İskele

Tarih boyunca huzur arayan seyyahların güzergahı olan İskele, yeşili ve mavisiyle sizi tarihin ortasında dinginliğe davet ediyor.

Kuzey Kıbrıs’ın en doğusunda incecik uzanarak Karpaz Yarımadası’nı içine alan İskele, adanın en huzurlu bölgesi. Şehir karmaşasından uzakta denizin dalgalarının duyulduğu bir yer burası. Zengin tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Kendinizi salt bir huzura bırakmak istiyorsanız burası en güzel adreslerin başında geliyor. Pırıl pırıl sularda yüzebilir, doğanın kalbinde uzun yürüyüşlere çıkabilir, binlerce yıl geriye gidebilir ve Kıbrıs kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. İskele, sizi kucaklamaya hazır.
Kıbrıs şehir rehberi ve şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs şehir rehberi.

Gazimağusa’nın kuzeyinde bulunan İskele şehri, Karpaz Yarımadası’nı içine alarak Zafer Burnu’na kadar devam ediyor. Şehrin merkezi, aynı ismi taşıyan İskele Kasabası. Rivayete göre, üç küçük köyün birleşmesiyle oluştuğuna inanıldığından buraya Rumca ‘üç köy” anlamına gelen ‘Trikomo’ adını taşıyordu. 1974 yılından sonra Güney Kıbrıs’taki İskele’den (Larnaka) gelen göçmenler yerleştiğinden adı değiştirilmiş. M.Ö. 1900-1625 yılları arasına tarihlenen Orta ve Genç Tunç Dönemleri’ne ait kalıntılara rastlanan kasaba, bir yerleşim yeri olarak ilk kez M.S. 1200 yılı civarında tarih sahnesine çıkmış. İskele’de bulunan M.Ö. 6’ncı yüzyıla ait bir heykel bugün Fransa’da bulunan Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

İskele’de Gezilecek Yerler

Karpaz Yarımadası’nı içine alan İskele şehri; Boğaz, Bafra ve Yeni Erenköy gibi turistik faaliyetlerin yoğun olduğu yerleşim yerlerine ev sahipliği yapıyor. Ziyaret edilecek yerlerin başında manastırlar geliyor. Karpaz Yarımadası, tarih boyunca kentten kaçmak ve inzivaya çekilmek isteyenlerin uğrak yeri olduğundan yarımadada çok sayıda manastır var. Aynı zamanda kilise, kaleler ve mezarlar da bölgenin dikkat çeken tarihi eserleri arasında bulunuyor.

Peki şehri nasıl gezmeli? Eğer gerçek bir yürüyüş meraklısıysanız şehri sahil boyunu ya da yürüyüş parkurlarını takip ederek gezebilirsiniz. Araç kiralamayı ise bir başka seçenek olarak düşünebilirsiniz. Kıbrıs’ta yaşam pahalılığı için buradaki makalemize göz atabilirsiniz: Kıbrıs Yaşam Maliyeti

Şehir merkezi başlangıç noktanız olabilir. İskele kasabasındaki iki önemli tarihi eseri gezdikten sonra yönünüzü kuzeye çevirebilirsiniz. Panaghia Theodokou Kilisesi İkon Müzesi ve St. James Kilisesi, İskele kasabasında birbirine oldukça yakın noktada bulunuyor.

Panaghia Theodokou Kilisesi İkon Müzesi

Panaghia Theodokou Kilisesi İkon Müzesi, 12’nci yüzyıla ait bir Bizans eseri. İç duvarlarında, apsis ve kubbelerinde 12 ve 15’inci yüzyıla ait freskler bulunuyor. Çevreden toplanan ikonları bu müzede görebilirsiniz. St. James ise Kıbrıs’ın en küçük ve dikkat çekici kiliselerinden biri. Romanya Kraliçesi Maria buraya o kadar hayran olmuş ki bir benzerini Karadeniz’de bulunan özel şapeline yaptırmış. Yapılış tarihi belli olmamakla birlikte 15’inci yüzyıldan önce olduğu sanılıyor.

Kantara Kalesi

Şehir merkezinden yaklaşık 21 km uzaklıkta, ünlü Kantara Kalesi bulunuyor. Burası Beşparmak Dağları üzerinde kurulu üç kaleden biri. Mesarya Ovası’nı ve Karpaz Yarımadası’na girişi görüyor. 700 metre yüksekte adeta Akdeniz’i selamlıyor. Nefes kesen bir manzarası var. Kalenin 10’uncu yüzyılda gözetleme amacıyla yapıldığı sanılıyor.

