Girne

Girne, antik çağlardan bu yana cazibesini yitirmemiş zengin bir liman kenti olmasıyla ön plana çıkıyor.

Pırıl pırıl gökyüzünün altında binlerce yıllık tarihe, eşsiz sahillere ve su altı dünyasına sahip Girne, hayallerin çok ötesinde bir tatil cenneti.

Girne, antik çağlardan bu yana cazibesini yitirmemiş zengin bir liman kenti. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi bugün Kıbrıs’ın en gözde tatil merkezi olmayı sürdürüyor. Güneyinde Beşparmak Dağları ile kuzeyinde Akdeniz’in eşsiz suları arasında uzanan şehir, tatilcilere karada, havada ve denizde yapılacak onlarca alternatif sunuyor. Kıbrıs şehir rehberi ve şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin: Kıbrıs şehir rehberi.

Girne’nin Tarihi

Aka medeniyeti tarafından kurulduğu düşünülen Girne‘nin tarihi M.Ö. 10’uncu yüzyıla dayanır. Ege bölgesinden gelen küçük toplulukların ilk yerleşim yeri ve Kıbrıs’ın eski çağlardaki 10 krallığından birinin merkezi olduğu biliniyor. Kasaba, Bizanslılar’ın ardından Lüzinyanlar ve Venedikliler’in hakimiyetine girmiştir. 1570 yılında Osmanlılar tarafından savaşsız bir şekilde teslim alınır. Bu dönemde önemsiz bir liman olarak kalsa da İngilizler’in himayesine girdikten sonra bir liman ve sayfiye kasabasına dönüşür. Güzel ve romantik atmosferi nedeniyle sömürgeler arasında seyahat eden asker ve ailelerinin tatil yeri olur. Girne bugün de aynı karakteri taşımayı sürdürüyor.

Girne Gezilecek Yerler

Girne şehri, bir uçtan bir uca tarihe tanıklık etmiş eserlerle dolu. Ancak bölgeyi keşfetmeye şehrin merkezinde bulunan Tarihi Girne Limanı’ndan başlayabilirsiniz. At nalı şeklinde inşa edilmiş bu tarihi liman, sahil boyunca kafeler, barlar, restoranlar ile oldukça hareketli. Şehrin havasını koklamak için kordon boyunca bir yürüyüş yapmanızda fayda var. Buranın yakın tarihe kadar ticari amaçlı kullanılmış olsa da artık yerli halk ve turistlerin uğrak yeri olduğunu göreceksiniz. Akdeniz’in sularına karşı Kıbrıs mutfağının eşsiz yemek, meze ve tatlı çeşitlerini burada tadabilirsiniz.

Tarihi Girne Limanı’nı mutlaka görün.

Girne sokaklarını dolaşmaya başladığınızda binlerce yıldır ayakta duran tarihi eserlerle karşılaşacaksınız. Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi, Archangelos Michael Kilisesi ve İkon Müzesi, Ağa Cafer Paşa Camii gibi birçok tarihi yapı şehir merkezinde bulunuyor.

Girne Kalesi ihtişamıyla büyülüyor.

Girne Limanı’nın hemen yanında bulunan Girne Kalesi, şehrin en görkemli tarihi yapılarından biri. İçeri adım attığınız andan itibaren adeta bir zaman tünelindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Burada çok sayıda müze var. Zindanlar, Vrysi Neolitik Yeri Canlandırması, Kırnı Mezarları, Venedik Kulesi, Sarnıç ve Lüzinyan Kulesi bunlardan bazıları. Ancak en dikkat çekeni, Batık Gemi Müzesi. M.Ö. 3’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen gemi, dünyada keşfedilen en eski ticaret gemisi batıklarından biri. Kalenin içinde ayrıca 1100’lü yıllarda yapıldığı sanılan St. Geogre Kilisesi yer alıyor. Dışında ise olağanüstü bir deniz manzarası sizi bekliyor.

Müslümanlar için önemli dini ziyaret yeri olan Hz. Ömer Türbesi ise Girne merkezden 5 km uzakta deniz kıyısında bulunuyor. Tekkenin tarihi; 7’inci ve 10’uncu yüzyıl arasında gerçekleşen Arap akınları dönemine dayanıyor.

Muhteşem manzarasıyla Bellapais Manastırı

Ve M.S. 12’nci yüzyıl başlarında inşa edilen Bellapais Manastırı… Bu ortaçağ manastırı, ülke sınırlarını aşan bir üne sahip. Beşparmak Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Ömrünüzde görebileceğiniz en güzel yapılardan biri kesinlikle. Eşsiz gotik mimarisi ve muhteşem manzarası ile kelimenin tam anlamıyla büyülüyor. Girne merkeze yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor. Girne’yi bu tepeden seyretmeden asla terk etmeyin. Nitekim Bellapais Manastırı, dünyaca ünlü İngiliz yazar Lawrence Durell’in de hayran olduğu bir yer. 1953-56 yılları arasında bu köyde yaşayan Durell, ‘Bitter Lemons’ (Acı Limonlar) adlı eserini ‘Tembellik Ağacı’ adını koyduğu bir ağacın altında yazmış. Durell’in o dönem yaşadığı ev ve ‘Tembelik Ağacı’ hala yerinde duruyor.

