Kıbrıs Güvenli Mi?

Kıbrıs güvenli mi? Akdeniz kültürünün Kıbrıs’taki gündelik hayata yansımalarını, Kıbrıslıların misafirperverliğini ve Kıbrıs’ta güvenli yaşamın ayrıcalıklarını keşfedin.

Kıbrıs’ta yaşamak

Kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasılası, sosyal destekleri, gelişmiş özgürlük anlayışları, sağlıklı yaşam süresi ve yolsuzluk oranları bakımından incelendiğinde dünya üzerindeki birçok ülkeyi geride bırakan Kuzey Kıbrıs, huzur dolu bir yaşam vaat ediyor. Akdeniz kültürünün yansımalarını taşıyan ülkede yaşayanların sıcakkanlı ve misafirperver kültürleri nedeniyle ilk kez bu topraklara adım atanlar bile yıllardır oradaymış gibi samimiyetle karşılanıyor. Yardımlaşma kültürünün, komşuluk duyarlılığının, farklı grupların bir arada yaşamasına duyulan saygının yaygın olduğu Kıbrıs’ta sosyal hayat; güven, şeffaflık ve samimiyet değerlerine göre şekilleniyor.

Zeytinyağı ve otların yoğun olarak bulunduğu Kuzey Kıbrıs sofraları, karın doyurmanın yanı sıra sosyokültürel bir amaca da hizmet ediyor. Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz lezzetlerini bir arada bulunduran yemek kültürü aynı zamanda dostluğa, kardeşliğe, sohbete ve bir arada yaşamanın verdiği keyfe aralanan bir pencere. Güneşin kavurucu sıcağı ile yavaşlayan yaşamda gündelik telaşlar ortadan kalkarken bir şeylere yetişme ve koşturma stresi de ortadan kalkıyor. Kuzey Kıbrıs yaşamında hiçbir inanç bağnazlıkla birleştirilmezken ‘ayıp’lar ve ‘yasak’lar da yerini özgür düşüncelere bırakıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta tatil için gelenler, adanın bu içten yaklaşımı karşısında hissettikleri aidiyet duygusu nedeniyle adada daha uzun süre geçirmeye, hatta yaşamının geri kalanını adada sürdürmeye karar veriyor. Bir yabancı gibi hissetmenin neredeyse imkansız olduğu Kuzey Kıbrıs’ta insanlar; ihtiyaç duydukları her türlü desteği, ada insanının çözüme yönelik ve misafirperver tavırları nedeniyle kolayca bulabiliyor. Çatışmalardan ve kaostan uzak, sakinliğe ve sıcak bir iletişime dayalı Akdeniz kültürü, Kuzey Kıbrıs’ın sağladığı yaşam kalitesini artırırken rahat ve huzurlu bir hayat sürmek isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor.

Kıbrıs güvenli mi?

Güven temelli refah seviyesinin son derece yüksek olduğu Kuzey Kıbrıs, düşük suç oranları ile de dikkat çekiyor. Özellikle son yıllarda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde artan terör saldırıları ve artan suç oranları Kuzey Kıbrıs’ta durumun tam tersi bir profil çiziyor. Günümüzde insanlar terör saldırılarına ya da hırsızlık, cinayet gibi suçlara karşı hayatlarını daha güvenli hale getirme amacı taşırken Kuzey Kıbrıs, konumu ve yapısı itibarıyla bu tip risklerden uzak bir yaşam sunuyor. Öyle ki KKTC’deki insanlar kapılarını kilitleme gereği duymadan yaşıyor. Yukarıda bahsedilen tüm bu sebeplerle birlikte Kıbrıs güvenli mi? sorusuna net olarak güvenli olduğu cevabı verilebilir.

Yer fark etmeksizin günün her saatinde güvenli Kıbrıs sokaklarında rahatça dolaşın.


Kuzey Kıbrıs endişe yaşamadan özgürce dolaşabileceğiniz sokaklara sahip. Üstelik gece-gündüz ayrımı olmadan her zaman diliminde ve bölge fark etmeksizin her yerinde durum bu geçerli.

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yaşam ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?