Kıbrıs'ta Tatil

Kantara Kalesi Nerede? Kantara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs birbirinden özel yüzlerce tarihi yapıya sahiptir. Bu tarihi yapılar gezginlerin Kıbrıs adasına Akdeniz’in mavilikleri ve güneş dışında bir sebeple de ilgi göstermelerine sebep olmaktadır. Günümüze ulaşan tarihi yapılar arasında en iyi korunanlar elbette kalelerdir. Özellikle beşparmak dağları üzerinde yer alan Kantara Kalesi, adanın kuzeyine tamamen hakim bir yükseklikte yer almakta ve benzersiz manzarasının yanı sıra kültürel önemi ile de ön plana çıkmaktadır. O halde merak edenler için Kantara Kalesi nerede? ve Kantara Kalesi’ne nasıl gidilir? sorularının cevabını paylaşalım.

Kantara Kalesi Hakkında

Kantara Kalesi
Kantara Kalesi

170 kilometre uzunluğa sahip Beşparmak Dağları, Kıbrıs’ın en yüksek konumlarına sahiptir. Bu dağ üzerinde yer alan St. Hilarion, Bufavento ve Kantara Kaleleri adanın korunmasında çağlar boyu önemli bir yere sahip olmuşlardır.

Kantara Kalesi, Kıbrıs adasının kuzeyine ve özellikle Meserya Ovası’na hakim bir konumda yer almaktadır. İlk olarak Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmekle birlikte inşasına dair kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Arap akınlarının önüne geçmek üzere yükseldiği düşünülen bu kale, konumu itibari ile ele geçirmesi oldukça zor bir kaledir. 15. yüzyılda önemini yitirerek Venedikliler tarafından terk edilen bu korunaklı yapı, 20. Yüzyılın başlarında restore edilmiştir.

Kale günümüzde müze olarak sergilenmektedir. Ayrıca kalenin bulunduğu Kantara bölgesi ormanlık bir bölgedir ve çok sayıda piknik alanı bulunmaktadır. Karpaz’a yolculuk yapmak isteyenlerin muhakkak uğraması gereken bir bölgedir.

Kantara Kalesi Nerede?

Kantara Kalesi Nerede?
Kantara Kalesi Nerede?

Adanın birçok çağına tanıklık etmiş olan bu kale, İskele Bölgesinde yer almaktadır. Beşparmak Dağları eteklerinde yer alan Kaplıca Köyü kaleye en yakın yerleşim yeridir. Kantara Kalesi’ni ziyaret edenlerin, bu köy üzerinden Karpaz yönüne gitmeleri mümkündür. Bu yolun büyük bölümü deniz manzarası ile seyretmektedir ve gezi amaçlı yola çıkanlar için eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Kantara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kantara Kalesi'ne Nasıl Gidilir?
Kantara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’dan Kantara Kalesi’ne mesafe 87 kilometredir. Lefkoşa’dan araç ile yolculuk ortalama 1 saat 52 dakika sürmektedir. Girne ve Kantara Kalesi arasındaki mesafe 69 kilometredir. Girne’den araç ile yolculuk ortalama 1 saat 13 dakika sürmektedir. Gazimağusa’dan Kantara Kalesi’ne mesafe 44 kilometredir. Gazimağusa’dan araç ile yolculuk ortalama 55 dakika sürmektedir. Eğer Kantara Kalesi’ni ziyaret etmek için Lefkoşa, Girne veya Gazimağusa’dan yola çıkıyorsanız araç kiralayabilir veya taksi tutabilirsiniz.

Bu yazımızda Kantara Kalesi’ni görmek istiyorsanız size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgiler paylaştık. Eğer bu makelenin konusu ilginizi çekiyorsa Gazimağusa’da Gezilecek Yerler ve Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler sayfalarını da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?