Girne’nin muhteşem manzarasına sahip St. Hillarion Kalesi ise şehir merkezinden 10 km uzaklıkta bulunuyor. Kale adını, Kudüs’ten gelip ömrünün sonuna kadar burada ibadet eden bir azizden alıyor. Kalenin içinde 10’uncu yüzyılda eklenmiş bir manastır ve kilise var. Burası Beşparmak Dağları üzerindeki üç kaleden biri. Deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte yer alıyor. St. Hillarion Kalesi’nin ünlü film yapımcısı Walt Disney’in ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ adlı çizgi filminde mekan olarak canlandırıldığına inanılıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta sakin şehirleri ziyaret etmenizi de öneririz. Daha detaylı bilgi almak için bu sayfayı inceleyin:Kuzey Kıbrıs’ın Sakin Şehirleri

Şehrin en güneyinde, Lefkoşe sınırında ise Girne Kapısı bulunuyor. Burası, şehrin çevresinde inşa edilen üç kapıdan biri. Zamanında Lefkoşe’yi savunabilmek için yapılmış. Ünlü Venedikli mimar Proveditore Francesco Barbaro’nun adına atfen ‘Del Proveditore Kapısı’ olarak da biliniyor. 1821 yılında Osmanlılar tarafından onarılıp üzerine kubbeli oda eklenmiş.

Girne’de görülebilecek diğer yerler arasında Buffavento Kalesi, Archangelos Michael Kilisesi ve İkon Müzesi, Sourp Magar Ermeni Manastırı, Antiphonitis Kilisesi, Antik Lambousa Şehri, Pigadhes Tapınağı, Akdeniz Köyü Mezarı, Mavi Köşk, Alevkayası Bölgesi ve Herbarium gibi daha birçok yapı bulunuyor.

Akdeniz’in altındaki gizli dünya

Girne’de deniz, hayatın vazgeçilmezlerinden biri. Deniz sezonu Nisan ayında başlayıp neredeyse Ekim sonuna kadar sürüyor. Deniz suyu sıcaklığının tüm yıl boyunca 20 derece civarında olması, dalış mevsiminin Nisan ayından Aralık ayına kadar sürmesine olanak sağlıyor. 30 metreden fazla görüş mesafesi sunan berrak suları sayesinde mükemmel su altı görüntüleri sunuyor. Burada çok sayıda dalış merkezi ve dalış noktası var.

Girne’nin en ünlü plajı ise Escape Beach Club. Yavuz Çıkarma Plajı olarak da biliniyor. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan plaj, aynı zamanda 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç yeri. Kıbrıs’ın en güzel plajı olmasının yanı sıra tüplü dalış, kano, deniz bisikleti, jet ski, muz ve pedallı bot gibi farklı birçok su sporunu yapma fırsatı sunuyor.

Alagadi ise Girne’in en güzel plajlarından bir başkası. Şehrin 15 km doğusunda bulunan plaj, caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama alanı. Bu nedenle oldukça önemli. Hem yerli halk hem de turistler tarafından oldukça tercih ediliyor. Ancak korunması adına sürekli gözlem altında tutuluyor.

Girne’de Gece Hayatı ve Eğlence

Kumarhaneler, Girne deyince akla gelen ilk şey belki de. Girne’de bulunan tüm beş yıldızlı otellerde kumarhaneler bulunuyor. ABD, Almanya, Çin, Avustralya gibi birçok ülkede faaliyet gösteren kumarhaneler Girne’de de yasal olarak faaliyet gösteriyor. Oteller oldukça lüks ve konforlu. Dünyanın birçok yerinde bulamayacağınız hizmeti burada bulmanız mümkün.

Kıbrıs’ta hayat pahalılığı hakkında bilgi almak isterseniz bu makale size yardımcı olacaktır: Kıbrıs’ta yaşam pahalı mıdır?

Girne’de gece hayatı da oldukça hareketli. Bar ve gece kulüpleri özellikle yaz aylarında -tam anlamıyla- iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık. En popüler mekanlar arasında Ice, Roxanne, Tango to Buddha, Almahara, Locca, W, Onyx gibi kulüpler bulunuyor. Bu mekanlardan birine adım atarsanız Zivaniya’yı deneyin. Kıbrıs’a özgü bir içki olan Zivaniya, yüksek oranda alkol içeriyor ve mayalanmış üzüm posasının damıtılmasıyla elde ediliyor. Şeffaf bir görünümü var. Soğuk ve tek seferde içiliyor.

