Kıbrıs'ta Emlak

Doğru ve Hızlı Ev Satma Rehberi

Tıpkı ev satın almak gibi bir konutu veya gayrimenkulü satışa çıkarmak da özen gerektiren bir iştir. Doğru ve etkili bir satış sürecini başlatmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Satış sürecinde bu noktalara dikkat etmeyen satıcılar, satılığa çıkardıkları taşınmazlarının uzun süre satılamaması gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Bu yazımızda size ev satma sürecinizi hızlandırmanıza yardım olacak bir rehber sunmak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

1- Satışa Hazırlanın

Ev satma sürecinize başlarken atacağınız ilk adım kendinizi duruma zihinsel olarak hazırlamanız olacaktır. Bir gayrimenkulü satmaya çalışırken onunla kurduğunuz duygusal bağlardan arınarak objektif bir bakış açısına sahip olmalısınız. Satmak istediğiniz evi bir ürün olarak görmeli ve fiyatı, avantaj ve dezavantajlarını tarafsız bir gözle inceleyerek beklentinizi buna göre belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra hızlı bir biçimde satmak mı yoksa yüksek bir fiyattan satmak mı istediğinize karar vermek de işinizi kolaylaştıracaktır.

2- Nitelikli Kişiler ile Çalışın

emlakçı komisyonu

Evinizi satarken profesyonellerden yardım almanız önemlidir ancak kiminle çalıştığınıza dikkat etmelisiniz. İşini bilen ve size her konuda yardımcı olabilecek emlakçılar ev satma işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak tam tersi durumda, yani profesyonellikten uzak kişilerle çalışmanız durumunda süreç sizin için işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı, kazanacağı komisyondan çok sizin çıkarlarınızı göz önünde tutmalıdır. Bu nedenle bir emlakçı seçerken dürüst ve çıkarlarınızı koruyan kişilerle çalışmaya dikkat etmelisiniz.

3- Maliyetleri Öğrenin

Gayrimenkul satış sürecinin birçok aşamasında yeni maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. İlan verme ücretleri, emlakçı komisyonları, tapu devir harcı ve emlak vergileri gibi ekstra maliyetlerin tamamından haberdar olmaya çalışın. Her ne kadar bu masrafların pek çoğu alıcı tarafından karşılansa da, gayrimenkulün değeriyle birlikte yapılacak olan toplam masrafı bilmek süreci kolaylaştıracaktır. Ev satma amacıyla yola çıkıp bu yolun sonunda kâr etmek yerine zarar etmeyi istemezsiniz.

4- Masraflardan Kaçınmayın

Kıbrıs’ta Ev Sahibinin Ödemesi Gereken Masraflar

Duvar boyası, kırık pencere veya lekeli musluklar size halletmesi kolay küçük detaylar gibi gözükebilir ancak bu küçük detayları satış öncesinde tamamlamanız evinizin satışını hızlandıracaktır. İnsanlar satın almak istedikleri bir ürünün en mükemmel halini isterler. Bu yüzden ev satma işlemlerinde detaycı müşterileri uzaklaştırmamak için teferruat diyebileceğiniz tamiratları yapmanız gerekmektedir. Emin olun bu küçük masrafları üstlenmeniz durumunda satış fiyatınızı yüksek tutabilir ve harcadığınız giderleri daha fazlasıyla geri kazanabilirsiniz.

5- Evinizi Sadeleştirin

Birçok ilan sitesinde karşınıza çıkan kişisel eşyalarla dolu fotoğraflara sahip ev ilanlarına benzemek istemezsiniz. Evinizi satma hayali kurduğunuz insanlar da sizin kişisel eşyalarınızla dolu bir yere bakarak kendi hayallerini kurmakta zorlanacaklardır. Bu sebeple satmak istediğiniz evin içerisindeki eşyaları olabildiğince sadeleştirin ve fotoğraflarınızı bu şekilde çekmeye özen gösterin. Bu noktada her bir odadaki eşyayı başka bir odaya taşıyarak boş daire fotoğrafları çekebilirsiniz.

6- Doğru Fiyatlandırma Yapın

KKTC’de ev fiyatları

Sahip olduğu bir gayrimenkulü en iyi fiyattan satmak herkesin beklentisidir. Ancak en doğru ve dengeli fiyattan ev satma kararını vermeyen gayrimenkul sahiplerinin rüyaları kolay kolay gerçeğe dönüşmemektedir. Gereksiz zaman harcamaktan kurtulmak için satacağınız konutun piyasadaki değerini kesin olarak öğrenmeli ve emlakçınızla birlikte buna uygun hareket etmelisiniz. Satış değerinizi belirlemekte zorluk yaşıyorsanız aynı bölgedeki ve benzer özellikteki konutların satış fiyatıyla hareket edebilirsiniz.

7- Sabırlı Olun

Bir evi satarken yalnızca satış süresinin uzaması durumunda değil, birçok farklı konuda da sabırlı ve sakin olmanız gerekmektedir. Beklentinizden düşük teklifler alabilir veya olmayacak aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Eğer acil bir durum söz konusu değilse satış sürecinde tok bir alıcı imajı çizerek bu sürecin üstesinden gelebilirsiniz. Her ne kadar kafanızda net bir satış rakamı olsa da pazarlık fiyatını hesaba dahil etmeyi unutmayın.

Bizimle İletişime Geçin

Bu yazımızda size doğru ve hızlı bir şekilde ev satışı gerçekleştirmek için çeşitli tavsiyeler sunduk. Eğer Kuzey Kıbrıs’ta bir ev satmak veya ev satın almak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz emlak danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?