Ev Dekorasyon

Çocuk Odası Tasarım Fikirleri

Eğer çocuklarınız varsa ya da şu an ebeveyn olmayı bekliyorsanız elbette çocuklarınız için en özel alanları inşa etmeyi istersiniz. Doğdukları andan itibaren sürekli bir şekilde ilgi bekleyen çocuklar karşısında ebeveynler olarak onların sevebileceği ortamları sunmak önceliğiniz olabilir. Belirli bir yaşa kadar sizinle aynı alanı paylaşsalar da küçük yaşlardan itibaren kendi ilgi alanlarını ve tarzlarını oluşturmaya başlayan çocuklar için elbette çocuk odası şart oluyor. Ancak çocuk odası dizayn ederken yeterli bilgiye sahip olmamak ya da nereden başlayacağınızı bilememek, kimi zaman bu işin ertelenmesine ya da eksik kalmasına neden olabiliyor. Yazımızda sizler için çocuk odalarında bulunması gereken önemli detayları ve çocukların hoşuna gidebilecek tasarım fikirlerini derledik.

Daha uygun bütçelerle ev dekorasyonu yenileme hakkında bilgi almak için Düşük Maliyetler ile Ev Dekorasyonu Yenileme sayfasına göz atabilirsiniz.

Tasarımdan Önce Kullanışlılık

Çocuk odaları için tasarımdan önce kullanışlılığa önem vermeniz önemlidir.

Çocuklar hareketli çocukluk dönemleri boyunca hem büyük bir alana hem de rahat hareket edebilecekleri kıyafetlere ihtiyaç duyarlar. Hayatlarının ilk dönemlerinde özellikle hareket kabiliyetleri konusunda etkin olan çocuklar sıklıkla üzerlerini batırabilir ve kıyafetlerini tahrip edebilirler. Bu nedenle çocukların kıyafetleri konusunda ebeveynler, çocukların sık kıyafet değiştirmesinden kaynaklı fazla kıyafet alabilme eğilimi gösterebilirler. Bunun yanı sıra ilk dönemlerinde çocukların ihtiyaçları söz konusu olduğunda neredeyse bir yetişkin dolabı kadar büyük bir dolap gerekebilir. Çocuk odası tasarlarken alacağınız çocuk odası eşyalarının öncelikle kullanışlı olmasına özen göstermek bu nedenle oldukça önemlidir. Çocuklar ilk gelişim dönemlerini hızlı bir şekilde geçirdikleri için sıklıkla kıyafetleri ve tarzları değişebilir. Bu esnada depolama alanı konusunda sıkıntı yaşamanız mümkündür. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için kullanışlı ve depolama alanı geniş bir  dolap tercih etmek sizi rahatlatabilir.

Çocuğunuzun Zevkine Önem Gösterin

En iyi çocuk odası dekorasyonu, çocuğunuzun zevklerine göre yapılan bir tasarım olacaktır.

Çocuk odası tasarım fikirleri söz konusu olduğunda yüzlerce farklı seçenekte dizayn fikri bulmak mümkündür. Ancak çocuk odası tasarımını yaparken çocuklarınızın fikrini almak çocuklarınızın kendilerini daha iyi hissetmesine neden olur. Özellikle 3-4 yaşından büyük çocukların ilgi alanlarına göre tercih edebileceğiniz tasarım ve aksesuarlar sayesine çocuklarınız oda içerisinde kendilerini daha mutlu hissedebilirler. Bu şekilde çocukların odaları ile kuracakları bağı güçlendirebilir, çocuklarınızın oda içerisinde zaman geçirebilmelerini de sağlayabilirsiniz.

Çocukların Hareket Alanlarını Kısıtlamamaya Dikkat Edin

Çocuklara geniş hareket ve oyun alanı bırakan çocuk odası tasarımları her zaman bir adım öndedir.

Çocuklar söz konusu olduğunda hareket alanı oldukça önemli bir konudur. Çocuklar küçük yaşlarda sürekli koşmak, oynamak ve zıplamak isterler. Bu durumda çocuk odasını dekore ederken çocukların alanını kısıtlamadan bir dekorasyon yapmak gerekir. Özellikle oda içerisinde sürekli koşan, top oynayan ya da çeşitli hareketler gösteren çocuklar için odanın orta kısmının boş olması ve etrafta kırılacak dökülecek fazla eşya olmaması önemlidir. Ayna, cam gibi aksesuarların çocuk odalarında yoğun bir biçimde bulunması çocukların oyun oynarken çeşitli kazalar ortaya çıkarmasına neden olabilir. Bu nedenle çoğunca plastik ve yumuşak köşeli, kolay kırılmayacak eşya ve dekorasyon ürünleri tercih etmeniz, çocuklarınızın sağlığı ve konforu açısından çok daha önemlidir.

Çocuk Odası Dekorasyonlarında Mobilya Seçimleri

Çocuk odası için seçeceğiniz mobilyaların yuvarlak köşeli olmasına özen gösterin.

Çocuk odaları için tercih edeceğiniz mobilya seçimlerinde rahatlık ve kullanışlılık ön planda olmalıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için yere yakın ve yumuşak yataklar tercih etmek çocuklarınızın güvenle ve huzurlu bir şekilde uyuyabilmelerine yardımcı olur. Çocuklarınızın sevebileceği şekillerde satın alabileceğiniz tasarım mobilyalar aynı zamanda küçük alanlarda bile rahat bir kullanım alanı sağlamaları sebebi ile sizlere kolaylık sağlar. Hem yatak hem koltuk olarak kullanılabilen eşya seçenekleri ile de çocuklarınızın oyun alanını kısıtlamayacak dekorasyonlar yapabilirsiniz. Çocukların oyuncakları elbette fazla yer kaplayabileceğinden, oda için oyuncak dolabı ya da oyuncak bölmesi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun oyun alanı belirlenmiş ve dağınıklık konusuna çözüm getirebilmiş olursunuz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?