey Kıbrıs, hünerli ellerin değdiği sayısız tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Bu eserler arasında surlar, kiliseler, saraylar, camiler, katedraller ve kaleler dikkat çekiyor. Bazıları dağların tepesinde ve yürüyüş yolları üzerinde iken bazıları ise deniz kıyısında bulunuyor. Kuzey Kıbrıs’ta yapacağınız kültür tatilinde özelikle gotik mimarinin en güzel örneklerini görme fırsatınız olacak. Bu anlamda tarih meraklılarını keyifli bir yolculuk bekliyor.

Kıbrıs Doğal Yaşam Gezileri

Kuzey Kıbrıs, sadece tarih meraklıları için değil, doğaseverler için de güzel bir destinasyon şüphesiz. Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar yaklaşık 40 yürüyüş parkuru bulunuyor. Aynı zamanda korunmuş doğa hayatıyla dikkat çekiyor. Buranın kuş çeşitliği, bitki örtüsü, meşhur Karpaz eşekleri ve kaplumbağaları ile dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu bilmeniz gerek.

Kıbrıs'ta yapılacaklar: Trekking yürüyüş rotaları

Kuşların ilginç hayatını gözlemlemeye ne dersiniz? Kıbrıs’ta 371 göçmen kuş türü bulunuyor. Burası tam bir kuş cenneti. Avcı kartal, şahin ve doğanlardan kaçmak için zekasını kullanması gereken binlerce kuşun göç yolunun çakıştığı bir noktada yer alıyor. Gözlerinizi gökyüzünden ve ağaçlardan alamayacaksınız.

Eğer Kuzey Kıbrıs’a özellikle bahar aylarında gidecek olursanız, yabani çiçekler, portakal, limon ve greyfurt kokularını içinize çekeceksiniz demektir. Gözlerinizi kapayıp bir hayal edin. Kuzey Kıbrıs, bahar aylarında yetişen bin 500 bitki türüyle rengarenk bir örtünün altına girmiş gibi görünüyor adeta. Burada 20 nadir orkide türü bulunuyor. Özellikle Alevkaya ve Girne’de dağların zirvelerinde açan yakut kırmızısı medoş laleler ve orkideler görülmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Kıbrıs’ın El Değmemiş Doğası

Milattan önceden günümüze çok az şey gelir. Bu noktada Kuzey Kıbrıs’ta ağaçlar, zamana tam olarak meydan okuyor. Gazimağusa’da bulunan incir ağacı örneğin. M.Ö. 1200 yılında dikilmekle birlikte Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan en eski ağaç olarak biliniyor. Toprağı sanki bırakmayacak gibi sıkı sıkı tutuyor. Öte yandan 1947 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren asma… 85 santim kalınlığı ve her yıl verdiği 3 tonluk üzümle merak uyandırıyor. Ve kökeni Mısır’a dayanan yaklaşık 2 bin hurma ağacı…

Ancak Kuzey Kıbrıs’ın doğal hayatının en önemli aktörleri; Karpaz eşekleri ile deniz kaplumbağaları olabilir. Meşhur Karpaz eşekleri, bozulmamış Karpaz Yarımadası’nda özgürce dolaşıyor. Fotoğraflara verdikleri pozlardan insanlara çoktan alışmış oldukları belli. Deniz kaplumbağaları ise Kuzey Kıbrıs’ın bazı sahillerini yaklaşık uzun yıldan bu yana ziyaret ediyor. Anne kaplumbağaların geceleri yumurtalarını bırakması ve yavruların yumurtadan çıkışları ömür boyu unutulmaz bir olay. Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Altınkum Sahili, kaplumbağaların nadir yuvalama alanlarından biri.

Kuzey Kıbrıs, bitkiler ve hayvanlar dışında sahip olduğu doğal mağaralar ile de adından söz ettiriyor. Adanın kuzeyinde 85 doğal mağara bulunuyor. Kıbrıs turları planlarken tüm bunları göz önünde bulundurun.

