Kıbrıs'ta Emlak

Emlakçılar ile El Sıkışmadan Önce Sormanız Gereken 5 Soru

Günümüzde ev satmak veya almak oldukça kolaylaşmıştır. İnternetin sağladığı imkanlar, satıcı ve alıcıların daha bilinçli olması sayesinde satış süreçleri daha çabuk gerçekleşebilmektedir. Buna rağmen gayrimenkul alım satış süreçlerinde doğru danışmanlarla çalışmanın önemi azalmamıştır. Başarılı bir emlak danışmanı ile çalışan mülk sahiplerinin satış süreleri önemli ölçüde kısalmakta ve sattıkları mülkler ise daha doğru fiyatlanmaktadır. Peki, satış işlemlerinde destek almak için emlakçılar ile el sıkışmadan önce hangi soruları sormalısınız?

Yazıya geçmeden önce, Kuzey Kıbrıs’ta emlakçılarla çalışmadan önce dikkat etmeniz gerekenlere Kıbrıs’ta Emlakçı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim? sayfasından göz atabilirsiniz.

Emlakçılar ile Çalışırken Sormanız Gereken Sorular

1. Ne Zamandır Bu İşi Yapıyorsunuz?

Emlakçılar ne kadar uzun süredir bu işi yapıyorsa o derece başarılıdır diye bir kural olmamakla birlikte bu soruyu sorarak çalışmayı düşündüğünüz kişinin tecrübesi hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Yine de unutmamanız gerekir ki 20 yıldır emlakçılık mesleğini yapan bir kişi, bu işi yalnızca 5 yıldır yapan birisinden çok daha az sayıda ev satmış olabilir.

Olası emlakçı mağduriyetlerinin önüne geçmek için dilerseniz Emlak Dolandırıcılığı Mağduru Olmaktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeli? sayfasını inceleyebilirsiniz.

2. Hangi Bölgelerde Çalışıyorsunuz?

Konut Yatırımında Lokasyonun Önemi

Konutunuzun bulunduğu şehrin hemen her bölgesinde bir emlakçı bulabilirsiniz. Bu emlakçılar genellikle bulundukları bölgede uzmandırlar. Bununla birlikte emlak ofisleri her zaman uzman oldukları bölgede yer almayabilir. Bu yüzden çalışmayı düşündüğünüz kişiye uzmanlığının hangi bölgelerde olduğunu sorabilir, böylece eviniz için fiyat biçerken sizinle aynı piyasadaki diğer mülkler ile doğru bir kıyas yapıldığından emin olabilirsiniz. Bir diğer taraftan emlakçının satılık ev ilanlarını veya kiralık konut portföyünü inceleyerek de yoğunlaştığı bölgeyi öğrenebilirsiniz.

3. Kaç Müşteriniz Var?

Çok sayıda müşteri ile çalışan emlakçılar sizin mülkünüze gerekli zamanı ayıramayabilmektedir. Bu sorunun cevabı için başvurduğunuz emlak acentesinin büyüklüğünü ve çalışan sayısını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Eğer bir emlakçının sunduğu mülk sayısı kapasitelerini aşıyor ise sizin evinize yeterli ilgi gösterilmeyebilir veya hiç bir zaman satılamayabilir.

4. Komisyon Oranlarınız Nedir?

Emlakçı komisyonu

Emlakçılar yasal sınırlar içerisinde elde edebilecekleri maksimum komisyon oranını hedefleyebilmektedir. Bununla birlikte komisyon oranları her ülkede değişkenlik göstermektedir. Kuzey Kıbrıs’ta emlakçı komisyon oranları %3 ila %20 arasında değişmektedir. Bu yüzden bir emlakçı ile anlaşmadan önce komisyon oranlarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca komisyonun alıcı veya satıcı tarafından mı ödeneceğini de sormayı unutmamalısınız.

5. Referanslarınız Var mı?

Günün sonunda emlakçılar belirli bir ücret vererek hizmetini satın aldığınız kişilerdir. Bu yüzden daha önce tamamladıkları satışlarla ilgili referans talep etmeniz garip olmayacaktır. Çalışmayı düşündüğünüz emlakçıların referansları ile görüşerek bu süreçte nasıl çalıştıkları hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu yazımızda emlakçılar ile anlaşmadan önce sormanız gereken 5 soruyu sizlerle paylaştık. Eğer emlakçılar ile çalışmadan önce sıkı bir araştırma yapıyorsanız Kötü Bir Emlakçıyı Ele Veren 5 Kriter makalemize de göz atabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Kuzey Kıbrıs’ta ev satmak veya ev satın almak için bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç duyuyorsanız, aşağıdaki iletişim formuna bilerinizi bırakabilir ve ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?