Kıbrıs Emlak Geri Dönüş Süresi

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapacağınız bir gayrimenkulün kira gelirleri ve emlak değeri artışıyla birlikte ne kadar sürede kendini amorti ettiğini öğrenin. Bu makalede Kuzey Kıbrıs’ta emlak amortisman süresi nedir? ve Kıbrıs emlak geri dönüş süresi ne kadardır? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Bir gayrimenkul satın almadan önce kendinize sorduğunuz ‘Acaba doğru bir yatırım mı?’ sorusuna net bir cevap bulabilmek için hesaplamanız gereken bir konu var: Amortisman süresi. Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenler kişiler için en önemli verilerden biri de emlak geri dönüş süresidir. Peki Kuzey Kıbrıs’ta emlak geri dönüş süresi kaç yıldır? Ya da diğer bir deyişle Kıbrıs emlak amortisman süresi ne kadardır? Bu makalede bu konu hakkında bilgi vereceğiz ve örnek bir hesaplama yapacağız.

 

Emlak Amortisman Süresi Nedir?

Emlak amortisman süresi bir evin kira değeri ve konutun süre içinde elde ettiği değer kazancıyla hesaplanır ve çıkan sonuç o evin ortalama ne kadar sürede kendi değeri kadar kazanç sağlayacağını gösterir. Bu konuda sıklıkla yapılan yalnızca kira kazancıyla hesaplama yöntemi hatalıdır. Sadece kira kazancıyla hesaplama yapmak amortisman süresi için doğru bir sonuç vermez.Bu nedenle yıllar içerisinde emlak değerinde ortaya çıkan artışı da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Gayrimenkul satın almadan önce kendinize soracağınız ‘Acaba doğru bir yatırım mı?’ sorusuna net bir cevap bulabilmek için hesaplamanız gereken bir konu var: Amortisman süresi. Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenler kişiler için en önemli verilerden biri de Kıbrıs emlak geri dönüş süresidir. Peki Kuzey Kıbrıs’ta emlak geri dönüş süresi nedir? Ya da diğer bir deyişle Kıbrıs emlak amortisman süresi ne kadardır? Bu makalede bu konu hakkında bilgi vereceğiz ve örnek bir hesaplama yapacağız.

Kıbrıs Emlak Geri Dönüş Süresi Kaç Yıldır?

Günümüzde Londra, İstanbul gibi emlak piyasasının hareketli ve yüksek değerde olduğu mega şehirlerde bu süre 25-30 yıl arasında değişirken, Kuzey Kıbrıs’ta bu süre 8-10 yıl arasında değişiyor. Kısa sürede kendini amorti eden bir yatırım olması nedeniyle Kuzey Kıbrıs satılık daireleri önemli bir avantaj sağlıyor.

Şehirler üzerinden örnek vermek gerekirse, şu an Girne’de imar haklarının kısıtlanması sebebiyle arazi fiyatları artış gösteriyor. Bu nedenle Girne kira amortisman süresi 12-16 yıl arasında değişiyor. Ancak yeni yaşam alanlarının hayata geçirildiği ve hareketliliğin fazla olduğu Gazimağusa ve Lefkoşa gibi kentlerde ortalama 10-12 yıl olarak öne çıkıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zaman içerisinde artan emlak değeri sebebiyle bu süre 8-10 yıl gibi çok kısa bir süreye denk geliyor.

Emlak geri dönüş süresi nasıl hesaplanır?

Örneğin 45.000 Sterlin değerinde Kıbrıs’ta satılık dairenin 350 Sterlin kira kazancı olduğunu varsayalım. 45.000 Sterlin/350 Sterlin = 128,571 ay sonucu elde edilir. Bu çıkan sonucun da yıla bölünmesiyle birlikte ortaya çıkan sonuç dairenin sadece kira kazancıyla amortisman süresidir. Yani 128,571/12 = 10,7 yıl.

Zaman içerisinde yükselen emlak değeri ve elde edilen kira kazancıyla birlikte amortisman süresinde ortaya çıkan 10,7 yıl daha da kısalmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta emlak geri dönüş süresi ortalama 10 – 12 yıl arasında değişmektedir. Ancak buna zamana bağlı olarak artan emlak değerini eklediğinizde bu süre 7 yıla kadar düşmektedir.

Başarılı konut yatırımı yapmak istiyorsanız emlak fiyatlarının düşük, kira kazancının yüksek olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz. Kuzey Kıbrıs’ın neredeyse her kenti bu kriterleri taşıdığı için önemli bir yatırım fırsatı sağlıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta şehirlerin ortalama kira gelirlerini öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsiniz: Kıbrıs Kira Fiyatları

 

Sizi arayalım.

Kıbrıs’ta yatırım yapmak ve Kıbrıs emlak konuları hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?