Birçok savaşa sahne olduğundan defalarca onarılıp 1525 yılına kadar kullanılmış. Kaledenin savunma yerleri, asker odaları, su sarnıcı, tonozlu odalar ve işaret kuleleri gibi bölümlerini görebilirsiniz.

Panagia Kanakaria Kilisesi

Meryem Ana’ya adanmış olan Panagia Kanakaria Kilisesi, şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzakta, Boltaşlı Köyü’nde bulunuyor. Kesme taştan inşa edilmiş bu manastır kilisenin tarihi, M.S. 5’inci yüzyılın sonu ve 6’ncı yüzyılın başına dayanıyor. Kilisede Meryem Ana’nın kucağında oturan İsa’yı ve beş melek ile havarileri gösteren mozaikler görülmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Ay. Trias Bazilikası

Erken Hristiyanlık döneminde yapılan Ay. Trias Bazilikası, Sipahi Köyü’nde bulunuyor.M.S. 5’nci yüzyıl sonu ile 6’ncı yüzyıla tarihlenen yapı, tarihi açıdan dikkat çekici. En önemli özelliği, zengin taban mozaikleri. Zemini geometrik, bitkisel ve haç motifleri içeren mozaiklerle süslenmiş. Buradaki taban üzerindeki eski Yunanca yazının, papaz yardımcılarından Heracleos tarafından yapıldığı belirtiliyor. Özellikle “sandal” mozaiği oldukça etkileyici.

Dipkarpaz: Hayallerin ötesinde bir cennet

Karpaz Yarımadası’nın en ucunda bulunan Dipkarpaz bölgesi, yeterince arkeolojik kazı yapılmadığından gizemini koruyor. Sadece Ay. Philon Kilisesi, antik limanı ve batısındaki antik mezarlık ziyaret edilebiliyor.

Deniz kıyısında bulunan Ay. Philon Kilisesi, İskele’nin en büyüleyici yapılarından biri.Köyün kuzeyinde Antik Karpasia Kenti’nin bulunduğu sahil şeridinde yer alıyor. 5’inci yüzyılda Helenistik ve Roma döneminden kalma yıkıntılar üzerine kurulmuş. Adını M.S. 4’üncü yüzyılın başında Karpaz Bölgesi’nin ilk piskoposu Ay. Philon’dan alıyor. Tabanında renkli taşlardan mozaikler var. Arap korsanları tarafından yıkılan eski yapının üzerine 12’nci yüzyılda kubbeli bir kilise yapılmış.Orijinal zemini renkli taşlardan yapılmış, son derece iyi durumdaki mozaiklerle kaplı. Ayrıca bir sarnıç ve vaftiz odası da bulunuyor.

Yolunuz Dipkarpaz Köyü’ne düşmüşken meydandaki kahvehanelerden birinde kahve molası verebilirsiniz. Kıbrıs kültüründe kahve ve kahvehanelerin önemli bir yeri bulunuyor. Türkler ile Rumların birlikte yaşadığı Dipkarpaz Köyü, Kıbrıs kültürünün bir parçası olmanızı olabilirsiniz.,

Aprendika Harabeleri

Aprendika Harabeleri, Antik Kıbrıs’ın önemli şehirlerinden biri. Karpaz Köyü’nün kuzey kıyısında bulunan şehrin kuruluşu M.Ö. 2’nci yüzyıla dayanıyor. Harabelerin yakınında ayrıca sekizinci yüzyıl sonlarında yapılan üç kilise de bulunuyor. Bunlar; Haghios Georgios, Panaghia Chrysiotissa ve Panaghia Asomatos.

Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas Manastırı ise yarımadada bulunan çok sayıdaki manastırdan en ünlüsü. İskele şehrinde kalbinizi bırakacağınız birkaç yerden biri olacaktır. Adanın en ucunda, denize birkaç adım mesafede bulunuyor. Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul ediliyor. “Mucizeler Yaratan”, “Rüzgarların Hakimi” ve “Yolcuların Koruyucusu” özelliklerini taşıyan Apostolos Andreas’a adanmış. Rivayete göre Apostolos Andreas’ın Kudüs’e yaptığı bir yolculuk sırasında bindiği geminin suyu tükenir. Bir gözü kör olan geminin kaptanı gemiye nasıl su bulacağını düşünürken, Apostolos Andreas gemiden inip bugünkü kilisenin olduğu yere asasını vurur. Yerden su çıkar. Gemi kaptanı yüzünü bu suyla yıkayınca gözü görmeye başlar. Ardından buraya şapel yapılır. Manastırın en eski yapısı bu şapel. Tarihi M.S. 15’inci yüzyıla dayanıyor. 15 Ağustos ile 30 Kasım tarihleri arası burası için oldukça önemli. Bu dönemde binlerce turist adak adamak için ziyarete geliyor. Yolunuz buraya düştüğünde mutlaka bir dilek tutun, bakarsınız gerçek olur.

