Kıbrıs'ta Tatil

Bellapais Manastırı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde birçok tarihi yapı yer almaktadır. Bu tarihi yapıların önemli bir kısmı ise dini nitelikte yapılardır. Geçmişten günümüze korunarak ulaşan bu tarihi kiliseler, camiler ve manastırlar büyük ilgi görmektedir. Bu yapılar arasında en çok ilgiyi görenlerden birisi ise Girne’de yer alan Bellapais’tir. Peki, Bellapais Manastırı nerede? Bellapais’e nasıl gidilir?

Bellapais Manastırı Hakkında

Bellapais Manastırı, Kıbrıs

Temellerinin 11. Yüzyıl sonlarında atıldığı düşünülen bu tarihi manastır 12. Yüzyılda tamamlanmıştır. Turist ve ziyaretçi akınına uğrayan manastır gotik bir mimariye sahiptir. Özellikle Kıbrıs adasında yer alan sayılı Gotik mimari örneklerindendir. Lüzinyan yöneticisi III. Hugh’un talimatları ile inşası tamamlanan bu Bellapais Manastırı bizzat içerisinde yaşıyan rahipler tarafından yapılmıştır.

Bellapais Manastırı, Girne

Manastırda ziyaretçileri bekleyen pek çok tarihi doku yer almaktadır. Alanda bugün hala sapasağlam ayakta durmayı başaran bir kilise bulunmaktadır. Gotik mimarinin birçok nüansının gözlemlenebildiği yapılar arasında yemekhane, çalışma odaları ve ibadet odaları yer almaktadır. Sergilenenler arasında rahiplerin bazı kişisel eşyaları da dikkat çekmektedir.

Bellapais Manastırı Nerede

Kudüs’ten göç etmiş rahiplerin temelini attığı yapı içerisinde uzun yıllar din adamlarına ev sahipliği yapmıştır. 1974 Barış Harekatı sonrasında bu tarihi alan müzeleştirilmiştir. Bellapais bugünlerde ziyaretçi akınlarının yanı sıra her yıl düzenlenen kültürel etkinlikler ile de adından söz ettirmektedir.

Bellapais Manastırı Nerede?

Beylerbeyi Köyü, Girne

Manastır, Girne merkezine yaklaşık olarak 15 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Girne dağlarının eteklerinde konumlanan manastır Girne sınırları içerisinde yer alan Beylerbeyi Köyü’ndedir.

Manastıra Nasıl Gidilir?

Bellapais Manastırı’na Nasıl Gidilir

Lefkoşa’dan tarihi manastıra mesafe 32 kilometredir. Lefkoşa’dan araç ile yolculuk ortalama 58 dakika sürmektedir. Gazimağusa ile Bellapais arasındaki mesafe ise 72 kilometredir. Girne’den araç ile yolculuk ortalama 1 saat 10 dakika sürmektedir. Eğer Bellapais’i ziyaret etmek için Lefkoşa veya Gazimağusa’dan yola çıkıyorsanız araç kiralayabilir, taksi tutabilir veya şehirler arası ulaşım sağlayan minibüslerden yararlanabilirsiniz.

Beylerbeyi Köyü, Kıbrıs

Bu yazımızda Bellapais’i ziyaret etmek isteyenler için yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgiler paylaştık. Eğer bu makelenin konusu ilginizi çekiyorsa Girne’de Gezilecek Yerler ve Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler sayfalarını da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?