Diğer taraftan Girne’de her köyün kendi festivali var. Bunlar genellikle yerli ürünlerin tanıtıldığı kültür festivalleri. Mart ayında ‘Tepebaşı Medoş Lalesi Festivali’, Mayıs ayında ‘Bellapais Uluslararası Müzik Festivali, Haziran ayında ‘Ozanköy Harup Pekmezi Festivali’, ‘Lapta Turizm Festivali’, ‘Esentepe Zerdali Festivali’, Ekim ayında ise ‘Uluslararası Zeytinlik Zeytin Festivali’ düzenleniyor.

Şehrin eğlencesinden uzak kalmak istemiyorsanız, liman bölgesinde konaklamanız yerinde olacaktır. Ancak Girne zaten küçük bir şehir olduğundan Lapta, Alsancak ve Çatalköy bölgelerini de tercih edebilirsiniz. Girne’de konaklama konusunda bu şehrin oldukça fazla seçenek sunduğunu göreceksiniz. Ziyaretçiler için pansiyonlardan beş yıldızlı otellere kadar farklı seçenekler bulunuyor. Girne kiralık ev fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bu sayfayı inceleyebilirsiniz: Kıbrıs Kiralık Ev Fiyatları

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın en fazla turist çeken bölgesi olmasına rağmen oldukça güvenli. Hatta burası dünyanın en güvenli yerlerinden biri. Tatil yerlerinde sık sık karşılaşılan kapkaç ya da hırsızlık gibi olaylar burada yaşanmıyor. Siz önlemlerinizi tabii ki alın ancak ilave bir endişeye gerek olmadığını özellikle belirtelim.

Girne’de Yapılacak Aktiviteler

  • Girne sahillerini her yıl yüzlerce deniz kaplumbağası, yumurtalarını bırakmak için ziyaret ediyor. 100 milyon yıldır devam eden bu serüvene, Alagadi Plajı’nda Haziran – Eylül ayları arasında şahitlik edebilirsiniz. (Bireysel olarak bu eylemi gerçekleştirmeniz yasal sorumluluklar ve yaptırımlar doğurabilir. Lütfen seyir etkinlikleri hakkında araştırma yapınız.)

  • Eğer bir doğasever iseniz Alevkayası’nda bulunan Kıbrıs’a özgü bitki ve endemik türlerin sergilendiği Herbarium’u mutlaka ziyaret edin. Bölgedeki yürüyüş parkurlarında Kıbrıs orkidelerini ve endemiklerini keşfedin. Bu sayede yüzyıllardır değişmeyen köy hayatını da yaşayabilirsiniz. Yürüyüş için en iyi zaman aralığı, Ocak ve Mayıs’tır.

  • Girne, deniz tutkunları için tam bir cennet. Jet ski, tüplü dalış, kano, deniz bisikleti, muz ve pedallı bot gibi farklı birçok su sporunu burada deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca çok sayıdaki dalış noktasından birini seçerek Akdeniz’in zengin sualtını keşfedebilirsiniz.

  • Eğer yükseklere çıkmak istiyorsanız Buffavento Kalesi’nin zirvesini mutlaka görün.

  • Akdeniz’in mükemmel manzarasına karşı golf oynamaya ne dersiniz? Golf meraklıları için Girne yakınlarında bir golf sahası bulunuyor.

  • Girne’de her köyün kendi festivali var. Harnup, zeytin, üzüm, hellim festivali gibi birçok yerel festival, her geçen yıl daha da coşkulu geçiyor. Bu festivaller sayesinde bölgenin kültürel yaşamına ortak olabilirsiniz.

Girne’de Yapılacak Diğer Etkinlikler

  • Şehrin merkezinde dolaşmayı bırakıp rotanızı köylere çevirin. İngiliz köyü Karmi’yi mutlaka görün. Evlerin, köy meydanının ve bahçelerin güzelliğinden etkilenmemeniz mümkün değil. Karmi’den sonra yönünüzü Lapta ve Maronitlerin yaşadığı Kormait köyüne çevirin. Hem bölge kültürünü yakından görebilir hem de bisiklet, binicilik gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

  • Girne limanlarından yola çıkan teknelerden birine atlayıp Akdeniz’in ılık ve berrak sularında mükemmel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

  • Kıbrıs’ın el değmemiş doğası ve yumuşak iklimi, doğa yürüyüşleri için çok uygun. Beşparmak dağları boyunca düzenlenmiş parkurlarda yürüyüşler yapabilirsiniz. Serin bir dağ gezintisi istiyorsanız, 143 mil uzunluğundaki Girne Dağ Patikası‘nda selvi ve çam ağaçlarının kapladığı tepeler boyunca yürüyebilirsiniz. Bu yürüyüş tahmini 10 gün sürer, daha kısa rehberli geziler de elbette var.

  • Adrenalin tutkunları için Girne’de yapılabilecek sporlar arasında yamaç paraşütü de bulunuyor. Nisan ve Ekim ayları arasında bir yandan yamaç paraşütü yapıp, bir yandan manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Kıbrıs’ta yaşam hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı inceleyin: Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Sizi arayalım.

Girne’de tatil, yatırım veya emlak projeleri hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.

Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?