Kıbrıs'ta Emlak

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anahtar teslim emlak projeleri veya topraktan ev satın alma seçenekleri birçok avantaj sunmasına rağmen kendi konutunu inşa etmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Konut satın almak yerine arsa satın alarak tamamen kendi isteğimize uygun bir ev inşa etme düşüncesi elbette anlaşılabilir. Bununla birlikte özellikle konut inşa etmek için arsa satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki, arsa satın alırken tam olarak nelere dikkat edilmeli?

Kıbrıs’ta arsa yatırımı

Tüm bunlara geçmeden önce Kıbrıs’ta Kendi Evini İnşa Etmek mi Yoksa Ev Satın Almak mı? makalesine göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Kişisel İhtiyaçlar

Eğer kendinize bir ev inşa etmek için arsa bakmaya başladıysanız, kendi ihtiyaç ve gerekliliklerinizi belirlemiş olmanız gereklidir. Böylece inşa ettirmek istediğiniz konutun yapısal ihtiyaçlarına uygun bir arsa seçebilirsiniz. Peki arsa satın alırken yapısal olarak nelere dikkat edilmeli?

  • İlk olarak konutunuzun genişliğine karar vermeli ve buna uygun bir arsa aramaya başlamalısınız.
  • Şehir içi veya şehir dışı yaşamdan hangisini tercih ettiğinizi kararlaştırmalı ve konumu buna göre belirlemelisiniz. Ancak şehir içinde arsa fiyatlarının çok daha yüksek olacağını tahmin edebilirsiniz.
  • Bahçeli bir ev istiyorsanız, bahçe için ayırılacak alanını da göz önüne alarak arsa araştırması yapmalısınız.

Arsa fiyatlarına etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlarla ilgili detaylı bilgi almak için Kıbrıs’ta Arsa Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir? sayfasına göz atın.

Satın Alma Süreci

Bir araziyi beğenip, satıcısı ile iletişime geçtiğiniz zaman satın alma süreci başlayacaktır. İlk olarak arsa fiyatları konusunda dikkatli olmanızı öneririz. Özellikle bir arsa benzer arsalara göre çok daha yüksek veya çok daha düşük olarak fiyatlandırılmış ise duruma dikkatle yaklaşmak gerekir. Kıbrıs’ta satılık arsa fiyatları bölgeye ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Peki, arsa satın alırken güvende olmak için nelere dikkat edilmeli?

Kıbrıs’ta satılık arsa
  • Arsayı mutlaka fiziksel olarak görmeniz gereklidir. Arsanın muhitini gözlemleyebilmenin yanı sıra bu size toprağın durumu hakkında da bilgi edinme fırsatı verecektir.
  • Özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde arsa satın almak istiyorsanız, mutlaka koçan türünü öğrenmelisiniz.
  • Arsanın bulunduğu bölgenin ve arsanın imar izin durumlarını araştırmalısınız.
  • Tapu ile birlikte Kadastro Dairesi’ne giderek tapu üzerinde belirtilen bilgileri teyit ettirmelisiniz.
  • Arsa üzerinde bir şerh (haciz, ipotek vb.) olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Satın almayı düşündüğünüz arsa hisseli olabilir ancak bu durumu tapu üzerindeki ibarelerden veya Kadastro Dairesi’nden alacağınız bilgilerle anlayabilirsiniz.
  • Arsa ile ilgili ödenmemiş bir vergi borcu olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Kıbrıs’ta Arsa Yatırımı Yapmak

Kuzey Kıbrıs’ta konut yatırımı yapmak birçok açıdan oldukça avantajlıdır. Emlak amortisman süresi (8- 12 yıl), döviz üzerinden kazanç ve oturma izni kolaylıkları ile ön plana çıkan KKTC’de projelerden konut satın almak yerine arsa yatırımı yapan kişi sayısı da oldukça fazla.

Kıbrıs’ta arsa alırken nelere dikkat edilmeli öğrenmek için Kıbrıs’ta Arsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs Satılık Emlak Projelerini İnceleyin
akolmarine kıbrıs
Salamis Gardens projesi kıbrıs
Bizi Tanıyın
upCyprus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, Kıbrıs satılık ev, daire, villa gibi emlak yatırımları ve tatil seçenekleri gibi konularda değerli ve güncel bilgiler sağlayan KKTC rehberidir. Herhangi bir konuda yardım ihtiyacınız olursa sayfa altında yer alan iletişim butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.
Konuşmaya Başla
Detaylı bilgi alın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?