Kıbrıs Sağlık Hizmetleri

 

Küçük bir ada ülkesi gibi görünmesine rağmen sağlık kuruluşlarının yaygınlığı, hastane  olanakları ve korona virüs sürecindeki başarısı sizi de şaşırtacak. Bu makalede Kıbrıs sağlık hizmetleri alanındaki durumu gelişmişliği ve yeterliliği konularına değineceğiz.

 

Kuzey Kıbrıs, gerek sağladığı kaliteli yaşam imkanları gerekse iklim ve çevre koşulları nedeniyle insan sağlığına birçok açıdan iyi gelecek standartlara sahip. Yılın 320 gününün güneşli geçtiği ülkede sağlıklı bir yaşam sürmek de oldukça kolay. Avrupa standartlarındaki Kıbrıs sağlık hizmetleri, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler ve sağlığına özen gösterenler için oldukça iyi koşullar sağlıyor. “Kıbrıs güvenli mi?” hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız linke tıklamanız yeterli olacatır.

Gelişmiş sağlık hizmetlerine her bireyin rahatça ulaşım sağladığı Kuzey Kıbrıs’ta toplamda 467 adet sağlık kuruluşu bulunuyor. Küçük görünen bir ada ülkesi için oldukça yüksek bir sayı değil mi? Son teknolojilerin kullanıldığı ve tıbbi ekipman olarak tam donanımlı olan bu kuruluşlarda alanında uzman sağlık personelleri çalışıyor. Ayrıca Kuzey Kıbrıs birçok ülkeye kıyasla sağlık alanında sıra beklemeden hizmet veren nadir ülkelerin başında geliyor.

Kıbrıs sağlık hizmetleri hakkında

2008 yılında hazırlanan Kıbrıs Devlet Planlama Örgütü Programı ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir sağlık yapılanmasına gidildi. Gerek kamu gerekse özel sektör olmak üzere sağlık hizmetlerinin çağdaş yaşamın gereklerine uygun şekilde geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi, verilen hizmet kalitesinin denetim altına alınması ve hasta haklarına özel önem verilmesi temel ilke olarak belirlendi. Sağlık alanında birçok reformun yapıldığı Kıbrıs’ta, reformlar yasalarla da desteklendi. Teknik altyapı, idari işler, otomasyon sistemleri ve teknolojik yatırımlarla geliştirilen sağlık sistemi, yaygın ağı ile de ihtiyaç halinde hastalara avantaj sağlıyor.

 

Devlet Hastanesi
Özel Hastane
£
Özel Sağlık Sigortası Maliyeti

Kuzey Kıbrıs hastaneleri ve yeterlilikleri

Günümüzde Kuzey Kıbrıs’ta 24 adet devlet hastanesi, 443 adet özel hastane ve klinik bulunuyor. İhtiyaç duyulması halinde mevcut sağlık kuruluşuna herhangi bir yerden ulaşımın son derece kolay olduğu ülkede sağlık hizmetleri alanında yoğunluk ile karşılaşmak da neredeyse imkansız. Trafiğin olmadığı ülkede ambulans hizmetlerinde de oldukça kısa süreli hizmet veriliyor. Kıbrıs’ın neresinde olursanız olun ambulans ile alınıp en yakın sağlık kuruluşuna bırakılmanız 10 dakika içinde gerçekleşiyor. Aynı durum özel aracınız ile hastaneye ulaşmak istediğinizde de geçerli.

Kuzey Kıbrıs’ta bir kamu hastanesinde uzman hekim başına düşen günlük hasta sayısı 3 ile 10 arasında değişiyor. Ayrıca ülkede gerek ayakta tedavi gerekse yatarak tedavi görmesi gereken hastalar için uygun koşullara sahip ve tam teçhizatlı birçok hastane bulunuyor. Kıbrıs’ta hekim, hemşire, sağlık personeli ve eczane sayısı da yeterlilik düzeyinin üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla Kuzey Kıbrıs’ta ihtiyaç olduğu anda muayene olamamak, ileri tarihli doktor randevusu bulamamak, herhangi bir sağlık sorununda hastane ya da doktora ulaşamamak gibi bir problem söz konusu değil. Bu durum acil sağlık hizmetleri için de geçerli. Çok önemli bir müdahale gerektiren durumlar için birçok sağlık kuruluşu 7/24 hizmet veriyor.

4 adet ilaç üretim tesisi, 18 adet ecza deposu ve 300 adetten fazla eczanenin bulunduğu ülkede ilaç temini konusunda da bir sorun yaşamak mümkün değil. Aynı zamanda ülkede uygun fiyata, birçok seçeneğin bulunduğu özel sağlık sigortalarından da faydalanmak son derece kolay. Birçok güvenilir yerel sigorta şirketinin yanı sıra global olarak hizmet veren Axa, Groupama, Zurich Sigorta gibi şirketlerden, yıllık ortalama 400 İngiliz Sterlini karşılığında muayene, test, tahlil, ameliyat ve yatış masraflarınızı karşılayan özel sağlık sigortası satın alabiliyorsunuz.

Eğer daha düşük bütçeyle sadece acil durumları kapsayan bir sağlık sigortası satın almak isterseniz bu ücret yıllık 20-30 İngiliz Sterlini arasında değişiyor.

Kuzey Kıbrıs birçok konuda olduğu gibi sağlık alanındaki başarısıyla da ön plana çıkıyor. Kıbrıs’ta yaşamak hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız inceleyin: Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak

 

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yaşam ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?