Kıbrıs'ta EmlakKıbrıs'ta YaşamKıbrıs'ta Yatırım

Kıbrıs Kira Fiyatları-KKTC Kiralık Ev Fiyatları

Eğer bu yazıyı okumadan önce KKTC kiralık evler veya Kıbrıs’ta kiralık villa araştırması yaptıysanız birbirinden farklı kiralama ücretleri ile karşılaşmışsınızdır. Bu makalede hem kiralama yapmak isteyenler hem de yatırım yapıp kira geliri elde etmek isteyenlerin bilgi almak istediği kira ücretlerini ele alıp, şehirlere göre Kıbrıs kira fiyatları üzerinde duracağız.

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak ve özel mülkiyet yasası hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kuzey Kıbrıs’ta yatırım .

Kuzey Kıbrıs nüfusu az olmasına karşın burada yaşayan öğrenciler ve yurtdışından Kıbrıs’ta tatil amaçlı gelen turistler nedeniyle kiralama taleplerinin her dönem yüksek olduğu bir ülkedir. Bu sebeple yerli yatırımcılar kadar yabancı emlak yatırımcılarının da ilgisini çekmektedir. Bunun en temel sebebi emlak geri dönüş süresinin veya bir diğer deyişle gayrimenkul amortisman süresinin diğer Avrupa ve Akdeniz ülkelerine göre oldukça kısa olmasıdır. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ülkelerde bu süre 20-25 yıl arasında iken, Kuzey Kıbrıs’ta emlak geri dönüşüm süresi 8-10 yıl arasında değişmektedir.

Kıbrıs emlak geri dönüş süresi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı inceleyebilirsiniz: Kıbrıs’ta Emlak Geri Dönüş Süresi

Kıbrıs Kira Fiyatları (Şehirlere göre 2020 yılı ortalama fiyatlar)

KKTC’de kiralık ev fiyatları bölgelere ve konut özelliklerine göre değişmektedir. 2020 yılı ortalama kiralama fiyatlarını hem Kıbrıs kiralık ev fiyatları hem de KKTC kiralık villa fiyatları olarak aşağıdaki şehir başlıklarında bulabilirsiniz.

kıbrıs kiralık villa fiyatları

Girne kira fiyatları

Kuzey Kıbrıs’ın turizm merkezi olan Girne’de kiralama talepleri yılın her döneminde yüksektir. Girne kiralık daire fiyatları aylık 300£ ile 1.000 £ arasında değişmektedir. Kıbrıs’taki üniversitelerin ve özel okulların yoğun olduğu Girne’de kiralık villa fiyatları ise aylık 600 £’den başlayıp kiralık villanın özelliklerine veya içinde bulunan eşya değerine göre aylık 1.500 £’e kadar çıkmaktadır.

Gazimağusa kira fiyatları

18.000 öğrencinin eğitim gördüğü Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kampüsüne ev sahipliği yapan Gazimağusa, ev kiralama taleplerinin her zaman yüksek olduğu bölgelerden biridir. Gazimağusa’da kiralık ev fiyatları 200-300 £ arasında değişmektedir.

İskele kira fiyatları

İskele son zamanlarda inşaat şirketlerinin proje yatırımları nedeniye konut pazarının gelişim göstermekte olduğu bir bölgedir. Özellikle son yıllarda başta İskandinav ülkeleri olmak üzere Rusya gibi ülkelerdeki yabancı yatırımcılar tarafından da talep görüyor. İskele kiralık daire fiyatları yıllık 1.800 £ ile 3.000 £ arasında değişmektedir.

Lefkoşa kira fiyatları

Lefkoşa genellikle yerli yatırımcılar tarafından tercih edilen bir bölgedir. Lefkoşa kiralık daire fiyatları aylık 250 £ ile 450 £ arasında değişmektedir. Bunun yanında Lefkoşa kiralık villa fiyatları aylık ortalama 650 £ ile 850 £ arasında değişmektedir.

Güzelyurt kira fiyatları

2004 yılında duyurulan Annan Planı nedeniyle emlak işlemlerinin uzun bir süre sınırlı seyrettiği Güzelyurt’ta, planlanan yeni üniversite yatırımları nedeniyle emlak pazarı son zamanlarda yeniden hareketlendi. Güzelyurt kira fiyatları aylık 200 £ seviyelerindedir.

Kıbrıs kira fiyatları yıllık peşin mi ödeniyor?

KKTC’de kira ödemeleri genellikle aylık olarak ödenmektedir. Ancak bazı gayrimenkul sahipleri kiralamaları yıllık peşin veya 6 aylık peşin olarak talep edebilir. Bunun altında yatan en önemli sebep kiralama pazarında yüksek sirkülasyon olması ve ev sahiplerinin kira gelirlerini garanti altına almak istemesidir.

Kıbrıs kira fiyatları zam oranı nasıl belirleniyor?

KKTC’de kira artış oranı Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verilerine göre belirlenmektedir. Birkaç yıldır yürürlükte olan uygulama nedeniyle kira zam oranları üretici fiyat endeksinden (Yİ-ÜFE) değil tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aracılığıyla belirlenmektedir.

En son açıklanan Temmuz 2020 enflasyon rakamlarına göre, Kıbrıs Temmuz ayı kira artış oranı yüzde 11,88 oranında gerçekleştirilecektir.

Kıbrıs Kira Gelir Vergisi – KKTC Kira Stopaj Oranı Nedir?

Kuzey Kıbrıs kira vergileri gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmektedir. Yerel veya yabancı para birimi üzerinden düzenlenen kira sözleşmelerinde Kıbrıs kira stopaj oranı %10‘dur.

Ancak gelir vergisi uygulamalarında bazı istisnalar bulunmaktadır. mülk sahibinin aylık kira gelirleri toplamı Kıbrıs’ta uygulanan asgari ücretin altındaysa gelir vergisi ödenmez. Bunun yanı sıra kira gelirinden başka bir geliri olmadığını kanıtlayan kişiler de gelir vergisi ödememektedir. Bu muafiyet emeklilik ödemesi alan kişiler için geçerli değildir.

Vergilendirmeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: http://www.vergi.gov.ct.tr/

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?