Kıbrıs'ta Emlak

Hisseli Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dostlarımızla, akrabalarımızla ve sevdiklerimizle birçok şeyi beraber yaparız. Ancak çoğumuz eş, dost veya akraba farketmeksizin hemen herkesle ortak bir ev sahibi olabileceğimizin farkında değiliz. Bu tür ortaklı olarak satın alınan konutlara hisseli ev de denilmektedir. Peki, hisseli evleri satın alırken bilmemiz gerekenler nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

Hisseli Ev Kredisi

Hisseli Gayrimenkul için Konut Kredisi

Bankalardan hisseli ev kredisi veya diğer adıyla ortak konut kredisi almak mümkündür. Bununla birlikte bu tür bir krediye ortak başvuru yaparken ortaklardan ayrı ayrı kredi notu ve kefil istenebilmektedir. Bankalar bu tür kredileri en fazla 5 kişinin adına hazırlamaktadırlar.

  • Ortak kredi almak istediğiniz kişi ile bir akrabalık bağınız bulunmasına gerek yoktur.
  • Bankalar sizden kredi için düzenli gelirinizi belgelemenizi isteyeceklerdir.
  • Ev için belirlenen değerin yalnızca %80’i kredi olarak alınabilmektedir. Kredi için peşinat ödemesi yapmış olmanız gerekecektir.
  • Hisseli konut kredinizin ödemeleri tamamlanana kadar satın alınan konut ipotekli olacaktır.

KKTC’de konut kredisiyle ev satın almak hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfaya göz atabilirsiniz: Kıbrıs’ta Taksitle Ev Almak – Konut Kredisiyle Ev Satın Almak

Ayrıca tek bir kişinin adına da konut kredisi alınabilmektedir. Ancak bu durumda konut kredisinin taksit ödemelerinden yalnızca krediye başvuran kişinin sorumlu olacağını unutmayın. Ortaklar arasında herhangi bir sorun yaşanmaması ödemeleri şahsi senetler aracılığı ile garanti altına alabilirsiniz.

Hisseli Gayrimenkul için Sözleşmeler

Hisseli Ev

Ortaklı yani hisseli ev sahipliklerinde ortakların konut üzerindeki mülkiyet hakları oransal olarak belirlidir. Buna rağmen gayrimenkulün kullanımı konusunda daha sonraki zamanlarda çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu gibi durumları ortadan kaldırmak adına özel sözleşmelerden faydalanabilirsiniz. Böylece gelecekte mülkün kullanımı hakkında ortaklarınızla çatışmaya girmez ve haklarınızı koruyabilirsiniz. Bu konuda en yakın arkadaş veya akrabanız dahi olsa haklarınızı sözleşmeler aracılığı ile düzenlemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Hisseli Evlerin Avantajları

  • Hisseli ev satın almak düşük bütçeli yatırımlar için oldukça uygundur.
  • Bu tür hisseli konut satın almak yatırım fırsatlarına kolay ve hızlı erişim sağlamaktadır.
  • Hisse sahiplerinden biri kredi ödemelerinde gecikirse diğerleri ödemelerde ona yardımcı olarak ev üzerinde hak kaybını önleyebilmektedir.
  • Hisseli evlerin diğer konut türlerine göre bir dezavantajı yoktur. Ortaklar hisseleri oranında satış yapabilmekte veya kazanç sağlayabilmektedirler.

Bu yazımızda hisseli ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri paylaştık. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz Ev Satın Almak için Para Biriktirmek Mümkün mü? adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?