Apostolos Andreas Manastırı hakkında bilgi almak için:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Apostolos_Andreas_Manast%C4%B1r%C4%B1

Apostolos Andreas Manastırı’ndan sonra adanın en uç noktası olan Zafer Burnu görünüyor. Bu bölgede sürü halinde dolaşan Kıbrıs eşeklerine rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Ülkenin sembolü haline gelen yabani eşeklerle fotoğraf çektirebilirsiniz. Keza onlar buna çok alışık.

İskele şehrinde gezilecek yerlerin listesi bir hayli uzun. Kastros Tepesi Antik Mezarı, Panagia Kyra Kilisesi, Oasis Manastırı, Kral Tepesi, Elisis Kastros Antik Mezarı, Nitovikla Kalesi ve Ayios Thyrsos Kilisesi bunlardan sadece birkaçı. Aynı zamanda Kıbrıs’ın meşhur yabani eşeklerinin koruma alanı olan Karpaz Milli Parkı, tarihi 1870 yılına dayanan Yağ Değirmeni, Eski Harup Depoları, Anıtsal Heykeller ve Kilise Harebeleri görülmeye değer.

İskele Altın Kumsal

İskele şehri sadece Kıbrıs’ın değil, Akdeniz’in en temiz denizine sahip. İsterseniz küçük koylarda, isterseniz tesislere bağlı plajlarda denize girebilirsiniz. Bölgede el değmemiş çok sayıda kumsal bulunuyor. En ünlüsü ise Altın Kumsal. Dipkarpaz Köyü’nden Zafer Burnu’na doğru gittiğinizde yol üzerinde bulunuyor. Apostolos Andreas Manastırı’na varmadan önce tepeden baktığınızda Altın Kumsal’ı görüyorsunuz.

Altın sarısı ve incecik kumu kilometrelerce uzanıyor. Yunan Mitolojisi’ne göre Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in doğum yeri burası. Binlerce yıldır güzelliğini koruyor. Kıbrıs adasının en güzel plajı olarak biliniyor. Aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının her yıl yumurtlamak için geldiği koruma altındaki alanlardan biri. Kaplumbağaların ziyaret ettiği bir başka yer ise Ronnas Sahili.

Haraydi Sahili, Sunrise Beach Club, Ceasar Beach, Long Beach, Thalassa Beach Resort, Malibu Beach Hotel ve Kaplıca denize girebileceğiniz diğer yerler arasında. Özellikle Bafra’da bulunan Mehmetçik Plajı’nda hem denize girebilir hem de kumsalda spor aktiviteleri yapabilirsiniz.

İskele’de Yapılması Gerekenler

İskele şehrinde plajlar kadar denizin altı da bir cenneti andırıyor. Burası asırlar öncesinden kalan deniz fosilleri ile Kıbrıs’ın doğal rezervi olarak adlandırılıyor. Nesli tükenmekte olan Akdeniz foku, 100 çeşit balık ve deniz canlısı, sekiz çeşit deniz memelisi, balıklar ve omurgasızlara yaşam kaynağı olan deniz bitkileri ile oldukça zengin bir bölge burası.

Denizin derinlerindeki gizemli dünyayı keşfetmek için Oasis Manastırı’nın önünde uzanan Ay. Philon’a gidebilirsiniz. Burada yüzlerce yıllık anfora kırıklarının üzerinde yüzeceksiniz. Yanınıza şnorkelinizi almayı unutmayın, pişman olursunuz. Burada küçük bir konaklama tesisi ve restoran da var. Güneş denize batarken balık keyfi yapabilirsiniz. Gün batımını burada görmelisiniz.

Balık demişken, İskele sahillerinde taze balığın sunulduğu birçok küçük lokanta var. Geçim kaynaklarından biri balıkçılık olan bölgenin lezzetli balık ve mezelerini tatmanız iyi bir fikir olacaktır. Özellikle Boğaz ve Kumyalı sahillerinde çok sayıda balık lokantası bulunuyor. Ek olarak Kıbrıs’ın yerel lezzetlerini tadacağınız birçok restoran da burada mevcut. Özellikle Mehmetçik Köyü’nde Kıbrıs’a özgü üzümden yapılan sucuk, köfter ve paluze övgüyü tam anlamıyla hak ediyor.

