Güzelyurt

Kıbrıs’ın narenciye üretimiyle ünlü şehri Güzelyurt, tarihi zenginliğinin yanı sıra portakal bahçeleriyle büyülüyor.

Girne, Lefke ve Lefkoşa şehirlerinin arasında yer alan Güzelyurt, Kıbrıs adasının narenciye bahçesi olarak adlandırılıyor. Her yerde rengarenk meyveler var. Verimli topraklarında portakal, greyfurt, kavun, karpuz, mandalina ve daha birçok meyve ve sebze yetiştiriliyor. Tüm bu mahsuller, Trodos Dağları’nda yükselen kaynaklardan gelen mineral bakımından zengin sularla sulanıyor. Bir kısmı meyve suyu olarak adada türetilirken büyük çoğunluğu ihraç ediliyor.

Kıbrıs şehir rehberi ve şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs şehir rehberi .

Burası aynı zamanda Kıbrıs adasının tarihi kalıntılar bakımından en zengin şehirlerinden biri. Güzelyurt’un tanrıça Afrodit için kurulduğu söyleniyor. Her yıl binlerce turist, Güzelyurt Portakal Festivali’nde unutulmaz anlar yaşamak, Kıbrıs tarihinin binlerce yıllık kalıntılarını yakından görmek ve ada kültürünü tanımak için şehre akın ediyor. Güzelyurt, sizi de portakal ağaçlarının gölgesinde tarihi bir yolculuğa davet ediyor.

Güzelyurt’un Tarihi

Şehir, 1974 yılından bu yana Güzelyurt olarak adlandırılıyor. Öncesinde binlerce yıl boyunca Morphou (Omorfo) olarak çağırılmış. Yerleşimi konusunda net bir tarih söylemek mümkün değil. Ancak elde edilen buluntular sayesinde şehrin yakınlarındaki ilk yerleşimin Neolotik Dönem ve Tunç Çağı’na rastladığı biliniyor. Dahası Güzelyurt’un antik dönemde Yunanistan’dan göç eden Spartalılar tarafından tanrıça Afrodit için kurulduğu rivayet ediliyor. Şehir bu haliyle Güzelyurt adını sonuna kadar hak ediyor.
Kuzey Kıbrıs kültür gezileri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kuzey Kıbrıs kültür gezileri 

Güzelyurt’ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt’ta ziyaret edilmesi gereken yerler, genel olarak şehir merkezinde ve birbirine yakın mesafede bulunuyor. Ancak şehrin genelini görmek ve zamandan tasarruf etmek için araba kiralayabilirsiniz. Eğer şehre arabayla ve Girne üzerinden geliyorsanız kültür gezinize Girne-Güzelyurt yolunda bulunan Mavi Köşk’ü ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Burası ünlü silah kaçakçısı Poblo Paolides’e ait gizemli bir köşk evi. İtalyan, Rum ve Türk mimarisinin en güzel örnekleri kullanılarak 1957 yılında inşa edilmiş. Poblo Paolides tarafından birbirinden değerli sanat eseriyle donatılmış. Oldukça ilginç bir ev olduğunu ilk bakışta anlayacaksınız.

Şehir merkezine geldiğinizde görmeniz gereken ilk yer ise Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi. Burası Kıbrıs’ta ortaya çıkarılan eserlerin sergilendiği önemli bir merkez. İki kısımdan oluşuyor. Alt katında bulunan doğa bölümünde Kıbrıs’ta yaşayan yerli ve göçmen kuş çeşitleri, böcekler, yılanlar, balık türleri ve adanın jeolojik yapısında kullanılan taş çeşitlerini görebilirsiniz. Üst katında ise arkeoloji bölümü yer alıyor. Kıbrıs’ın farklı bölgelerinde bulunmuş eserler, Neolitik Çağ’dan Orta Çağ’a kadar kronolojik bir sırayla sergileniyor. Tumba Tu Skuru buluntuları ve M.S. 2’nci yüzyıla ait Anadolu Tanrıçası ‘Efes Artemis’ eserler arasında bulunuyor. Müzede sergilenenler arasında ayrıca, 2005 yılında Soli şehrinden çıkarılan altın buluntular da var. Altın Taç ve diğer buluntular, ‘Solinin Altın Yaprakları’ adıyla ziyaretçilerle buluşuyor. Soli Antik Şehri’nin binlerce yıl önceki ihtişamlı zamanlarına doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

St. Mamas Kilisesi ve İkon Müzesi ise Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nin bitişiğinde bulunuyor. Burası günümüzde çok değerli ikonların sergilendiği bir ikon müzesi. Aynı zamanda Bizans döneminden bugüne gelmeyi başarmış kiliselerden biri. Lüzinyan döneminde Bizans kilisesi kalıntıları üzerine inşa edilmek ile birlikte son halini 18’inci yüzyılda almış. 12’nci yüzyılda Güzelyurt çevresinde yaşamış bir keşiş olan Aziz Mamas’a adanmış. Mezarı kilisenin kuzey girişinde bulunan Aziz Mamas; hayvanların, sürülerin ve çobanların koruyucusu olarak biliniyor.

Güzelyurt Görülmesi Gereken Yerler

Toumba Tou Skourou ise merkezden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor. Buranın M.Ö. 1500’lü yıllarda bir yerleşim bölgesi olduğu, yapılan arkeolojik çalışmalarla kesinlik kazanmış. Egeli tüccarlar tarafından kurulduğu biliniyor. Bölgede 1970 yılında yapılan çalışmalar sonucunda pek çok kil, altın, gümüş ve bronz eser gün yüzüne çıkarıldı. Aynı zamanda altı mezar ve seramik işlemeler de bulundu. Bugün buradan çıkarılan tarihi kalıntı ve eserler Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Pigades Tapınağı, adanın 3 bin 500 yıl öncesinden kalma en önemli kalıntılarından biri. Hisarköy yakınlarında bulunuyor. Tapınağın inşa edildiği dönemde Yunan adaları -özellikle de Girit ile- dini temele dayalı politik ve ticari ilişkiler içinde olduğu biliniyor.