Kıbrıs’ta Sosyalleşin

Bu tatilde hiç tanımadığınız sokaklarda dolaşacaksınız, kendinizi yalnız hissetmeyin. Kuzey Kıbrıs halkının karakteristik özelliklerinin başında ‘konuk ağırlama’ geliyor. Sıcakkanlı ve konuksever yerel halkın sizi güler yüzle karşılayacağından emin olabilirsiniz. Bunu Kuzey Kıbrıs’ın köylerini ziyaret ederek kendi gözlerinizle görebilirsiniz. İngiliz köyü Karmi, Kuzey Kıbrıs’ın en ünlü köyleri arasında bulunuyor. Evleri, meydanı ve bahçelerinin güzelliği ile ünü sınırları aşmış durumda. Burada ‘Kahvenizi nasıl alırsınız?’ diye sorulması uzun sürmeyecektir. Kuzey Kıbrıs’ta kahve kültürü gelişmiş olduğundan tanımadığınız bir ortama girdiğinizde bile mutlaka kahve ikram edilir. Kahveye özenle hazırlanmış ceviz macunu da eşlik eder. Kahvenizi yudumlarken koyu bir sohbete girebilirsiniz.

Dünyada yeni deneyimler kazanmak için Kuzey Kıbrıs’a gelen milyonlarca kişi var. Kıbrıs gezisi, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla tanışmanız ve yeni arkadaşlıklar kurmanız için uygun ortamı hazırlıyor.

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

Kültür tatiline çıkmak için asla çok genç ya da çok yaşlı olamazsınız. Çünkü kültür tatilleri herkes için mükemmel bir deneyim sunar. Özellikle festivaller, bunu kolaylıkla hissedeceğiniz yerlerdir. Toplumsal dayanışma duygusunun çok yüksek olduğu Kuzey Kıbrıs’ta yıl boyu çok sayıda festival düzenlenir.

Nisan ayında ‘Yeşilırmak Çilek Festivali’, Mart ayında ‘Tepebaşı Medoş Lalesi Festivali’, Mayıs ayında ‘Bellapais Uluslararası Müzik Festivali’, Haziran ayında ‘Ozanköy Harup Pekmezi Festivali’, Ekim ayında ‘Uluslararası Zeytin Festivali’… Kuzey Kıbrıs’ta neredeyse her ay bir festival var. Bu coşku hiç bitmiyor.

Yapacağınız Kıbrıs tatilinde bir festivale denk gelirseniz, kesinlikle kaçırmayın.

Kıbrıs’ın Yerel Yemekleri ve Tatlıları

Sırf yerel lezzetleri için bile Kuzey Kıbrıs’a gidilebilir! Tarih boyunca pek çok kültürün etkisi altında kalan Kuzey Kıbrıs mutfağı, dünyaca ünlü lezzetleri tabakta sunuyor. Kıbrıs’ın yemekleri arasında en meşhuru Şeftali Kebabı. Şeftali ile bir ilgisi olmamakla birlikte koyun ya da keçi etinden yapılan baharatlı bir köfte iç yağına sarılıp kızartılarak hazırlanıyor. Adı da Şef Ali’den geliyor.

Ek olarak hellim, ceviz macunu, magarina bulli, lalangı, hırsız (küp) kebabı, molehiya, kolakas gibi Kuzey Kıbrıs’a özgü pek çok yerel lezzet bulunuyor. Masadan kalkamayabilirsiniz.

Özellikle hellimin Kuzey Kıbrıs mutfağında özel bir yeri var. Kıbrıs’ın en meşhur lezzetleri arasında birinci sırada geliyor. Kuzey Kıbrıs’ta hellimin olmadığı bir kahvaltı kesinlikle olmaz.

Hellimin yanında bir kadeh şarap alabilirsiniz. Kıbrıs’ta Tunç Çağı’ndan bu yana asmalar yetiştirilip üzümler eziliyor. Üzüm bağlarının etrafında şarap tadımı, sizin için kaçırılmaz bir deneyim olacaktır.

Kıbrıs bir ada ülkesi olduğundan taze balıkların da mutfakta ayrı bir yeri var. Envai çeşit meze, ağız sulandıran deniz ürünleri ve lezzetli salataları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Sizi arayalım.

Kıbrıs turları ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?