Kıbrıs’ta yaşamak hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı inceleyin : Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam.

İskele Konaklama Seçenekleri

Konaklama konusuna gelecek olursak İskele’de bungalovlardan lüks otellere kadar pek çok seçenek var. Sahil boyunca Thalassa Beach Resort, Limak Cyprus Deluxe Hotel ve Livana Hotel gibi çok sayıda lüks otel bulunuyor. Biraz daha mütevazı bir seçim yapmak isterseniz Boğaz Hotel’i düşünebilirsiniz. Eğer ekoturizm yapmak gibi bir planınız varsa Dipkarpaz Köyü’nde kalmanızı öneririz. Restore edilmiş taş evlerde konaklayıp çevreyi gezebilirsiniz. Büyükkonuk Köyü’nde de ekoturizm alanları bulunuyor. Bir başka seçenek; bungalov evler. Livana Koyu alternatifleriniz arasında olabilir. Kıbrıs’ın yıl boyu ortalama 20 derece olan sıcaklığı sayesinde kamp yapmanız da mümkün. Kamp alanları sahil boyunca bulunuyor.

İskele’de Yürüyüş Rotaları

Eğer iflah olmaz bir yürüyüş meraklısıysanız, İskele sizin için mükemmel bir destinasyon. Birbirinden farklı yürüyüş rotaları bölgenin zengin ekolojik dokusunu adım adım görmenizi sağlayacak. Unutmayın burası; doğal bitki örtüsü, kuşları, yabani çiçekleri ve tarihi eserleri ile Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en çok tercih edilen yerlerinden biri. Tatil valizinizi hazırlarken trail ayakkabınızı ve sırt çantanızı koymayı unutmayın.

Yarımadanın doğu yakasında, Aphendrika Şehri yakınlarında başlayan Dipkarpaz Rotası, 13 km boyunca uzanıyor. Yemyeşil patikalardan geçip deniz manzarası eşliğinde ilerledikten sonra başladığınız noktaya geri dönüyorsunuz. Kıbrıs’ın meşhur eşekleri ile karşılaşacağınız bu yürüyüş rotası, her ne kadar inişli çıkışlı olsa da kolay olacak. Yeni Erenköy Rotası, Karpaz yarımadasının yemyeşil doğasında başlayıp masmavi plajları boyunca devam ediyor. 11,5 kilometrelik güzergah boyunca kendinizi sık sık Akdeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Ay. Philon Rotası, sizi deniz kenarından alıp Kıbrıs’ın muhteşem doğasının ve tarihinin içine çekiyor. Ayios Philon Kilisesi’nden başlayıp 13,5 km boyunca devam ediyor. Eğer bu rotalar size nispeten kolay geldiyse tırmanışlar yapacağınız Kaleburnu Rotası’na yönelebilirsiniz.

Arkeoloji dünyasındaki önemli keşiflerden biri olan Kral Tepesi de yolunuzun üzerinde olacak. Kumralı Rotası, Karpaz Yarımadası’nın batısında yer alan 16 kilometrelik bir başka güzergah. Aylos Solomoni Şapel’den başlayarak sekiz şeklinde bir yol çiziyor. Rotanın bir bölümü plajdan geçiyor. Büyükkonuk Rotası, Büyükkonuk Ekoturizm Derneği Ofisi’nden başlayarak 13,5 kilometre boyunca devam ediyor. Güzergah üzerinde Mehmetçik Gölü’nün yanı sıra Panagia Tou Kyra Kilisesi, Sazlıköy ve yer altı harabeleri var. Tatlısu Rotası, Tatlısu Meydanı’ndan başlayan nispeten zor bir güzergah. 9 kilometrelik rotada uzun bir tırmanış sizi bekliyor olacak. Karşılaşacağınız tarihi yapılardan biri Ayia Varvara Şapeli. Son olarak Kantara Rotası keyifli bir güzergah. İnişli çıkışlı olmayan 9 kilometreli bu rota, eşsiz manzaraya sahip Kantara Kalesi’ni de görme imkanı veriyor.

Kıbrıs’ta tatil hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı inceleyin: Kıbrıs’ta Tatil

 

Sizi arayalım.

İskele’de tatil, yatırım veya emlak projeleri hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?