Kıbrıs'ta Emlak

Ev Pazarlığı Nasıl Yapılır? İncelikleri Nelerdir?

Türk kültüründe pazarlık yapmanın önemli bir yeri vardır. Ancak yalnızca Türk kültürü ile sınırlı olmayarak dünyanın hemen her bölgesinde emlak alınırken pazarlıklar yapılmaktadır. Farklı fiyat teklifleri ile bir emlakı satış fiyatından daha uygun fiyata satın almak mümkündür. Peki, fiyatta pazarlık yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Ev pazarlığı nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir?

Ne Kadar Düşebilirsiniz?

İlk adım olarak fiyatta ne kadarlık bir esneme yapılabileceğini öğrenmek doğru olacaktır. Bu sorunun cevabını her zaman alamayabilirsiniz. Ancak cevap aldığınız zamanlarda sizin için oldukça önemli bilgiler edinmiş olursunuz. Ev pazarlığı sürecine bu şekilde başlamak satıcının kabul edebileceği daha makul bir rakamı öğrenmenizi ve satan kişinin pazarlığa ne kadar açık olduğunu öğrenmenizi sağlayacaktır. Dünyanın pek çok yerinde ikinci el konutlarda %10 gibi bir pazarlık payı bulunmaktadır.

Soracağınız bu tek soruyla oldukça yüklü bir meblağı ödemekten kurtulabilirsiniz. Elbette, negatif bir karşılık almanız daha muhtemeldir. Ancak siz yine de pes etmeyin!

Danışmam Gerek

Pazarlık yaparken karşı tarafa danışmanız gereken bir 3. kişi olduğunu belirtmek oldukça işinize yarayacaktır. Danışmak istediğiniz bu kişi eşiniz, bir akrabanız, emlakçınız veya şirket ortağınız olabilir. Bu taktiği kullanarak ev pazarlığı kapısını açık bırakarak iletişime ara vermeniz mümkündür. Bazı satıcılar nadir de olsa bu adımda başkasına danışacağınızı duyduğunuzda fiyatı netleştirmek için kafasındaki net rakamı söyleyebilmektedir.

Teklif Sayınızı Sınırlı Tutun

Ev pazarlığı yaparken sürekli farklı tekliflerde bulunmanız karşı taraf için rahatsız edici olmaktadır. Eğer ufak meblağlarla da olsa sürekli artan tekliflerde bulunursanız, bu durum satıcı tarafından pek hoş karşılanmayacaktır. Bu sebeple yapacağınız teklif sayısını sınırlandırarak karşınızdaki kişinin beklentilerini tam olarak kavramaya çalışmalı ve yaptığınız teklife onu ikna etmeye çalışmalısınız.

1. Teklif

Yapacağınız ilk teklifin yapabileceğiniz en yüksek teklif olmadığından emin olun. Bütün kartlarınızı masaya açarak ev pazarlığı yapmak istemezsiniz. Düşük ancak gülünç olmayan bir teklif yapmalısınız. İyi bir iletişime başlamak için bu teklifinizde dikkatli ve insaflı olmalısınız.

2. Teklif

Ev pazarlığı sırasında yapacağınız 2. teklif biraz feragat etme ve ortak paydada buluşma isteğini simgeleyen bir rakam olmalıdır. Pazarlığın sizin adınıza olumlu sonuçlanması için karşı tarafa biraz adım atmalı ve karşı taraftan da bu adımı beklemelisiniz.

3. Teklif

Yapacağınız 3. teklif son teklifiniz olmalıdır. Bu noktadan sonra teklif yaparak fiyatta hala daha direnç göstermeniz satıcının gözünde itibar kaybetmenize sebep olacak ve herhalukarda bu durum sizin için olumsuz sonuçlanacaktır.

Bu yazımızda ev pazarlığı nasıl yapılmalıdır sizlerle paylaştık. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz Ev Satışı Sırasında En Sık Yapılan 4 Hata ve Kötü Bir Emlakçıyı Ele Veren 5 Kriter makalelerini de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?