Kıbrıs'ta Emlak

Emlak Dolandırıcılığı Mağduru Olmaktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde internetin yaygınlaşması ve alışverişlerin hızlanması sonucunda çok sayıda dolandırıcılık türü ortaya çıkmıştır. Emlak dolandırıcılığı maalesef yeni çıkan bir dolandırıcılık türü değildir. Emlak ve gayrimenkul sektörü yüksek tutarlarda işlemlere sahip olduğu için dolandırıcıların ilgi gösterdiği alanlardan biridir. Bu yazımızda Kıbrıs’ta emlak dolandırıcılarından kaçınabilmeniz için bazı ipuçları paylaşmak istiyoruz.

Ulaşılabilirlik

Aktif olarak bir işletme adresine sahip olan ve resmi olarak emlakçılık yapan emlakçılar çoğu zaman ulaşılabilir kimselerdir. Eğer satın almak veya kiralamak istediğiniz konutla ilgili ulaştığınız emlakçı kimi zaman ulaşılabilir değilse ve sizi kendi ofisine davet etmiyorsa şüphelenmekte haklı olabilirsiniz.

Emlakçılar Odasına Kayıt

Kıbrıs’ta emlakçı görevleri

Kıbrıs’ta resmi olarak emlakçılık işiyle uğraşan özel veya tüzel kişiler KKTC Türk Emlakçılar Birliği’ne kayıtlıdır. Odaya kayıt olmayan ancak ev satma veya kiralama işiyle uğraşan kişiler sizi mağdur edebilir. Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği (KTEB) kaydı olan emlak danışmanları İçişleri Bakanlığı’na, Vergi Dairesi’ne ve Sosyal Güvenlik Kurumları’na emlakçı olarak kayıtlıdır ve olası kayıplar için 100.000 €’ya kadar sorumluluk sigortasına sahiptir. Resmi olarak bu işle uğraşan kişilerin aracılığıyla yaşayacağınız bir emlak dolandırıcılığı bu sigorta kapsamındadır. Kuzey Kıbrıs’ta emlak dolandırıcılığının hedefi olmamak için emlak danışmanınızın KTEB üyesi olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Hayalet Konutlar

Olmayan konutları satan veya bu konutlar üzerinden ön ödemeler alan emlakçılar zaman zaman basında yer bulmakta ve ağır cezalara çarptırılmaktadır. Eğer bir konutu kiralamak veya satın almak istiyorsanız mutlaka konutu fiziksel olarak görmelisiniz. Güvenilir inşaat şirketlerinden direkt satın almadığınız sürece gayrimenkulü görmeden yapacağınız her ödeme bir risklidir. Bir emlak dolandırıcılığı ile karşı karşıya gelmeniz durumunda, ilanlar aracılığıyla çok beğendiğiniz bir ev için peşinat ödeyebilir ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz kişinin telefonlarınıza bir daha cevap vermemesi durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Ön Ödeme

Kıbrıs’ta ev fiyatları

Online alışverişin hayatımıza girmesiyle birlikte ödeme sonrasında hizmeti ve ürünü görme konusunda alışkanlık kazandık. Ancak emlak sektöründeki ödemeler itiraz edebileceğiniz kartlı ödemelerden biraz daha farklıdır. Daha yüksek tutarları ilgilendiren emlak yatırımları sürecinde, sözleşme imzalamadan ödeme yapmamalısınız.

Ayrıca unutmayın ki yaptığınız ödemeleri banka dekontları veya alındı makbuzları eşliğinde yapmanız olası bir emlak dolandırıcılığı sonrasında hukuki delil olarak gereklidir

E-Mail Dolandırıcılığı

Günümüzde gayrimenkul alım satımı internet üzerinden dijital imzalar ve online ödemeler ile yapılabilmektedir. Bu yöntem emlak dolandırıcılığı için yeni bir olanak sağlamıştır. Dolandırıcılar alım satım sürecinden haberdar olup (alıcı veya satıcıyı hackleyerek) doğru anı beklemekte ve satıcının kimliği ile bir e-mail atarak ödeme talep etmektedirler. Bu tür bir dolandırıcılıktan kaçınmak için online ödemeleri yapmadan veya size atılan e-postaları açmadan önce telefon aracılığı ile teyit etmeniz gerekmektedir.

Emlak dolandırıcılığı mağduru olmamanız için en dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaştık. Emlak dolandıcılığına maruz kalmamak adına Kötü Bir Emlakçıyı Ele Veren 5 Kriter makalemize de göz atabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Emlakçı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Emlak dolandırıcılığı
Emlak dolandırıcılığı

Bir ev satın almak veya kiralamak için emlakçılar ile iletişime geçmeden önce dikkat etmeniz gereken belirli kriterler vardır. Yazının başında da ele aldığımız gibi Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’ne kayıtlı olmak, uzun yıllardan beri bu işi yürütüyor olmak, Kuzey Kıbrıs’taki emlak sektörü hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemli kriterlerdir. Olası bir emlak dolandırıcılığına maruz kalmamak için Kıbrıs’ta Emlakçı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim? makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Kıbrıs’ta Emlakçı mı Arıyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs’ta ev almak veya kiralamak amacıyla emlakçı arıyorsanız sayfa altındaki iletişim formu aracılığıyla bilgilerinizi bırakarak ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?