Şehrin en çok dikkat çeken bir diğer tarihi kalıntısı ise Tren İstasyonu. Kıbrıs adasında kullanılan ilk demiryolu araçları, Güzelyurt festival alanı ve tren istasyonunda sergileniyor. İngilizler döneminde yapılmış tren istasyonu binaları ile lokomotifler bir arada bulunuyor.

Öte yandan Kıbrıs’ın antik çağlarına şahitlik eden Soli Antik Kenti, onu korumak amacıyla yapılmış olan Vouni Sarayı ve Romalılar tarafından inşa edilen Soli Tiyatrosu gibi birçok tarihi kalıntı Lefke şehrinde yer alıyor. Lefke, 2016 yılında alınan bir kararla şehir statüsü kazanarak Güzelyurt’tan ayrıldı. Lefke şehri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Güzelyurt Festivalleri

Güzelyurt, havasında narenciye kokusu olan bir şehir. Adanın en güzel mandalina, portakal ve greyfurtlarını burada yiyebilirsiniz. Ancak şehir, festival zamanı bir başka oluyor. Kalkanlı köyünde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi nedeniyle genellikle öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu Güzelyurt, özellikle Haziran ve Temmuz aylarında turist akınına uğruyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Güzelyurt Portakal Festivali’ndeşehrin verimli topraklarında yetişen turunçgillerin neşesi de havaya karışıyor. Çok sayıda aktivite ve turnuvanın düzenlendiği festivalde konser ve müzik gösterileri de yapılıyor.

Güzelyurt’ta düzenlenen festivaller için belediyenin websitesini takip edebilirsiniz: http://www.guzelyurtbelediyesi.com/

Güzelyurt Doğasıyla Büyülüyor

Güzelyurt, Kuzey Kıbrıs’ın en yeşil şehirlerinden biri. Bölgede çok sayıda orkide türü, endemik tür, medoş lalesi, kekik, adaçayı ve anıtsal özellik taşıyan ağaç bulunuyor. Özellikle Kalkanlı’da bulunan anıt zeytin ağaçları oldukça meşhur. Aralarında 500 yaşında olanlar bulunuyor.

Eğer Güzelyurt’un doğal güzelliğini adım adım gezmek isterseniz, yürüyüş yollarını takip edebilirsiniz. Tepebaşı ve Kalkanlı köyleri arasında başlayan Kalkanlı Anıt Zeytinler Rotası, kolay ama keyifli bir güzergah. 6,5 kilometrelik rotanın ilk birkaç kilometresinde Kuzey Kıbrıs’ta nadir bulunan kalıcı su kaynaklarından olan Cihalovriso boyunca ilerleyeceksiniz. Böğürtlen, incir, çam, keçiboynuzu ve Güzelyurt’un meşhur asırlık zeytin ağaçlarının yanlarından geçeceksiniz. Bunlar daha başlangıç; birçok doğal güzellik yol boyunca sizinle olacak.

Güzelyurt’ta Konaklama

Kuzey Kıbrıs’ın el değmemiş şehirlerinden biri olan Güzelyurt’ta konaklama konusunda çok fazla seçenek yok. Şehir bu sayede doğal kalmayı başarmış görünüyor. Merkezde kalmayı tercih ederseniz Güzelyurt Otel ve Eroza Holiday Village’i seçebilirsiniz. Lefke şehrine doğru ise Aphrodite Beachfront Resort bulunuyor. Güzelyurt Körfezi’nin kıyısında bulunan bu otelde konaklayarak tarihin ve doğanın yanı sıra denizin de tadını çıkarabilirsiniz. Burada uçurtma sörfünden kanoya, bisiklet turundan dalışa kadar birçok aktiviteyi yapmanız mümkün.

Güzelyurt’ta Yapılacaklar

  • Güzelyurt, tarihi yerleri ve yemyeşil doğasının yanı sıra Kıbrıs kültürünü yaşatan konuksever insanları ile görülmesi gereken coğrafyalardan biri. Güzelyurt sokaklarında dolaşıp yöre insanı ile sohbet edebilir, hatta evlerini ziyaret ederek kültürün bir parçası olabilirsiniz.

  • Adanın en güzel mandalina, portakal ve greyfurt meyveleri Güzelyurt’ta bulunuyor. Şehrin pek çok yerinde yer alan turunçgil bahçelerinde mahsul toplama gezilerine katılabilirsiniz. Ayrıca taze meyveler satın almak için yerel pazarları da ziyaret edebilirsiniz.

  • Güzelyurt Körfezi’ne karşı bir gölgede oturup turkuaz renkli denizi seyredebilirsiniz. Bu manzaraya karşı kahvaltı da yapabilirsiniz. Geleneksel lezzetler sunan Argonya Cafe planınıza fazlasıyla uyacaktır. Kahvaltıda adanın kendi üretimi olan meyve sularından mutlaka tadın. Kahvenin Kıbrıs kültürünün bir parçası olduğunu da hatırlatalım.

Kuzey Kıbrıs’ın diğer şehirlerinde ki yaşamı incelemek için bu sayfayı ziyaret edin: Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Sizi arayalım.

Güzelyurt veya Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?