Kıbrıs'ta Tatil

Kapalı Maraş Bölgesi Nerede? Kapalı Maraş’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs adası tarih boyunca birçok etkileyici olaya ev sahipliği yapmıştır. Adanın iki ülkesinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de oldukça dramatik ve etkileyici bir tarihi vardır. Bu etkileyici tarihten geriye kalan en çarpıcı kanıt ise Kapalı Maraş‘tır. Peki Kapalı Maraş’ı özel kılan nedir? Kapalı Maraş Bölgesi nerede ve Kapalı Maraş’a nasıl gidilir?

Kapalı Maraş’ın Tarihi

Varosha 1970’s

Bugünlerde Kapalı Maraş olarak anılan ve on yıllardır hayalet bir şehir olarak kalmış bölgenin gerçek adı Maraş’tır. Maraş bölgesi 1970’li yıllar ve öncesinde Kıbrıs adasının en önemli turist merkezi olmuştur. Gazimağusa’da gezilecek yerlerin en önemlilerinden olan Kapalı Maraş bölgesi, 1974’te Maraş’ın terk edildikten sonra kapatılması ile adına kavuşmuştur.

Bank of Cyprus, Varosha

Özellikle 8 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi ve bu sahil üzerine inşa edilmiş lüks oteller ile dikkat çeken Maraş, bir zamanlar Akdeniz’in Las Vegas’ı konumundaydı. Maraş dünyanın en zenginlerinin ve hatta Hollywood yıldızlarının dahi yazlık konutlar satın alarak yerleşmeyi seçtiği bir konumdan, 1974 sonrası terkedilerek yalnızca geçmişin izlerinin görülebildiği bir yere dönüşmüştür.

Kapalı Maraş Açıldı mı?

Kapalı Maraş Açıldı mı

Kapalı Maraş bölgesi önemli bir bölümü hala askeri bölge statüsünde olmakla beraber sahil şeridinin bir bölümü ziyaretlere açılmış durumdadır. Hafta sonları dahil Kapalı Maraş bölgesini ziyaret etmek isteyenler saat 17:00’a kadar bu bölgeyi ziyaret edebilmektedirler. Kapalı Maraş’ta uzunca bir yürüyüş yaparak geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Elbette, yürüyüş yapmak istemeyenler için bisiklet kiralamanın ve bir ucundan diğer ucuna yolculuk yapan ücretsiz minibüslere binmenin mümkün olduğunu da ekleyelim.

Kapalı Maraş Bölgesi Nerede?

Kapalı Maraş Bölgesi Nerede

Kapalı Maraş Bölgesi, Gazimağusa şehri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu bölge Gazimağusa şehir merkezine yalnızca 3 kilometre uzaklıktadır. Ziyaretler için bölgeye girişler yerlilerin Palm Beach olarak adlandırdığı bölgeden yapılmaktadır.

Kapalı Maraş’a Nasıl Gidilir?

Kapalı Maraş’a Nasıl Gidilir

Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerlerin başında gelen Kapalı Maraş, Lefkoşa’ya 85 km, Girne’ye 80 km uzaklıktadır. Lefkoşa’dan araç ile ulaşım yaklaşık 1 saat 20 dakika, Girne’den araçla ulaşım ise yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir. Eğer Kapalı Maraş bölgesini ziyaret etmek için Lefkoşa veya Girne’den yola çıkıyorsanız araç kiralayabilir, taksi tutabilir veya şehirler arası ulaşım sağlayan minibüslerden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?